Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Zakup mieszkania na wynajem – rentowność

mieszkanie na wynajem

Zakup nieruchomości na wynajem jest jedną z formą inwestowania kapitału, szczególnie popularną w dużych miastach, w turystycznych kurortach lub miastach akademickich. Na opłacalność najmu wpływ ma wiele czynników.

Rentowność może przekroczyć 4 % w skali roku, a największy jej wskaźnik występuje obecnie w Gdańsku i przekracza 5%. Atrakcyjne pod względem stopy zwrotu są również nieruchomości w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Gorzej wygląda to w Gdyni, Poznaniu i Krakowie, gdzie wskaźnik ten nie przekracza 4%. W wymienionych miastach właściciel mieszkania może zaproponować atrakcyjne, ze swojej perspektywy, stawki najmu, co przy dużym popycie stanowi dobre rokowania dla powodzenia inwestycji. Jednakże cena metra kwadratowego w każdej z tych miejscowości jest jedną z najwyższych w kraju, stąd ostrożne oceny rentowności takiego zakupu. Mimo wszystko taka forma lokowania kapitału nadal wypada korzystniej od lokaty bankowej, przy której osiągnąć można około 2,5 % zysku netto w ciągu roku.

Jak każda inwestycja również i ta wiąże się z ryzykiem. Podane wartości stanowią średnie ceny i wartości rynkowe, a nie każdy wynajmujący będzie mógł pochwalić się osiąganiem takiego samego zysku. Powodzenie inwestycji zależeć będzie przede wszystkim od jego zaangażowania. Lokalizacja mieszkania nie może być przypadkowa, a przed podjęciem decyzji należy dobrze przeanalizować rynek by zdecydować, w jaką grupę potencjalnych klientów chcemy uderzyć. W miejscowościach turystycznych będą to oczywiście przyjezdni, przy czym stawki najmu w pełni sezonu mogą kilkukrotnie przekraczać te z pozostałych miesięcy. W mieście stawiającym na rozwój, gdzie pojawia się coraz więcej zagranicznych inwestorów i firm bardziej właściwy okaże się zakup apartamentu, a w mieście akademickim – kilkupokojowego mieszkania blisko uczelni, w którym każdy pokój będzie można wynająć oddzielnie.

W zarządzaniu nieruchomością bardzo ważne jest unikanie tzw. pustostanów, czyli sytuacji gdy mieszkanie stoi puste i nie zarabia na siebie. Można temu zapobiec wybierając odpowiednią do zapotrzebowania danego rynku nieruchomość, przez właściwe sporządzanie umowy najmu gwarantujące okres wypowiedzenia, który da czas na znalezienie nowego najemcy, poza tym właściwy marketing i jakość. Ostatni czynnik jest o tyle ważny, że najemcy chętnie podzielą się opinią na ten temat w Internecie, a to jest największe źródło nowych klientów. Im lepsze opinie tym większa szansa powodzenia biznesu.

Wynajmujący musi liczyć się z powstałymi w mieszkaniu szkodami czy zwykłym zużyciem, którego skutki będzie musiał usunąć. I tu ponownie niezmiernie ważne jest zadbanie o właściwe zapisy w umowie, przede wszystkim co do wysokości kaucji oraz sposobu usunięcia szkody i pokrycia jej kosztów jeśli powstanie z winy najemcy.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać