Rynek mieszkaniowy

Jakie są ceny nieruchomości we Wrocławiu i gminach sąsiednich?

Wrocław i jego okolice to bez wątpienia dobre miejsce do zamieszkania. Jeśli rozważasz zakup mieszkania, domu czy działki właśnie w tym rejonie, to decyzję pomoże podjąć Ci najnowszy Raport lokalny autorstwa Nieruchomosci-online.pl. Eksperci zawarli w nim aktualne dane dotyczące średnich cen ofertowych działek budowlanych, domów i mieszkań z rynku wtórnego we Wrocławiu i gminach sąsiednich.

We Wrocławiu mieszkania dwa razy droższe niż w sąsiednich gminach

Oczywistym jest, że ceny w mieście takim jak Wrocław będą wyższe niż w gminach z nim sąsiadujących. Jakie są to różnice? Czy warto kupić mieszkanie w samym Wrocławiu czy lepiej zdecydować się na zakup nieruchomości pod miastem? Przyjrzyjmy się cenom.

Średnia cena za 1 mkw. mieszkania we Wrocławiu w marcu przekroczyła już 13,5 tys. zł. Średni zakres cen w mieście waha się natomiast od 11 360 zł do 16 860 zł za 1 mkw. W sąsiadującej z Wrocławiem gminie Kąty Wrocławskie za 1 mkw. mieszkania trzeba zapłacić średnio 9 053 zł. Średni zakres cen nieruchomości w tej gminie wynosi natomiast 6 640 zł – 10 810 zł. Wyraźnie widać więc różnicę w cenach mieszkań w mieście i poza nim.

Jeszcze taniej mieszkanie nabyć można w gminach bardziej oddalonych od Wrocławia, np. w gminie Brzeg Dolny, Oleśnica czy Wołów. Gmina Brzeg Dolny położona jest ok. 35 km od Wrocławia, a średnia cena ofertowa za 1 mkw. wynosi tam 6 865 zł. Oleśnica leży 30 km od Wrocławia, a za 1 mkw. mieszkania w tej ginie zapłacić trzeba średnio ok. 7 439 zł. Najtaniej mieszkanie można zakupić w oddalonym o 45 km od Wrocławia Wołowie, bo średni koszt 1 mkw. nieruchomości wynosi 5 182 zł. Wyraźnie widać więc, że ceny mieszkań w gminach sąsiednich są nawet o ponad połowę tańsze niż w samym Wrocławiu.

Jak kształtują się ceny mieszkań w innych miastach regionu? Podobnie drogo jak we Wrocławiu, jest także w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Za 1 mkw. trzeba tam bowiem zapłacić odpowiednio średnio 11 546 zł i 12 923 zł. Taniej można natomiast kupić mieszkania w Legnicy (6 267 zł/mkw.), Świdnicy (6 565 zł/mkw.) czy Wałbrzychu ( 4 615 zł/mkw.).

Jakie ceny domów i działek budowlanych we Wrocławiu, a jakie pod miastem?

W marcu ceny domów we Wrocławiu wynosiły od 6 610 zł do 12 840 zł za 1 mkw., co oznacza, że średnio za 1 mkw. domu zapłacić trzeba 9 338 zł. Podobnie jak w przypadku mieszkań, domy pod miastem można nabyć również nawet o połowę taniej. W Obornikach Śląskich cena 1 mkw. wynosi średnio 5 370 zł, w Oleśnicy 5 133 zł, a w Wołowie – 4 028 zł. Ze względu na tak duże różnice w cenie nieruchomości warto rozważyć zakup domu poza granicami miasta w jednej z okolicznych gmin. Taniej można nabyć dom również w innych miastach regionu, np. w Jeleniej Górze czy Bolesławcu, gdzie 1 mkw. nieruchomości kosztuje odpowiednio średnio 5 321 i 4 666 zł. Rozważając zakup działki budowlanej we Wrocławiu, trzeba przygotować się na koszt rzędu 391 – 723 zł za 1 mkw. Średnia cena 1 mkw. gruntu w marcu wynosiła tam bowiem 511 zł. Dla porównania w gminach sąsiednich, np. w Wołowie czy Prusicach mkw. gruntu nabyć można za ok. 100 zł.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać