Wiadomości Wynajem mieszkań - przepisy

Rząd chce umożliwić rozliczanie wynajmu ryczałtem

Osoby wynajmujące więcej niż jedno mieszkanie miewają problem z rozliczeniem dochodów z tego tytułu. W obecnym stanie prawnym brak bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w takim wypadku najem należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej?

Przepisy podatkowe pozostawiają organom skarbowym pole do interpretacji, a to nie zawsze kończy się pomyślnie dla podatników. Rząd postanowił więc zająć się tą kwestią i uprościć sposób opodatkowania dochodów z najmu. Chodzi o wprowadzenie możliwości rozliczania go na zasadzie ryczałtu.

Ujednolicenie tej kwestii jest ważne, z uwagi na rozbieżności w stanowiskach poszczególnych organów skarbowych. A wynajem mieszkań przez osoby fizyczne stało się na tyle prężną gałęzią rynku nieruchomości, że zapytań i wątpliwości będzie coraz więcej. Zmiana przepisów sprawi, że rozliczanie najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystniejsze niż rozliczanie go jako osoba prywatna. Jest to ważne szczególnie dla osób, posiadających więcej niż jedno mieszkanie na wynajem. Obecnie wynajmującym nie spieszy się do zakładania firmy, ponieważ rozliczanie najmu bez tego jest dla nich po prostu korzystniejsze.

Sejm uchwalił w październiku ustawę z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią ryczałtowe rozliczenie najmu nie będzie już zarezerwowane wyłącznie dla osób fizycznych, będą z tego mogły skorzystać również osoby wynajmujące mieszkania w ramach działalności.

Zgodnie z nowelizacją od 1 stycznia 2021 r. dochody z najmu nieprzekraczające 100 tysięcy złotych objęte będą stawką zryczałtowanego podatku w wysokości 8,5 % przychodów, a po przekroczeniu progu 100 tys. zł 12,5 %.

Celem wprowadzenia zmiany jest zmniejszenie ilości prywatnych najemców i zachęcenie właścicieli mieszkań do wynajmu w ramach działalności gospodarczej. Dodatkowo będzie to ujednolicenie dotychczas obowiązujących przepisów, które bywały różnie interpretowane przez poszczególne organy skarbowe.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać