Wynajem mieszkań - przepisy

W jakich sytuacjach można usunąć lokatora z wynajmowanego mieszkania?

eksmisja

Polscy prawodawcy nowelizując przepisy o prawie lokatorskim, stanęli na stanowisku, że to właśnie lokatorowi jako stronie stosunku najmu należy się szczególna ochrona. Oczywiście, zgodnie z zasadą równości wobec prawa, przy zawieraniu umowy najmu interesy zarówno najemcy, jak i właściciela mieszkania powinny być chronione w równych stopniu, jednak rzeczywistość nieraz okazuje się brutalnie inna.

W przypadku nierzetelności lokatorów i nieregulowania przez nich opłat związanych z najmem, a nawet w przypadku niszczenia przez nich mieszkania, wynajmujący nie ma prawa wyrzucić ich z mieszkania, którego jest właścicielem. Zanim do tego dojdzie musi minąć odpowiedni czas, w ciągu którego właściciel nieruchomości przejdzie przez długą procedurę sądowo-egzekucyjną. Średni czas trwania procesów, w których efekcie wynajmujący będzie mógł pozbyć się nieuczciwych lokatorów zgodnie z literą prawa trwa od 1 roku do 2 lat. W jakich więc sytuacjach, mimo nie wywiązywania się lokatora z umowy, nie można go wyrzucić z mieszkania?

Przede wszystkim, jeśli najemca dopuścił się zwłoki w zapłacie, ale termin zwłoki nie przekroczył dwóch pełnych okresów płatności. Dopiero po upływie tego czasu wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia na piśmie umowy najmu, wyznaczając dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości.

Jednak jedynie od dobrej woli lokatora zależy, czy po upływie wyznaczonego terminu opuści on zajmowany lokal, i czy ureguluje należności. Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie lokatorów, nawet po upływie terminu wypowiedzenia wynajmujący nie ma prawa do wyrzucenia najemcy z mieszkania.

Jeśli lokator mieszkania nie opuści, wówczas właściciel musi złożyć we właściwym sądzie powszechnym pozew o eksmisję. W czasie trwania postępowania sądowego wynajmujący musi nadal cierpliwie znosić zajmowanie jego lokalu przez najemcę. Po wydaniu wyroku, jego uprawomocnieniu się, czyli po upłynięciu przewidzianych prawem terminów do wniesienia przez pozwanego (w tej sytuacji najemcę) środków odwoławczych, właściciel mieszkania musi wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Po jej otrzymaniu powinien wystosować wniosek do właściwego miejscowo komornika sądowego o przeprowadzenie eksmisji. Dopiero w tym momencie wyczerpana została procedura sądowa, która daje wynajmującemu prawo, poprzez komornika do pozbycia się lokatora.

Jednak istnieje kilka wyjątków, które wyłączają możliwość wyrzucenia najemcy nawet na tym etapie, po uzyskaniu prawomocnego wyroku nakazującego eksmisję. Jest to sytuacja, w której w wyroku sąd dodatkowo przyznaje osobie eksmitowanej uprawnienie do otrzymania lokalu zastępczego. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, osoby bezprawnie zajmującej mieszkanie nie można wyrzuć na bruk, a trzeba zapewnić jej w zamian lokal socjalny, jeśli taki będzie nakaz sądu. Przy czym sąd nie bada tutaj intencji lokatora, a jego stanu rodzinny i majątkowy. Uprawnienie do otrzymania lokalu zastępczego z urzędu otrzymują:

 • kobiety w ciąży,
 • osoby małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 roku życia,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnione,
 • osoby współzamieszkujące i opiekujące się osobami wskazanymi w trzech powyższych punktach,
 • osoby obłożnie chore,
 • emeryci, renciści, którzy spełniają kryteria do otrzymania pomocy społecznej,
 • osoby posiadające status bezrobotnego,
 • osoby, które spełniają przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego określane w uchwale rady gminy.

Oznacza to, że jeśli lokator spełnia jeden z powyższych warunków, nawet komornik nie może wyrzucić go z mieszkania, jeśli nie zostanie mu przyznane mieszkanie zastępcze. Ilość lokali socjalnych określana jest przez gminę i w jej zasobach się znajduje. Z reguły gminy dysponują niewystarczającą ilością takich mieszkań, co powoduje oczekiwanie w kolejce na zwolnienie się miejsca. Ciężko oszacować jak długo może potrwać przyznawanie mieszkania socjalnego, ale przez cały ten czas, wynajmujący nie może usunąć najemcy z mieszkania i musi cierpliwie znosić jego obecność.

W pozostałych przypadkach eksmisji, czyli jeśli danej osobie nie przysługuje prawo do lokalu zastępczego, komornik musi wstrzymać się z jej przeprowadzeniem, jeśli eksmitowany nie wskaże pomieszczenia tymczasowego, do którego może się przenieść. Pomieszczenie tymczasowe poza najemcą może wskazać gmina, właściciel mieszkania lub osoba trzecia. Wstrzymanie egzekucji z powodu poszukiwania pomieszczenia tymczasowego może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Jeśli po upływie tego okresu pomieszczenie nie zostanie wskazane, komornik przymusowo usunie lokatora do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe.

Dowiedz się więcej o tym >>jak przeprowadzić eksmisję lokatora<<.

102 komentarze
 1. Sabina Kijak 8 lat temu
  Odpowiedz

  A co w sytuacji gdy właścicielka zastosuje jako powód wypowiedzenia łamanie porządku domowego – art. 11 ust.2p.1 i pomimo iż nie jest to prawdą wraz z innymi lokatorami oraz innymi osobami – zainteresowanymi lokalem nagina prawo do swoich celów. Fingują zdarzenia , prowokują zachowania wskazujące na łamanie porządku domowego, fałszywie oskarżają w policji o rzekome zachowania lokatora, grożą zastraszają ale nie zaskarżają zgodnie z art.13 ustawy? Jak się bronić przed wyrzuceniem podstępem i utratą prawa do pomocy gminy?

 2. Renata Słowińska 6 lat temu
  Odpowiedz

  wlasciciel wykrecil mi korki.jestem samotna matka 2dzieci,w tym jedno ma 2 latka,zalegam 3 m-ce z czynszem..jestem bez pradu juz tydzien..nie mam zadnej umowy najmu…co mam zrobic?czy moze mnie wyrzucic?

  • Andrzej 5 lat temu
   Odpowiedz

   Powinien jak najszybciej Ciebie wyrzucić. 🙂 A nie czekać aż łaskawie zapłacisz , co Mu się należy.

   • Lolo 5 lat temu
    Odpowiedz

    Ale na co ty kobieto liczysz? Ktoś obcy ma utrzymywać twoją rodzinę? A niby dlaczego!Co ty uważasz ze jej pieniądze darmo przychodzą?Ty się nie przejmujesz skąd weźmie na twoje utrzymanie A ona ma się Tobą przejmować? Bezczelna jestes!.Brak słów na twoje postepowanie.

    • BANDZIORka 4 lata temu
     Odpowiedz

     Ot, uderz w stół a nożyce się odezwą, dorobkiewicze co spłacają kredyt mieszkaniem po zmarłej babci, dlatego właśnie powinien w nas walnąć apokaliptyczny meteor, zero współczucia , zero szacunku. Do samotnej mamy, na to jest paragraf. Masz kobieto prawo do lokalu socjalnego. Zgłosić, że dzika eksmisja i czekać na egzekucję komornicza, na bruk nie mają prawa pani wyrzucic. Są organizacje które pomagają w takich sytuacjach. Trzeba szukać pomocy, ale nie na forach bo tu chamstwo aż żal ściska miejsce, gdzie plecy tracą swą szlachetna nazwę.

   • leszek cmikiewicz 4 lata temu
    Odpowiedz

    każdemu w życiu może powinąć się noga,nie koniecznie z jego winy.tym bardziej powinien wiedzieć o tym właściciel wynajmujący mieszkanie takiej osobie nie spisując z tą osobą umowy najmu lokalu.piszecie,że powinien ją wyrzucić a co z podatkiem?Takich kutasów jest dużo,którzy zarabiają na kimś a sami nie płacą tego co się należy

   • Anonim 3 lata temu
    Odpowiedz

    Mam wykupione mieszkanie i chce wyeksmitować lokatora który jest zameldowany w tym mieszkaniu na stałe a jest on najęmcą innego mieszkania.Co mam zrobić.

  • WSTYD 2 lata temu
   Odpowiedz

   Naprawde, wstydzilabys sie kobieto pisac takie rzeczy… ak to ci te dzieci zrobil … lec do tatusiow

  • danuta 1 rok temu
   Odpowiedz

   ZAPŁACIĆ

 3. Sebastian 6 lat temu
  Odpowiedz

  Witam właśnie mnie i ciotka właściciel wyrzucił na bruk wyłączył nam prąd zmienił zamki ja sam wychowuje córkę

 4. Kapi 6 lat temu
  Odpowiedz

  Właściciel nie ma prawa wykręcić korkòw zadz na policję wchodzi to pod znęcanie się oni będą kazali mu włączyć prąd i mogą mu nawet postawić zażuty

 5. Kapi 6 lat temu
  Odpowiedz

  Nie ma prawa wymienić zamkòw w drzwiach masz prawo wezwać ślusarza i wymienić zamki i ić zgłosić go na policję jest to karane kodeksu karnego grozi mu od dwóch do 5lat i kara grzywny

 6. DS 6 lat temu
  Odpowiedz

  A czy jest różnica między umowa cywilno prawna a notarialna? Czy notarialna przyspieszy wyrzucenie z mieszkania w razie łamania umowy?
  PS. Ludzie, jeśli nie płacicie to przykro, ale idźcie gdzieś , gdzie będzie was stać na wynajem. Właściciel też potrzebuje zapewne pieniędzy, które od was otrzymuje, a to że w polskim prawie może ich nie dostać nawet przez 3 lata , z tego co tu czytam do skandal! Mam zamiar wynajmować i obawiam się właśnie takich problemów.

 7. Anna 6 lat temu
  Odpowiedz

  A co w przypadku, kiedy właścicielka oznajmiła mi że rozwodzi się z mężem i chce zająć wynajmowane przez nas mieszkanie? Dodam że mieszkam z 16 miesięcznym dzieckiem. Mamy umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem a ona ciągle naciska ..

 8. Kasia 6 lat temu
  Odpowiedz

  No przeciez jest WŁAŚCICIELKĄ MIESZKANIA – chyba ma prawo do tego b mieszkać w SWOIM lokalu na boga. Chcesz mieć prawo do lokalu, o zamiast się rozmnażać idź do pracy i sobie zarób!

  • nico 5 lat temu
   Odpowiedz

   Ty na prawde jestes jakas płytka idz zarób wiesz co to umowa cywilno prawna pewnie tata ma pole i kupił ci yorka a ty z nudów piszesz brednie

 9. paula 6 lat temu
  Odpowiedz

  Witam.Z przyczyn zyciowych zalegam za dwa miesiace plus kaucja na ktora wlasciciel powiedzial ze moze czekac… mamy syna 10 letniego i przyszedl w piatek ze do niedzieli mam sie wyniesc ..wypowiedzenia na pismie nie dal,ja chce placic za mieszkanie bo sytuacja sie uregulowala tylko dalej bede zalegac mimo wplat bierzacych. Nie znajde tak szybko mieszkania na juz . Nie wiem co robic,bo wiadomo naciska na mnie ja bym chciala by bylo dobrze a on juz nie chce sluchac obietnic.Co robic

 10. Monika 6 lat temu
  Odpowiedz

  Witam wynajmuje mieszkanie z mężem i 6 letnia córka od ponad roku. Umowę mamy z właścicielką ustna, wynajmując nam powiedziała że nie będzie tego nigdy sprzedawać a teraz zmieniła zdanie, za czynsz płacę regularnie ( A dokładnie miesiąc z gory) wczoraj powiedziała nam że mamy trzy miesiące na wyprowadzenie się. Czy może nas tak potraktować?

  • Anonim 4 lata temu
   Odpowiedz

   Nie może. Nie ma prawa.

 11. Gabriela 6 lat temu
  Odpowiedz

  Jesli nie zaplacilam za tamten miesiąc spoldzielni a za ten miesiąc właściciel wzioł z kaucji to czy moze mnie jeszcze dzis wyzucic czy dopiero po upłynięciu miesiąca?

 12. Anonim 6 lat temu
  Odpowiedz

  Przerazajace sa te żałośliwe opisy.. “jestem matka małych dzieci, tydzień bez pradu”. Nie mogę pojac jak zdrowa na umyśle osoba dorosla może dopuscic do sytuacji żeby dzieci trzymać w warunkach bez pradu pod grozba wyrzucenia na bruk. Taka niewydolna matka nie powinna mieć opieki nad dziecmi.
  Do pracy leniuchy! wynajem pokoju kosztuje 500zl na miesiąc, to chyba z każdej pensji można uregulować?? ..a jak nie umie się i nie chce się.. zarobić na dzieci, to trzeba nie mieć dzieci.
  Koszmar te złodziejskie nygusy!

  • sonia 5 lat temu
   Odpowiedz

   oby ciebie to spotkało,podła osobo!

   • Ja 5 lat temu
    Odpowiedz

    Cos w tym jest 500+ daja a do pracy ukraincow szukaja bo opieka da zarcie z kosciola ciuszki przedszkole w pierwszej kolejnosci bo ona ,, samotna” a dzieci mowia ze ogromna rodzine maja bo 16 wujkow maja

 13. chcaca kupic mieszkanie 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam z tego co tu można wyczytać to ludzie sobie troszkę za dużo pozwalają ,przecież jeżeli ktoś kupil i wynajął mieszkanie i jeżeli daje wam sensowny czas na znaezienie innego lokum to proszę to zrobić .Wynajmujący nie maja zadnego prawa do mieszkania i jak nie placa no przykro mi to mowic ale powinni opuszczać mieszkania .NIe po to się kupuje żeby kogos utrzymywać i nasze prawo wogole nie chroni właściciela co jest bardzo niesprawiedliwe. Zamki powinno się moc zmienić w każdej chwili .

 14. J 5 lat temu
  Odpowiedz

  Ja z powodu choroby zalegalam
  Z mieszkaniem niestety choroba trwała pol roku płaciłam tyle ile mogłam co miesiąc dostawałam 1000 zł zasiłku a bez choroby zarabiałam 5 tys . Teraz wzięłam kredyt na spłatę zadłużenia i chce odwołać sie od wypowiedzenia umowy czy mogę tsk zrobić ??

 15. Alicja 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam,wynajelam z synem mieszkanie.Najemca wiedzial ze syna czeka ZK. Najemca w umowie ma pisane ze ma zapewnic odpowiednia opieke i byt psu ,ktorego pozostawiamy. pewnego razu dowozac tez jedzenie pieskowi zauwazylam ze nie zamknal furtki wejsciowej i bramy .WESZLAM NA PODWORKO ,zaznaczam ze najemca ma tylko 1/4 posesji do uzytku a reszta jest moja poniewaz znajduje sie tam moj byly zaklad z maszynami i na podworku tez sa rozne zeczy Wstep na ta czesc mial ograniczona tylko dla potrzeb psa i jego opieki.WRACAJAC WESZLAM NA PODWORKO CELEM ZNALEZIENIA PSA ,popukalam w okna i w drzwi nikogo nie bylo nikt nie otwieral .Zobaczylam przez okno ze nie ma mebli ,ktore mial wyszczegolnione w umowie ,remont ogolny o ktorym nie mialam pojecia nikomu nie zglosil.Przez okno widzialam cos niepokojacego niezgodnego z prawdopodobnie z prawem .Po miesiacu dowiaduje sie ze nadal bramka i brama sa otwarte wchodzi na podworko kto chce .NAJEMCA STAJE SIE wolgarny ,zastrasza mnie. Zada zebym przyjechala .Sama sie boje nie wyraza zgody zebym zabrala kogos z najblizszej rodziny.PIES tydzxien blakal sie poulicy odebralam go ze schroniska teraz czekaja mnie konsekwencje prawne.Kto ma odpowiadac za psa ze uciekl ,ze bramki i bramy nie zamykal ze mam klopoty?Zalega za czynsz za 2 miesiace .prosilam zeby przeslal poczta jak w umowie. CHCE OPUSCIC LOKAL ZADA zwrotu kaucji natychmiast .Co mam zrobic.Boje sie tego czlowieka.

 16. Iwona 5 lat temu
  Odpowiedz

  Najlepiej nie wynajmować , nie warto . W sumie to się nie opłaca. I tak dzięki takim przepisom wynajem w Polsce jest nieopłacalny , niech staja puste. Mnie kłopotów.

 17. Radas@wp.pl 5 lat temu
  Odpowiedz

  Gnida która nie płaci za wynajmowane mieszkanie często ciągnie normalną rodzinę która jej to mieszkanie wynajmuje na dno… Ludzie często mają kredyty, przenoszą się na mniejsze mieszkanie a większe wynajnują żeby spłacać kredyt… poczym jakaś gnida nie płaci bo narobiła bahorów. Uczciwa rodzina musi utrzymywać siebie i darmozjadów. Dług rośnie, bank zabierze im wszystko a cwaniaki pójdą okradać kogoś innego. Zero tolerancji dla takich cwaniaków.

  • ja 4 lata temu
   Odpowiedz

   Bardzo słuszna uwaga

 18. wito 5 lat temu
  Odpowiedz

  To sie w pale nie miesci. Nie placicie czynszu, rachunkow za media i jeszcze macie czelnosc zalic sie i szukac darmowych porad prawnych w celu ukrecenia bata na wlasciciela lokalu. Cebula na 1000 %. Na czynsz nie macie darmozjady, na rachunki nie macie, ale na wszystko inne wlacznie z oplaceniem prawnika tez macie. Skurwysynstwo w najczystszej postaci

  • ***@interia.pl 3 lata temu
   Odpowiedz

   Witam chciałabym zapytać czy właścicielka ma prawo wyrzucić nas z 8msc z dzieckiem z wynajmowanego mieszkania jeśli spóźniamy się z zapłatą czynszu o dwa dni? Do tej pory wszystko regularnie było płacone w tym miesiącu partner otrzymuje wypłatę dwa dni później niż określony czas na zapłatę w umowie, a właścicielka oznaimiła, że w weekend przychodzi po klucze i mamy się wynieść z mieszkania. Co można zrobić w takiej sytuacji?

 19. Matka 5 lat temu
  Odpowiedz

  Jestem samotna matka, wynajmuje mieszkanie od niespełna roku, pomalowalam je na swój koszt, zakupiłam rolety ponieważ nic w nim nie było, meble wszystko przez co się zadluzylam. Gdy poszłam zapłacić czynsz, właścicielka stwierdziła że mam się wynieść bo potrzebuje mieszkania dla swojej teściowej. Nie zapewniła mi mieszkania o tej samej powierzchni, mam czas według niej do 15 lutego i mam jeszcze na swój koszt odświeżyć mieszkanie, mało tego dopiero teraz SMS wysłała mi ile mam zapłacić za wodę i prąd a co miesiąc miała dawać rachunki. Co mam zrobić.

 20. Ewa 5 lat temu
  Odpowiedz

  Mam taki problem razem z partnerem i dzieckiem wynajmujemy mieszkanie placimy regularnie jesteśmy normalna rodzina nie imprezujemy nie robimy awantur.Wprowadzili sie Pod nami sąsiedzi i zaczęła się masakra prowowalismy się z nimi dogadać ale oni uważają ze kupili mieszkanie to maja więcej do powiedzenia.Przychodza i skarżą się ze młody tupie strasznie ja za głośno mowie ciągle cos im nie pasuje bo oni w nocy pracują a w dzień śpią kurcze juz ręce opadaja staralismy sie polozylam dywan w przed pokoju zaczęliśmy chodzic w kapciach a i tak maja pretensje teraz zadzwonili do spółdzielni ze jesteśmy uciazliwymi sąsiadami złożyli 2 skargi mamy w tygodniu rozmowę w spółdzielni pytanie czy mogą nas od tak wyrzucić bo jedni sąsiedzi się skarżą ?

 21. Anonim 5 lat temu
  Odpowiedz

  Prosze panstwa czytam te wywody h=jeden burak z drugim dostal mieszkanko po tacie albo pojechal w swiat zarobil pare złotych i stał sie magnatem kupił mieszkanie z licytacji badz odkupił z psie grosze od kogos kto juz nie mógł wyjechac za granice i teraz udaje uczuwego jak slysz te za przeproszeniem pier…..o czynszu i rachunkach ile ch……… kasujesz za wynajem raz 4 tego co musisz odac a zapewne 8 % które masz odac panstwu skrzetnie chowasz pod poduszke ja nie obstaje za ludzmi którzy bez podstaw unikają płacenia jednak nowobogackich chamów trzeba temperowac wiec nie jeden na tym forum to burak znajdujacy zarobek na tych najsłabszych wiec wstydz sie hamie nazywać kogoś skurw …. zreszta takie epitety swiadcza o tym skąd sie wywodzisz itd paniczu i panienko za piecgroszy ludzie tacy jak wy zapewne wpiprzali słome zarobili paew groszy i im sie w du… pomieszało obyście nigdy nie staneli przed pewnymi dylematami w żyiu jesteście żałosni

 22. Anna 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam wszystkich właścicieli mieszkań.
  Mam na imię Anna jestem z Łodzi.
  Właśnie pozbylam się takiego pasożyta z naszego prywatnego mieszkania.
  Ostrzegam wszystkich przed Mariola Marszałek z jedną pełnoletnią córką A druga w wieku szkolnym. Nie płaciła za podstawowe opłaty około trzech lat. mieszkanie opuściła właśnie wczoraj zadluzyla nas na 14 tysięcy zł. Za wynajem 2 pokoje ,mieszkania na Retkinia miała płaci tylko 650 zł plus komorne i podstawowe media ale ciągle tłumaczyła się jakimiś problemami rodzinnymi i finansowymi staraliśmy się ta kobietę zrozumieć i dawalismy jej wiele szans na splate długu. .szliśmy jej na rękę ale ona nas po prostu robiła w przysłowiowego balona. Wreszcie opuściła mieszkanie ale zostawiła je w ruinie chciałabym ostrzedz wszystkich wynajmujących przed nią. Chciałabym bardzo opublikować zdjęcia naszego mieszkania żeby pokazać jak pseudo biedne kobiety zostawiają chlewni i zniszczenia.
  Teraz nas czeka jeszcze proces odzyskania długów i nie opuszczę tej obzydliwej osobie bo za same straty moralne powinna zapłacić .

 23. Anna z Lodzi 5 lat temu
  Odpowiedz

  Drogi anonimowe oczrniasz i ganisz ludzi co wyjechali z własnego kraju aby zapewnić własnym dzieciom lepsze byt. A drugi Polak w kraju pasozytuje na nim i żeruje udając że jest taki biedny i nie może nic zrobić z własnym życiem. Jak jesteś taki mądry drogi anonimowe bo nawet Cię nie stać na honor aby się podpisać to się nie wypowiadaj źle na temat ludzi ciężko pracujących za granicą który muszą znosić niejednokrotnie niedole na obczyźnie bo to chyba Tobie wystaje słoma z butów .

 24. Edyta z Krakowa 5 lat temu
  Odpowiedz

  Mam pytanie co byście zrobili wynajmuje z córką mieszkanie od 10 lat na umowę ustna place terminowo dostalam wypowiedzenie w czasie kiedy przebywałam w szpitalu mam się wyprowadzić jak to okreslila max do 1,5 miesiąca z tym że mojej leczenie szpitalne potrwa 3 miesiące około wielką pani wlascielka mieszkania powiedziała że to nie jej biznes proszę co byście zrobili na moim miejscu

  • Anonim 4 lata temu
   Odpowiedz

   Nic. Absolutnie nic. Nie wyprowadzasz się dopóki nie znajdziesz innego mieszkania. Na spokojnie i po ludzku. Nie jestes meblem do wyrzucenia.

 25. Michał 5 lat temu
  Odpowiedz

  No własnie ja jestem wsytuacji banalnej , po długim czasie płacenia nagle powstał na 2 miesiace problem i dostałem zastraszjący komentarz i grozbe za samo staniecie w swojej obronie a nigdy nie zalegałem nawet miesiąc , gdzie sie zwrócic w takiej sytuacji ? straż miejska?

 26. Kasia 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam . Wynajmuje mieszkanie wraz z 2 dzieci od znajomego który jest obecnie w Niemczech .
  Nie podpisywaliśmy umowy , wszystko załatwione słownie jednak mam smsy o tym że zgadza się wynająć mieszkanie . Mam również potwierdzenia opłaty za mieszkanie i czynsz oraz media które były wysyłane regularnie co miesiąc . Nie zalegam z czynszem . Zrobiłam remont . Kupiłam sobie swoje meble do tego mieszkania a jego stare wystawilam na śmietnik ale oczywiście się na to zgodził . Mówił że mogę zrobić z tym co chce po czym teraz wmawia że nic takiego nie miało miejsca. Każe się pakować bo jak nie wtargnie z policją . Każe usunąć się z mieszkania . Co mam robić w takiej sytuacji ? Proszę o pomoc . Jutro idę do radcy prawnego bo nie mam pojęcia co dalej 🙁

 27. Anonim 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam,mam pytanie do Pani Anny z Łodzi. Mam bardzo podobna sytuację. Niestety pasożyta mam jeszcze w mieszkaniu…. Również musiałam rozumieć, iść na rękę itd., Boję się, że sprawa będzie się długo ciągnęła. Chciałam Panią zapytać, czy proces odzyskania długu to zawsze wygrana sprawa. Dziekuje za odpowiedź. Karolina

 28. Ja 5 lat temu
  Odpowiedz

  Jak slysze ze matka samotnie wychowujaca jest zla matka bo nie ma pradu to mnie chuj strzela Wy wszytsko wiedzacy to wy macie niedorozwoj mozgu chyba jak uwazacie ze pokoj wynajmiesz za 500 zl z dzieckiem.Puknijcie sie w te wasze cymbalskie lby.Przepraszam normalne osoby za uzycie nie cenzurowanego jezyka ale gowno widzieli w dupie byli i tyle w temacie.Temat nie na temat lol

 29. Ja 5 lat temu
  Odpowiedz

  Wynajmuje mieszkanie na czas określony – jestem właścicielem. Niedługo kończy się okres wynajmu. Kaucja ma być oddana tak jak jest w umowie. Mój wynajmujący twierdzi jednak, że mu jej nie oddam i kazal zrobić to wcześniej. Wychodzi na to, że to ja jestem złodziejem. Gdy się nie zgodziłem wyrzucił mnie z domu. Nie wiem czy nie nabił mi ogrzewania, liczników. Co mam zrobić? Wynajmujący ma chyba problemy psychiczne, jego napady agresji są przerażające.

  • Anonim 3 lata temu
   Odpowiedz

   Czy najemca to Pan Emil K. z Łodzi?

 30. Anonim 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam wszystkich !!
  A wiec niech zyje DEMOKRACJA I CALY Z TYM ZWIAZANY BURDEL !!
  Kiedy wreszcie skonczy sie ta litosc a jednoczesnie WIELKA NIESPRAWIEDLIWOSC.
  Dlaczego jedni ciezko pracuja aby COS MIEC….a drudzy GOLODUPCY,LENIE,zwyczajnie wykorzystuja zwyczaje i przepisy idiotycznej demokracji.
  Kiedy to sie skonczy !!!!!

 31. Ania 5 lat temu
  Odpowiedz

  Przykro się czyta niektóre wpisy. Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia i to jest szczera prawda. Straszne jest to że ludzie nie mają na podstawowe rzeczy, opłaty, bardzo szkoda takich ludzi, którym się życie tak źle poukładało (oczywiście nie mówię o pasożytach którzy żerują na innych), ale straszne jest również to że ktoś ma własne mieszkanie i nie może o nim decydować bo ktoś nie chce się usunąć. Ja chyba nigdy nie wynajmę swojego, bo nie wyobrażam sobie ze ktoś mieszka, nie płaci i jeszcze dewastuje moje mieszkanie.

 32. Elka 5 lat temu
  Odpowiedz

  Od 4lat wynajmuje mieszkanie(mieszkam wraz z dziećmi) niestety bez umowy, niezalegam z płatnościami bo opłata za mieszkanie itp.. stoi na pierwszym miejscu.Wlascicielka telefonicznie poinformowała mnie, że chce sprzedać mieszkanie. Mój problem polega na tym że miejscowość w której mieszkam jest mała i na chwilę obecną brak mieszkań do wynajęcia.Mam tu pracę, dzieci szkołę a czas na wyprowadzke koniec czerwca. Niemam tu rodziny u której mogłabym się zatrzymać, Niewiem co mam zrobić, czas leci i żadnego widoku na stancję.

 33. Anonim 5 lat temu
  Odpowiedz

  Tym ,,MĄDRALIŃSKIM” życzę tylko , żeby im życiedopierdoliło, tak jak mojej siostrze. Ci ,,gorszego sortu” dla rodziny, najbliższych, będą wiwdzieli o co mo chodzi. Pozdrawiam serdecznie tych gorszych w rodzinie. Wytrwania

 34. Oliwia 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam, czy jeśli zmienia się administracja budynku, umowę mam do 2024, jak również posiadam lekka niepełnosprawność, czy mogę być spokojna jeśli firmie bądź nowemu właścicielowi zachciałoby się nas wyrzucać o lokal zastępczy?

 35. Magda 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam mam pytanie czy właściciel moze nam wypowiedziec umowe choc jest ona na czas okreslony? Przyczyna jest iz nie placimy czynszu na poczatku miesiaca tylko na koniec miesiaca niestety tak dopiero dostejemy wyplate.

  • Raul 5 lat temu
   Odpowiedz

   Może, bo nie wywiązujesz się z umowy

 36. Karol1986 5 lat temu
  Odpowiedz

  Wynajmowalem mieszkanie na czas określony. Na 3 miesiące. Umowa nie została dalej przedłużona. O czym został lokator poinformowany jak również o tym, że do końca miesiąca ma opuścić lokal ( zajmuje go teraz bez umowy od poczatku miesiąca do teraz )bo zajmuje go bezprawnie jako dziki lokator.
  Co mam zrobić z tym lokatora który nie chce się wynieść? Nie robi nic w Tym kierunku .

 37. Anonim 5 lat temu
  Odpowiedz

  Dzwoń na pały

 38. Ewa 5 lat temu
  Odpowiedz

  Witam. Od 8 miesięcy wynajmuje mieszkanie ,jestem mama samotnie wychowującą dzieci. Wlascicielka nie dala mi umowy. We wrzesniu kazala mi się wyprowadzić mimo ze placę reguralnie czynsz,wodę,prad itd. Dbam o mieszkanie które odmalowalam,lekkie rematy.Nie urzadzam libacji itd. Wlascicielka róznie się tlumaczy ” że wraca do swojego mieszkanie gdzie to jest klamstwem” na góze mam nowych lokatorów od maja,oni zostają. Tu gdzie mieszkam nie ma innych stancji na wynajem. Z tego co mi wiafomo dom jezt zadlużony. Proszę o poradę co mam robić. Z góry Dziękuję

 39. Mój nick 4 lata temu
  Odpowiedz

  A nie pomyśleliscie że właściciel też może być samotną matką i schorowaną osobą, która to utrzymuje się z wynajmu. Podli ludzie i podły kraj, który przyzwala na coś takiego.

 40. Halina 4 lata temu
  Odpowiedz

  Wierze w sprawiedliwość i uczciwość ludzi..

 41. Alicja 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam. Wyprowadziłam się od byłego partnera z dzieckiem. Jestem jednak nadal zameldowana w jego mieszkaniu. Kazał mi zabrać dzisiaj swoje rzeczy, które zostały w innym wypadku je wyrzuci. Czy ma prawo to zrobić skoro jesteśmy z dzieckiem tam zameldowani? Czy mogę go oskarżyc o kradzież jeżeli wyrzuci moje rzeczy?

 42. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  Montować liczniki i ogrzewanie na kartę jedyne rozwiązanie nie wyobrażam sobie żeby ktoś miał mi zadłużać mieszkanie sami darmozjadzi w naszym kraju a Państwo jeszcze na to pozwala czemu ich nie utrzyma tylko ludzią każe utrzymywać całkowicie obce im osoby. Porażka.

 43. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam wynajmuje z mężem i trójka dzieci mieszkanie w kamienicy gdzie drugi właściciel ma pod nami swoje biuro. I przeszkadza im że dzieci halasuja bawią się najmniejsze ma 2. 5 roku. Straszy nas ze nas wyrzuca. Opłaty zawsze są zrobione na czas. Jak mam wytłumaczyć dziecku że nie może biegać czy bawić się zabawkami.

 44. magda1606 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam. Wynajmowalam mieszkanie. Zalegam z czynszem od miesiąca. Dzisiaj właściciel mieszkania wysłał mi wiadomość, że mieszkanie zostało wynajęte, a moje rzeczy mogę odebrać po ustaleniu wcześniejszego kontaktu z obecnym najemcą. Czy mógł tak postąpić? Proszę o odpowiedź

 45. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  Ja swojej lokatorce nie placacej za nic od 4 miesięcy dałam wezwanie do zapłaty wypowiedzenie i kolejno wezwanie do opuszczenia lokalu. Niestety nadal w mim mieszka i będzie mieszkać dotąd aż znajdzie coś odpowiedniego zapłaci też jak będzie miała a nie ma bo zwolniła się z pracy. Jest po rozwodzie dostaje alimenty 500+ pracy nie szuka nawet w biurze pracy zarejestrowała się po 2 miesiącach. Dopiero teraz wiem ze jest coś takiego jak najem okazjonalne i to jej zaproponowałem. Poszliśmy do jej rodziców u których przed najmem mieszkała i da warunki mieszkaniowe poprosiłam żeby zgodzili się na potwierdzenie przyjęcia córki i wnuka gdyby i z tej umowy się nie wywiązała. Niestety ojciec kazał mi śpier…….ać z domu i dodał że ona zapłaci jak będzie chciała i kiedy będzie chciała a mieszkanie opuści jak będzie się jej podobać. Dodaje że dostałam ze spółdzielni mieszkaniowej przesądowe wezwanie do zapłaty a komornik zajmie mi i tak niska emeryturę Nie mogę zrozumieć dlaczego Polskie prawo chroni oszustów i zlodziei co mam robić wiem że proces o eksmisji będzie trwał latami czy państwo polskie się o mnie zatroszczy jak ja nie będę miała na życie i leki mam 65 lat mieszkanie po zmarłym ojcu

 46. Pytanie 4 lata temu
  Odpowiedz

  Mam pytanie. Mój pracodawca wynajmuje dom od osoby prywatnej dla swoich trzech pracowników w tym dla mnie. Nie dostaliśmy żadnej kopi umowy czy to zgodnie z prawem? Czy może z dnia na dzień od tak wszystkich wyrzucić na bruk?. Dziękuję za doradztwo. Pozdrawiam. Hanys.

 47. oszukany 4 lata temu
  Odpowiedz

  oszukany — konkubina zaproponowala mi wspolne zamieszkanie i tak zrobilem zameldowala mie tymczasowo na 18 miesiecy zrobilem caly remont domu wiazdy garaz 60 metrow ogrodzenie dzialki 2400 m itd obliczylem koszt calej inwestyci na 150 tysiecy mam dokumenty i to jest zanirzone bo liczylem dniowke 30 zl a gdzie materialy —- trwa to 5 lat teraz karze mi sie wyniesc czy ma takie prawo

  • HR 4 lata temu
   Odpowiedz

   “¿Oszukany”?? To bardzo miło z Twojej strony, że podarowałeś tej pani prace i materiały warte 150 tyś. Jeżeli nie miałeś żadnej umowy na wykonane prace, to na co konkretnie liczyłeś/liczysz? Ani nie jesteście małżeństwem, ani nie jesteś jej najemcą – bo umowy przecież nie masz, prawda? Jej dom = jej zasady.

 48. Mira 4 lata temu
  Odpowiedz

  Mam dosc nie ciekawą sytuacje ponieważ po 6 latach mieszksnia w jednym domu dostalam nagle wypowiedzenie od nowego wlasciciela ze kupil ten dom i mam sie wyprowadzic. Co ciekawe jest to ze agencja nawet nie wspomniała ze sprzedaje dom albo że wlasciciel sie zmienił. I zadnego pisma od agencji nieotrzymalam że mam szukać czegoś innego a byl po kase zapłaciłam za rent do lutego i nic . Czy szukac mam sama czy czekac na agencje Jezeli ktos umiał by mi podpowiedzieć co dalej bede wdzieczna .

 49. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  A jeżeli nie.ma.sie umowy najmu A ktoś weźmie swoją partnerkę.z.dzieckiem ma prawo wyzucic nie wiedząc że ona tam przebywa? Jest dwóch właścicieli jeden współwłaściciel wie że ona tam przebywa A drugi nie. Mieszkanie płacone ma.czas zadbane wszystko ok jest

 50. sss 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam. Co miesiac regularnie place czynsz i rachunki. Mam pol roku na wyprowadzenie sie z mieszkania (czego nie chce ) bo dzieci przez okres wakacji troche psocą i zrobili pare szkód… co mam zrobic???

 51. Maria 4 lata temu
  Odpowiedz

  A nie możecie odłączyć gazu i prądu aby obniżyć koszty osób, którzy zajmują wasze mieszkania i nie płacą? To prawo jest chore. Chroni ludzi, którzy nie wywiązują się z umowy najmu, ale obciąża najemców ich długami. To jest jakaś paranoja.

 52. AM 4 lata temu
  Odpowiedz

  Moje mieszkanie zajmują bez tytułu prawnego dwoje młodych ludzi z dwojgiem dzieci, ona nie pracuję, on także, a wieczorami zaprasza kolegów do piwnicy na wódeczkę, nie płacą nawet za media, są na warunkowym zwolnieniu po opieką kuratora sądowego.
  I co an to szanowna pani powie ?.

 53. Monia 4 lata temu
  Odpowiedz

  Zalegamy z czynszep pare dni,dostalismy wpowiedzenie i wlasciciel dzisiaj kazal nam opuscic mieszkanie mamy 1,5roczne dziecko czy wlasciciel moze nas ot tak wyzucic z mieszkania?

 54. Gość Agata 4 lata temu
  Odpowiedz

  Ja jednego nie rozumiem. To nie są wasze mieszkania. Podpisujecie umowę. Ludzie daja wam dach nad głową. Jak kogoś nie stać, to nie idzie na wynajem. A może taki właściciel mieszkania mieszkał u kogoś i ten go wyrzucił. To chce wrócić do swojego mieszkania,które sobie kiedyś kupił i żeby puste nie stało wynająć. Jeżeli umowa jest podpisana między Wynajmującym i Najemca i obie strony się zgodziły, na wypowiedzenia . To dlaczego tego nie przestrzegają.? Przecież ktoś może żyje z takiego wynajmu i też potrzebuje tych pieniędzy, a wy bezczelnie zadłużacie mieszkanie i jeszcze płaczecie, że nagle światło zostało wyłączone. To płaćcie rachunki. I co, że z dziećmi. A obchodzi kogoś z czego ma pokryć długi Wynajmujący? Może też ma dzieci i teraz przez takiego darmozjada nie na sam gdzie mieszkać i co jeść. Nic by mnie Sąd nie interesował. Jak mam doradzić. To wprowadziła bym znajomych. Codziennie bym urzadzala we własnym mieszkaniu imprezy. Wkoncu akt. Notarialny jest na mnie. Tak bym upszykszyla życie, że wkoncu wyprowadzili by się ci dzicy lokatorzy. To nie wasze mieszkania. Nie macie prawa mieszkać u kogoś nie płacąc i nie dbając.

 55. Smutna 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam, mam dwujke dzieci, pracuje i jestem po rozwodzie 7 lat mój byly do tej pory mieszkał ze swoją partnerką w innej miejscowość, nie stety ona go zostawiła a on wrócił do mieszkania które otrzymałam od Państw podczas małżeństwa. Czy to prawda, że abym była jedynym najemcą mieszkania to muszę mu zapłacić połowę wartości mieszkCania nawet jeśli ono nie jest nasze tylko PAŃSTWA? Czy jeśli on również nie wyrazi zgody spłaty mnie to zabiorą mieszkanie nam obydwojgu a ja z dziećmi zostanę bez dom na? Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Zamiana na dwa mniejsze nie wchodzi w grę bo to jest tylko 45m..Proszę o podpowiedź co mam zrobić nie zarabiam na tyle aby dostać kredyt na mieszkanie.

 56. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  Dzień dobry Panstwu wynajmoje pokój z dzieckiem niepełnosprawnym bez prawa jakiego kolwiek do tego mieszkania od niecałych 2 lat ponieważ właściciel nie chce mi umowy wystawić na czas mu płacę nic nie robi w tym mieszkaniu kompletnie przedpokój okropnie wygląda kuchnia i łazienka ogólnie mieszkanie jest po zalaniu wcześniejszych lokatorów którzy mieszkali właściciel nie jest właścicielem tego mieszkania bez prawa jakiego kolwiek do mieszkania wynajmoje nielegalnie nie opłaca niczego na własny koszt kupiłam dzisiaj baterię do wanny bo zalewalo sąsiadów nie patrzy że jest chore dziecko nie jest mnie stać wynająć mieszkanie gdzie indziej i za droższa kwotę mam za bardzo schorowanego synka niepełnosprawnego który wymaga mojej opieki 24h na codzień gdzie się mogę o co kolwiek starać i jakie mi prawa przyslugoja nic sobie nie robi a zgłaszam mu o wszystkim czy mogę na drogę sądową stanąć proszę o podpowiedź jaką kolwiek nie jestem wstanie sama wszystkiego zrobić mam zdjęcia jak te mieszkanie wygląda składałam w tym roku o przydział mieszkania socjalnego opisałam całą swoją sytuację wraz z uzasadnieniem i dołączyłam zdjęcia tak samo do ZBILKU napisałam również do Prezydenta Miasta żeby stanął w mojej obronie sprawie odnośnie mieszkania które złożyłam papiery o przydział mieszkania socjalnego dziecku i mi.

 57. kn128299@gmail.com 4 lata temu
  Odpowiedz

  Zalegam z czynszem jeden miesiąc ponieważ opóźniło się przelew z Niemiec, po rozmowie z właścicielem mówi że czeka jeszcze dwa dni i wypowiei umowę której nie posiadam od 1,5 roku, ponieważ właściciel nie miał czasu mi jej przygotować, czy ma prawo wyrzucić mnie zamieszkania, ponieważ na stronie prawnej wyczytałam zeby ktoś wyrzucić z mieszkania trzeba zalegać trzy pełne okresy splatnoscia z czynszem i opłatami. Czy to w ogóle jest prawda? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za pomoc

 58. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  A co zrobic gdy wlascicielka wynajmuje bez umowy i nie chce jej podpisac.dzis dowiedzialam sie ze to nie jej mnieszkanie tylko siostry zmarlej.a mam czworo dzieci i placimy jej regularnie tyle ze co mnies to wiencej nawed do dwuch tys za dwa male pokoje , zrobilismy remont na swoj koszt i swiatlo tez poniewaz wywalalo korki

 59. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  wynajmuje od 8 lat mieszkanie i właścicielka zadzwoniła mi ze do końca kwietnia mam się wyprowadzić bo jej syn wrócił z Holandii nie może tam wrócic teraz aktualnie i będzie musiał zamieszkać w tym mieszkaniu jakie mam prawa jak sam mam syna żonę i mieszkam tak długo nigdy z czynszem nie zaległem a tu nagle takie coś .

 60. PrzyszlyPasozyt 4 lata temu
  Odpowiedz

  Do właścicieli. Podziękujcie czyscicielom kamienic za takie prawo jakie jest teraz. Sam się wkur… denerwuje, bo mam żonę, trójkę dzieci, regularnie place czynsz… Właściciel, w porządku człowiek wypowiedział mi umowę, bo dom idzie do rozbiórki i tu pojawił się problem. Od dwóch lat szukam mieszkania dla siebie i małżonki i odkąd zmieniło się prawo nie można nic znaleźć. Ludzie się boją wynająć, a teraz zaczyna mnie gonić czas… Po tym czasie zostanę, jak to wy nazywacie? Pasożytem? A dlaczego? Bo nikt już nie chce wynajmować. Wiele domów w okolicy niszczeje, ale gdy dzwonię do właścicieli do których z trudem znalazłem kontakt… To słyszę zawsze jedno “słuchaj ja bym wynajął, ale się boję bo te przepisy”. Więc tak podziękujmy wszyscy czyscicielom, że przez nich nie mogę znaleźć nic do wynajmu jako rodzina, bo od razu ktoś zakłada ze zrobię go w ciu.a i nie będę płacił… A za trzy miesiące… Będę pasożytem, bo na ulicę nie pójdę.

 61. Anonim 4 lata temu
  Odpowiedz

  Witam Mam problem wynajmuje kawalerkę. Wynajmujaca od 4 miesięcy nie płaci czynszu ani rachunków. Od stycznia jest w Niemczech. Próbowaliśmy się z nią skontaktować ale bez skutku. Kilkakrotnie pisaliśmy jej żeby się skontaktowała i zapłaciła długi w przeciwnym razie będziemy musieli dac wypowiedzenie. Do tej pory cisza. Wysłaliśmy jej mms wypowiedzenie gdzie ma miesiąc na opuszczenie mieszkania i spłatę długu to tej pory cisza. Do konca czerwca ma umowę. Co mam robić w takiej sytuacji? Chciałabym teraz ja iść tam mieszkać.

 62. Slawek 4 lata temu
  Odpowiedz

  Tylko W Polsce Takie Prawo jest nie normalne! Od kiedy to wynajmujacy ma wiekrze prawa niz wlasciciel? No jakis zart, to tak jak bym pojechal do wypozyczalni samochodowej wynajol auto i jezdzil bym se nim nie placac bo narazie nie mam, jak bede mial to zaplace a narazie potrzebuje jezdzic do pracy! Haha to samo jest z mieszkaniem, nie powinno tak byc! Normalnie w uk za nie placenie po miesiacu masz wyjazd z mieszkania! Poniewaz wlasciciel jest wlascicielem!!! I ma wszystkie prawa do swojego lokalu wiec jesli lokatorzy nie placa! Przychodzi i grzecznie czeka asz lokatorzy wyprowadza sie z mieszkania maja zazwyczaj 4 godziny i po to jest panstwo zeby im pomuc! Nie wazne jest ze to matka z 3dzieci samotna nie pracujaca! Nikogo to nie obchodzi!! Zasady sa proste moje mieszkanie ja mam pelne prawo do niego! I ja decyduje o wszystkim nawet jesli ktos ma podpisana umowe na 5lat ale jak nie zaplaci odrazu mam prawo go sie pozbyc! I to jest normalne! A nie w Polsce lokator ma wiekrze prawa niz wlasciciel! Przeciez to jest chore calkowicie! Co za debil wymysl takie prawo? Chyba jakis bezdomny! Co sam mieszkal u kogos i nie placil! Haha ludzie maja kredyty i inne oplaty! A teraz wynajmie takie matce z dziecmi chate a ta baba nie bedxie placila to wlasciciel mieszkania straci wszystko bo sam sie za duzy w banku i mieszkanie tez mu zabiora albo kosmycznych dlugow se narobi przez takich debili bo prawo ich chroni! Debilizm totalny! Ten co wymyslil te prawo sam teraz powinien pokupowac mieszkania i wynajac no i zeby mu nie placili to by sie przekonal szybko co to znaczy!

 63. Ania 4 lata temu
  Odpowiedz

  Wynajmowałam mieszkanie ale kupiłam swoje. Czy właściciel może nadal żądać płatności za czynsz skoro tam nie mieszkam? Straszy mnie sądem ze umowa była na 3 lata więc nadal mam płacić

 64. asia 4 lata temu
  Odpowiedz

  a co ma zrobic wynajmujacy mieszkanie jesli osoby , które wynajmuja mieszkanie je dewastowuja i ciagle zalewaja mieszkanie sasiada pietro niżej w jaki sposób można wyrzucic najemców

 65. Bozena kowalska 4 lata temu
  Odpowiedz

  Cwaniak który na dziko mieszka i nie płaci żadnych opłat ma 25 lat wyrafinowany do bólu napadł mnie na ulicy mieszka od pół roku w moim mieszkaniu w otwocku uwaga na niego

 66. ~MO 4 lata temu
  Odpowiedz

  @leszek cmikiewicz
  Tak, każdemu w życiu może powinąć się noga. I kto ma ponosić konsekwencje? Właściciel lokalu! Dziwne, że prawo nie pozwala ciężarnym i bezrobotnym żywić się w knajpach na koszt właścicieli. Albo jeździć taksówkami za darmo.

 67. Stop kurestwu mamusiek500 plus 3 lata temu
  Odpowiedz

  Bo takim szmata samotnym mamuska co bachorow Ino umieją narobić to się należy wszystko one płacić za nic nie muszą bo po co jak im się należy wyprawkę dla bahora do szkoły dostaną 300 zł na strat 500 plus dostaną z funduszu pieniądze biorą polska żenada niech się lepiej za robotę wezmna darmozjady państwowe bo na co licza aż im państwo koronę złota zalozy i da pałac wstyd i hańba u nas na osiedlu też mieszka taka idiotka mamuska 3 bachorow ma wynajmuje mieszkanie i za nic nie płaci sąsiedzi pomagają z opieki kasę pobiera za którą później wodke kupuje i hleje z gahami a potem się dziwi że po 9 miesiącach kolejnego bahora na świat wprowadziła

  • Widzisz a nie grzmisz 1 miesiąc temu
   Odpowiedz

   Tak idiotycznego komentarza to jeszcze tu nie było, po pierwsze mamuski same dzieci nie płodzą więc gdzie ci fantastyczni mężczyźni, na których spoczywa obowiązek rodzicielski, po drugie widać że osoba piszącą pewnie zalega z płatnościami alimentów, komornik ściga i wyładowuje swoje frustracje tutaj, po trzecie sądząc po kulturze wypowiedzi jakże i będom zawartym w treści tekstu śmiem domniemać, że osoba komentująca nie ma nawet minimalnego wykształcenia podstawowego a co za tym idzie wątpliwe jest by osobnik brał czynny udział w dofinansowaniu budżetu kraju.

 68. P. 3 lata temu
  Odpowiedz

  Dlaczego dostawcy prądu nie są wyrozumiali. Nie zapłacisz odetną nie pytają się dlaczego? A jak wynajmujacy nie zapłaci to najemcy to zły bo korki wykręcił. Chore ustroj

 69. pakulska2010@interia.pl 3 lata temu
  Odpowiedz

  Witam. Potrzebuje pomocy. Samotnie wychowuje dwoje dzieci z którymi mieszkałam u byłego konkubenta. Lecz się roztalismy po 3latach on żąda żebym się wyprowadziła. Tylko że ja nie mam dokąd ani za co mieszkania są bardzo drogie do tego jest Covid nie jest to takie proste mieszkam na wsi. On grozi że wystawi mi rzeczy na bruk jak w domu mnie nie będzie. Ma znajomości w policji bo to była rodzinna policyjna. Ktoś jest w stanie mi doradzić. Boje się o dzieci. Dodam że nie mam z nim dzieci.

 70. Anonim 3 lata temu
  Odpowiedz

  Witam. Moja mama wynajmuje pokój, od kiedy zaczeła chorowac

 71. Obserwator 3 lata temu
  Odpowiedz

  Czytam tu komentarze i nie dziwię się właścicielom wynajmujacym swoje mieszkania, że się wściekają na nieuczciwych lokatorów. No proszę Państwa, w większości przypadków, są to jednak kombinatorzy, pasożyty, którzy żerują na tym, że chroni ich prawo. Zasłaniaja się dziećmi, bo ochrona dotyczy właśnie tych dzieci. Nie ma dla mnie żadnego wytłumazenia, że ktoś znalazł się w sytuacji trudnej, komuś się powinęła noga itd. Czy to ma oznaczać, że właściciel ma sobie wziąc na utrzymanie nieporadnego lokatora i jego dzieci? No chwileczkę! Czy to nie jest obowiązek Państwa? Mieszkanie nie stoi sobie za darmo. Trzeba ponosić koszty eksploatacyjne, czynsz do spółdzielni, ratę kredytu. W moim przypadku te opłaty przekraczają 1500 zł miesięcznie. Mnie bank nie odpuści, ani spółdzielnia. Właściciel musi to pokryć, bo inaczej komornik wejdzie mu na pobory i skończy się na tym, że stracę mieszkanie. A lokatorzy? Lokatorzy mogą nie płacić, mają sytuację właściciela w D. Będą dalej mieszkać i czekają na sądy, eksmisję (która nie może być przeprowadzona) i im się należy lokal socjalny itd.. My mamy się litować nad losem małoletnich dzieci i ich rodziców, cwaniaków. Oczywiście, są też osoby pokrzywdzone przez los, ale takimi osobami powinny zając się instytucje państwowe! Umowa najmu to jest po prostu umowa, z której się powinni kontrahenci wywiązywać i tyle.

 72. mira 3 lata temu
  Odpowiedz

  Kupiłam mieszkanie synowi za moje spadkowe pieniądze,Syn sprowadził do siebie dziewczynę,dziewczyna daje mu połowę na czynsz, za swiatło i gaz już nie.,oOstatnio się pokłócili i syn chciał żeby się wyprowadziła zaznaczam , że osobno kupują jedzenie, nie rozmawiają,nie chodza na spacery i w ogóle NIC razem, dziewczyna nie chce się wyprowadzić, tłumacząc pandemią i okresem zimowym szantażuje go policją, wszczyna awantury. Syn wszedł do mieszkania po pracy a ona z krzykiem na niego bez powodu i płacz.On nic jej nie zrobił po prostu przyszedł do swojego mieszkania,zameldowałam go tam. jej nie.Razem mieszkają od konca lipca 2020r a wczesniej w innym mieszkaniu prawie 2 lata.Co zrobić z niechcianym lokatorem który chce wyrzucic mojego syna z mojego mieszkania bo mieszkanie jest na mnie,dziewczyna skutecznie uniemożliwia mu egzystencję obgadując go wszędzie,że rzekomo pieniądze jej zabiera co jest nieprawdą że ją bije co też jest nieprawdą.Horror przeżywa mój syn i ja.

 73. gela 3 lata temu
  Odpowiedz

  Wszystko zależy na jakich ludzi się trafi,dotyczy to nie tylko lokatorów ale także właścicieli,którzy także potrafią lokatorom zgotować piekło.Znam rodzinę z małym dzieckiem ,których nagle bez powodu właściciele chcą się pozbyć bo mają już nowych lokatorów,pomimo iż umowa wynajmu była na rok to oni co 3 miesiace zmieniają lokatorów pobierając od wszyskich kaucje,których nie zwracają.Wieczorami kopią w drzwi i straszą że ich zabiją jak nie opuszczą mieszkania(lokatorzy regulowali wszystko z góry nie mając żadnych zaległości.

 74. Anonim 3 lata temu
  Odpowiedz

  wynajmuje od mazowieckiego zarządu nieruchomosci dwie kawalerki w jednej mieszkam ja w drugiej corka z dziecmi wszystkie liczniki są oddzielne umowa jest na mnie wiec ja oplacam a corka absolutnie nie doklada się do opłat chciałabym aby rozdzielic te mieszkania na dwie niezalezne umowy.Czy to możliwe .Płace tak już 6 lat a corka ani mysli dokładac się jak upomnę sie o pieniądze to słysze tylko niecenzuralne slowa.potrzebuje pomocy bo juz nie wyrabiam finansowo

 75. Gość 3 lata temu
  Odpowiedz

  Proszę Państwa z powodu panującej pandemii w Polsce nie można nikogo wyrzucić na bruk jeśli właściciel mieszkania robi to sila to od tego jest policja. Można dopiero 3 miesiące po ustaniu pandemii . Poczytajcie trochę zanim będzie się wymądrzać. Swoją drogą nie każdy to oszust czasem w życiu może się noga powinac. Ludzie tracą prace a nie maja gdzie się podziać. To co mają zrobić na ulicy mieszkać.

  • jecha 3 lata temu
   Odpowiedz

   “ludzie tracą pracę a nie mają gdzie się podziać” to znaczy, że właściciel mieszkania ma utrzymywać kogoś bo jest niezaradny? Są instytucje publiczne, które powinny pomagać takim ludziom. Człowiek, który nie płaci za mieszkanie powinien zostać z niego natychmiast usunięty aby zwolnić miejsce dla osoby, która regularnie płaci.

 76. Anonim 3 lata temu
  Odpowiedz

  Witam . Wynajmuje mieszkanie od 3 lat . Teraz spóźniłam się z zapłata 5 Dni po 3 latach ! I mam 7 dni na opuszczenie mieszkania z 7 letnim synem . Masakra 😓gdzie mam pójść pod most . Może mi ktoś doradzi co mam dalej robić . Załamana ….

 77. Grzegorz 3 lata temu
  Odpowiedz

  Do Pani Anonim – niech Pani wynajmie mieszkanie u mnie. Nie zwracam uwagi jak ktoś opóźni się parę dni. Najemca mieszka 3 lata i płaci to chyba raczej mile widziane. Gorzej jak mieszka 3 lata i nie płaci, bo nie można zrobić egzekucji. Zapraszam Panią.

 78. Daniel Szymczak 3 lata temu
  Odpowiedz

  Renata Słowińska
  Odcięcie mediów w tym prądu w mieszkaniu w którym przebywasz wspomniane jest w art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zapis ten wszedł w życie w dniu 7 stycznia 2016 roku. W jego myśl, właściciel, który dopuści się takiego czynu, będzie obarczony karą pozbawienia wolności do trzech lat.
  Pamiętaj że jeśli nie masz umowy na piśmie to zgodnie z prawem obowiązuje was umowa słowna która jest uznawana prawnie w sądzie.

 79. Daniel Szymczak 3 lata temu
  Odpowiedz

  ANONIM

  Jeśli jesteś właścicielem mieszkania to pierwsze co kierujesz się do urzędu miasta/gminy i tam wymeldowujesz delikwenta, następnie następnie dzwonisz na policję o wyprowadzenie go z mieszkania powołując się na to iż delikwent tu nie zamieszkuje i ma swoje mieszkanie. Pomoże 😃

 80. Adrian 3 lata temu
  Odpowiedz

  Witam
  W raz z narzeczoną i 2 letnim synkiem wynajmujemy mieszkanie lecz umowa kończy się 30 listopada. Byliśmy dogadani na słowo z właścicielka, że jeśli będzie taka potrzeba to przedłużymy wynajem o 1 lub 2 miesiące i nie będzie żadnego problemu. Dzisiaj dostałem telefon, że właścicielka nie chce wynajmować w grudniu. Tak się składa, że budowa domu nam się przedłużyła i chcemy na grudzień wynająć lecz teraz już jest problem. Czy właścicielka może nas wyrzucić? Umowa jest tylko na mnie ale właścicielka doskonale wie, że tu mieszka jeszcze moja narzeczona z naszym dzieckiem. Dodam że płatności są uregulowane na bieżąco. Nie sprawiamy żadnych problemów. A na dodatek mieliśmy mieć udostępnioną piwnicę, ale so tej pory jej nie dostaliśmy.
  Pozdrawiam

 81. Oskar 3 lata temu
  Odpowiedz

  A co ja mam powiedzieć na to ze za niespłacone wobec mnie alimenty przejąłem mieszkanie od dluznika czyli ojca który nie chce mi opuścić mojego już mieszkania mało tego cofa liczniki na wodę bo wyszły duże niedopłaty. Jak zmieniłem w końcu zamki w drzwiach to je rozwalił i wlazł spowrotem i powiedział ze nie opuści chaty bo jest tu zameldowany.

 82. Anonim 2 lata temu
  Odpowiedz

  Czy właściciel który wynajmuje piętro wyżej mieszkanie nademną ,powinien mi odpowiedzieć na moją skargę -jeśli tak, to w jakim terminie , którą napisałam do Zarządu Wspólnoty na uciążliwego najemcę .,i jakie są obowiązki wspólnoty w tej sprawie
  Czy Zarządca Wspólnoty może i czy powinien udostępnić mi adres ,właściciela mieszkania ,celem wysyłania korespondencji w wyżej wymienionych sytuacjach,po to żeby nie angażować w to wspólnoty.

 83. Jan 1 rok temu
  Odpowiedz

  Kontakt: Stanisław Marek w sprawie pożyczek firmowych i osobistych na 3% więcej informacji wyślij na adres: smarekcredit@gmail.com

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać