Wiadomości

Będą wiarygodne statystyki cen mieszkań – rząd tworzy centralny rejestr

Portal Cen Mieszkań to nowy rządowy, dostępny dla wszystkich serwis, który będzie gromadził statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju. 10 lipca br. Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym powstanie nowe Ubezpienarzędzie. Jakie jeszcze informacje będzie można znaleźć na portalu, który ma być prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Nowe narzędzie w rękach kupujących

Już w połowie przyszłego roku osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu jednorodzinnego z rynków zarówno pierwotnego, jak i wtórnego, będą mogły skorzystać z danych statystycznych dotyczących cen transakcyjnych na Portalu Cen Mieszkań. Ma to być kolejny krok resortu w dążeniu do działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Otóż dostęp do wiarygodnej, rzetelnej i aktualnej informacji o rynku ma być gwarantem większej przejrzystości cen, co z kolei ma pomóc w podejmowaniu decyzji zakupowych i zapewnić lepszą ochronę przed działaniami spekulacyjnymi. Innymi słowy, chodzi o zapewnienie większej transparentności na rynku nieruchomości.

Dodatkowo, według zapowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, dane udostępniane na portalu mają być wiarygodniejsze od tych dostępnych na portalach komercyjnych, których to ogłoszenia częściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych. Dla wygody użytkowników portal ma mieć możliwość skorzystania z różnego rodzaju filtrów, jak np. wybór rodzaju nieruchomości, liczby pokoi, kondygnacji, powierzchni użytkowej i co najważniejsze, lokalizacji. Otóż osoby zainteresowane kupnem, w oparciu o wybrane parametry transakcji nieruchomości, będą mogły sprawdzić, jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne, z dokładnością do wyselekcjonowanej miejscowości czy nawet dzielnicy. Według ministerstwa to bardzo ważne, gdyż ceny w różnych dzielnicach w obrębie jednego miasta potrafią znacząco się różnić, a dane z małych miejscowości w zestawieniach i analizach przygotowywanych przez analityków działających na zasadach komercyjnych, często nie są nawet w nich uwzględniane.

Ponadto powszechny dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji ma ułatwić podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych w danym regionie.

Skąd pochodzić mają dane?

Prowadzenie Portalu Cen Mieszkań zostało powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który realizuje także inne działania mające na celu zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa, dane publikowane na portalu mają częściowo być pobierane, z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełniać je będą informacje przekazywane bezpośrednio od podmiotów profesjonalnie działających na rynku mieszkaniowych, głównie spółek deweloperskich.

Natomiast dane z rynku wtórnego będą pochodziły od Krajowej Administracji Skarbowej, gromadzącej dane z aktów notarialnych, dokumentujących transakcje sprzedaży i zakupu nieruchomości mieszkaniowych.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać