Wiadomości

Rząd opublikował projekt ustawy „Mieszkanie na start”

Nareszcie doczekaliśmy się projektu ustawy, gdzie zawarto wszystkie szczegóły nowego programu wsparcia mieszkalnictwa, czyli roboczo zwanego wcześniej „Mieszkaniem na start”. W aktualnej nomenklaturze program nosi nazwę kredyt mieszkaniowy „#naStart”, a jego zasady są niestety bardzo skomplikowane. Wyjaśniamy więc, kto może skorzystać z tańszego kredytu i na co można go przeznaczyć.

Następca „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” prawdopodobnie wejdzie w życie w drugiej połowie tego roku i będzie trwał do końca 2027 roku. Jak twierdzą twórcy programu, w tym okresie warunki uzyskiwania standardowych kredytów hipotecznych będą na tyle stabilne, że wsparcie nie będzie już potrzebne.

Na czym polega program „#naStart”?

„#naStart” to nowe rozwiązanie kredytu z rządowymi dopłatami, które ma ułatwić nabycie lokum osobom, które mają trudności z tym, aby otrzymać finansowanie z banku na rynkowych warunkach.

W ramach programu można wziąć kredyt hipoteczny lub kredyt konsumencki (to nowość w porównaniu do „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”).

Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na kupno mieszkania lub domu, budowę domu jednorodzinnego (lub jego wykończenie), kupno działki budowlanej, realizację inwestycji kooperatywy mieszkaniowej lub nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Dopłaty będą obowiązywały dla pierwszych 120 rat, a zobowiązanie trzeba zaciągnąć na przynajmniej 15 lat. Przez pierwszych 10 lat spłaty będzie obowiązywało oprocentowanie stałe, a raty będą malejące.

Z kolei kredyt konsumencki można wydać na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. W tym przypadku minimalny okres spłaty to 5 lat, a państwo dołoży się do pierwszych 60 rat.

Kto może wziąć udział w programie?

Kredyt można wziąć samemu albo maksymalnie w dwie osoby, które nabędą nieruchomość w równych udziałach. Ma to zapobiegać przystępowaniu do kredytu dodatkowych kredytobiorców tylko po to, aby podnieść zdolność.

Dla singli obowiązuje kryterium wiekowe i wynosi maksymalnie 35 lat. Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą przynajmniej dwie osoby, to limit ten nie obowiązuje.

Finansowanie musi być przeznaczone na pierwszą nieruchomość (wyjątkiem jest otrzymanie lub oddziedziczenie maks. 50 proc. udziałów w lokalu). Jednak w odróżnieniu od „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, jeżeli jeden z małżonków nie spełnia tego warunku, to drugi może starać się o kredyt samodzielnie. Dodatkowo trzeba zarabiać w złotówkach i prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski.

Osoby, które mają co najmniej troje dzieci, mogą posiadać jedno mieszkanie i mimo tego nie być wykluczone z programu. Muszą jednak spełnić warunek sprzedaży tej nieruchomości w ciągu dwóch lat.

Oprocentowanie kredytu zależne od liczby dzieci

Oprocentowanie kredytu w okresie dopłat jest uzależnione od liczby dzieci, zamieszkałych w gospodarstwie domowym:

  • troje i więcej – 0 proc.,
  • dwoje – 0,5 proc.,
  • jedno – 1 proc.

Dla osób bezdzietnych oprocentowanie wynosi 1,5 proc.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać