podłoga panele
podłoga panele
stockasso/bigstockphoto.com

Remont mieszkania to nie tylko wyzwanie dla budżetu domowego, ale również test zgodności jego mieszkańców w zakresie wyboru elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Decyzje z czego zostanie wykonana podłoga w mieszkaniu, stanowią punkt wyjścia w projektowaniu całej dalszej przestrzeni mieszkalnej. Współczesne rozwiązania architektoniczne i trendy w aranżacji wnętrz podsuwają wiele możliwości i rozwiązań. Spora część osób ma jednak dylemat i zastanawia się nad wyborem pomiędzy deską a panelami.

Deska wiąże się z naturalnością, a także wytrzymałością na działanie rozmaitych czynników, w tym wilgoci (szczególnie jeśli jest wykonana z egzotycznego drzewa tj. merbua, teak, które sprawdza się w łazience). Składa się z drewnianych warstw, które można cyklinować i odnawiać co sprawia, że stanowi pokrycie podłogi przez długie lata. Za jej względną „długowiecznością” stoi niezaprzeczalnie cena. W porównaniu z podłogą pokrytą panelami, deska stanowi bardziej kosztowną alternatywę. Deska jest też przyjazna zdrowiu i środowisku. Panele laminowane z kolei stanowią sztuczny produkt, który bardzo trudno utylizować, przy czym proces ten jest bardzo kosztowny.

Przy wyborze pokrycie podłogi, warto zastanowić się również nad procesem kładzenia. I choć w przypadku paneli można zastanowić się nad samodzielnym kładzeniem. Tak już jeśli chodzi o deskę, warto skorzystać z pomocy fachowców (choć dostępne są już warianty możliwe do samodzielnego położenia). Oprócz ceny materiału (paneli, deski) należy jeszcze doliczyć koszt potrzebnych elementów niezbędnych do położenia podłogi. Wybierając panele należy zwrócić szczególną uwagę na ich klasę ścieralności. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybieranie tych z oznaczeniami: AC5 lub AC6. Jednak, jeśli chodzi o akustykę i w tym zestawieniu panele laminowane wypadają gorzej. Deska, ze względu na swoją budowę zapewnia izolację akustyczną. Panele nie posiadają takiej funkcji. Należy jednak podkreślić, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli, które swoją cena dorównują już np. średniej klasie deski barlineckiej. Ich przygotowanie jest tak staranne, że do złudzenia mogą nawet imitować podłogę z deski.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać