Mężczyzna i kobieta malują ściany w pomieszczeniu
samodzielne malowanie mieszkania
CandyBox Images/bigstockphoto.com

Jak wygląda samodzielne malowanie mieszkania? Wiele osób myśli, że wystarczy kupić wałek, farbę i po prostu zabrać się do roboty. Tymczasem nie jest to wcale takie proste. Jest bowiem szereg elementów, o których trzeba pamiętać.

Przygotowanie ściany do malowania to podstawa

Wiele zależy przede wszystkim od tego jaka powierzchnia będzie malowana. Od sposobu przygotowania ściany czy malowania uzależniona jest trwałość powstałej powłoki oraz jej wygląd. W przypadku popękanych tynków trzeba np. zastosować gładź lub masę szpachlową. Na końcu należy też przeprowadzić szlifowanie, aby wyrównać powierzchnię. Dopiero później można przystąpić do gruntowania. Zabieg ten ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzenia znajdujące się na ścianie oraz poprawienie przyczepności farby. Kiedy ściana jest w dobrym stanie niekiedy wystarcza samo mycie wodą z dodatkiem detergentu. Jeśli ściana jest dobrze przygotowana do malowania, to całość przebiega znaczenie sprawniej i szybciej.

Jak wybrać dobrą farbę do wnętrza?

Farby do ścian dzieli się pod względem ich połysku oraz zastosowania. Farbę należy zawsze wybierać pod kątem pomieszczenia, które ma zostać pomalowane i wymagań, które ma spełniać. Sufity maluje się farbą matową, w ten sposób uniknąć można bowiem refleksów światła, a dzięki temu nie widać nierówności, które mogą się na nim znajdować. W przypadku salonu czy sypialni sprawdzi się natomiast farba matowa i półmatowa. Z kolei w pokoju dziecięcym, ze względów praktycznych, warto postawić na łatwo zmywalną farbę półmatową. Na rynku dostępne są też farby „szorowalne”, czyli farby ceramiczne, które doskonale nadają się do mycia. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć np. łazienkach czy kuchni stosuje się natomiast specjalne farby odporne na wodę.

Co dodatkowo będzie potrzebne?

Do samodzielnego malowania ścian, oprócz farby, przyda nam się jeszcze odpowiedni wałek. To narzędzie dobiera się do farby, której będziemy używać. Są wałki z krótkim włosiem, którymi maluje się równe ściany, natomiast wałki z długim włosiem dobrze sprawdzą się przy malowaniu nierównych powierzchni. Do tzw. „podmalowywania” rogów czy ciężko dostępnych powierzchni, z pewnością przyda się pędzel. Innymi przydatnymi narzędziami będzie kuweta na farbę, a także taśma klejąca, dzięki której okleimy miejsca i elementy nieprzeznaczone do malowania. Warto zadbać również o folię ochronną bądź karton, którym przykryjemy podłogi podczas malowania ścian.

Jak zabrać się za sam proces malowania ścian?

W przypadku jeśli na ścianie znajdują się miejsca, które w efekcie końcowym mają pozostać niepomalowane, to należy oddzielić je lub zakleić taśmą malarską, którą można dostać w każdym sklepie budowlanym. Włączniki i gniazdka warto zdemontować. Nie sprawdzi się obmalowywanie pędzelkiem, gdyż w takiej sytuacji zawsze pozostają mało estetyczne smugi.

Przed rozpoczęciem malowania należy oczywiście sprawdzić czy wszystkie miejsca gruntowane i szpachlowane dobrze wyschły. Aby ściana została pomalowana w sposób równomierny należy używać raczej wałków malarskich, pędzle sprawdzają się raczej na powierzchniach nieco mniejszych. Malowanie powinno zaczynać się zawsze od góry kierując się w dół ściany i wzdłuż całego pomieszczenia. Wniknąć można w ten sposób zamalowania podłogi i sufitu. Jeszcze przed malowaniem samej ściany dobrze jest zamalować kąty za pomocą pędzla. Przy pomocy wałka może być to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Podczas malowania całości ściany wałkiem farbę trzeba nakładać w sposób równomierny nie rozciągając jej za bardzo. Dzięki temu można uniknąć efektu nierównego pokrycia i mało estetycznych smug. Jednorazowo należy pomalować minimum całą jedną ścianę, w przeciwnym wypadku miejsce łączenia pozostanie zawsze dobrze widoczne. Efekt wówczas będzie mało zadowalający.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać