Wynajem mieszkań - przepisy

Eksmisja hałaśliwego lokatora

hałas
hałas
Odua Images/bigstockphoto.com

Wynajmowanie mieszkania może przyczynić się do polepszenia stanu domowego budżetu. Zwykle jest to dochód dodatkowy. Warto wynająć mieszkanie, jeśli nikt w nim obecnie nie mieszka, a nie chcemy sprzedawać nieruchomości. Szczególnie w dużych miastach, podaż na mieszkania do wynajęcia jest bardzo duża. Zwykle nie ma więc problemu ze znalezieniem chętnych na wynajęcie oferowanej przez nas nieruchomości. Co zrobić jeśli lokatorzy sprawiają problemy, czy możliwa jest eksmisja?

Dlaczego umowa z najemcą to nie czysta formalność

Często do podpisania umowy wynajmu mieszkania podchodzimy niedbale. Właściciele drukują pierwszy lepszy wzór z Internetu, a lokatorzy nie czytając uważnie podpisują. Jeszcze gorzej jest jeśli zgadzamy się na wynajęcie lokalu na podstawie ustnej umowy. Jest to forma stwarzająca zagrożenie dla obu stron.

W umowie powinny się znaleźć informacje dotyczące sposobu użytkowania lokalu. Poza zastrzeżeniami dotyczącymi utrzymania mieszkania w stanie niepogorszonym, powinniśmy zawszeć w niej punkty dotyczące przeprowadzania zmian w mieszkaniu – malowania ścian, wbijania gwoździ i innych rzeczy, które mają wpływ na wygląd naszej nieruchomości. W razie ich nieprzestrzegania możliwa będzie eksmisja lokatora i wypowiedzenie umowy najmu.

W umowie powinny się znaleźć także zastrzeżenia dotyczące współżycia społecznego. Są one zwykle zawarte w regulaminach wspólnoty lub spółdzielni. Mimo to, warto zawrzeć także w umowie najmu informacje o przestrzeganiu ciszy nocnej i zachowaniu porządku na przestrzeniach wspólnych. Dzięki temu eksmisja wyjątkowo hałaśliwego i uciążliwego dla sąsiadów lokatora będzie łatwiejsza.

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora – wypowiedzenie umowy, eksmisja

Jeśli po upomnieniu zachowanie osoby wynajmującej od nas mieszkanie nie zmienia się, powinniśmy wypowiedzieć umowę najmu. Z chwilą kiedy upłynie określony w umowie okres wypowiedzenia najemca powinien opuścić lokal.

Jeśli jednak trafimy na osobę nieuczciwą, rozstanie się z takim lokatorem może okazać się trudniejsze. Jeśli wypowiedzenie umowy najmu nie przyniesie rezultatu, możemy skierować sprawę do sądu i wnieść o eksmisję takiego lokatora. Po wyroku sądu należy zwrócić się do komornika o przymusową eksmisję. W wyjątkowych sytuacjach wynajmujący musi zapewnić najemcy lokal zastępczy, do którego najemca przeniesie się po eksmisji. W takim wypadku mamy możliwość dochodzenia od najemcy kosztów, które ponieśliśmy w związku z jego działaniami.

Dobrym rozwiązaniem dla właściciela jest zawarcie podpisanej u notariusza umowy najmu okazjonalnego. Ważnym i decydującym elementem tej umowy jest oświadczenie najemcy zobowiązujące do opuszczenia lokalu po wypowiedzeniu umowy. Kolejną kluczową sprawą jest wskazanie przez najemcę miejsca, w którym w razie eksmisji będzie mógł zamieszkać i oświadczenie właściciela tej nieruchomości, że jest gotowy go przyjąć. W tym wypadku eksmisja hałaśliwego lub niewypłacalnego najemcy jest znacznie łatwiejsza i nie naraża wynajmującego na koszty.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać