Wiadomości

Wakacje kredytowe 2024 – tym razem z ograniczeniami

W 2024 zmieniają się zasady przyznawania wakacji kredytowych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 21 września, że program wakacji z pewnością będzie kontynuowany, jednak kredytobiorcy mogą się przy tym spodziewać kryterium dochodowego. Ostateczna decyzja rządu jest jednak inna. Z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, u których kwota udzielonego kredytu to maksymalnie 400 tysięcy. Wcześniej program nie zakładał podobnego ograniczenia. Warto przy tym podkreślić, że wakacje kredytowe przysługują tylko osobom, które zaciągnęły kredyt po 1 lipca 2022 roku.

Grupy uprawnione do wakacji kredytowych

Ograniczenie kwoty kredytu do 400 tysięcy nie oznacza, że droga do wakacji jest zamknięta dla właścicieli wyższych zobowiązań. Będą oni mogli skorzystać z rządowego wsparcia, jeśli koszty związane z ratą i obsługą kredytu przekraczają w ich przypadku 50% dochodów. Jednak nawet osoby spełniające to zastrzeżenie nie będą miały prawa do wakacji, jeśli ich kredyt jest wyższy niż 800 tysięcy złotych. Analitycy od nowego roku spodziewali się zmian, chociaż w innym kształcie niż zostały wprowadzone.

Twórcy nowelizacji uspokajają, że nowe zasady będą korzystne dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia w spłacie swojego zobowiązania. Skuteczność programu jest bardzo ważna dla rządowych specjalistów odpowiedzialnych za program wakacji kredytowych. Został on wprowadzony w lipcu 2022 jako forma konkretnego wsparcia kredytobiorców, których koszty kredytów znacząco wzrosły po podwyżkach stóp procentowych. W praktyce w 2022 i 2023 ze wsparcia tego rodzaju mógł skorzystać każdy właściciel kredytu złotówkowego bez względu na sytuację finansową. W 2023 i 2024 przepisy umożliwiają kredytobiorcom zawieszenie spłaty jednej raty na kwartał, to oni sami decydują, jak często skorzystają z tej możliwości.

Nie zmieniać tego, co działa

Według informacji zebranych przez BIK do 30 kwietnia 2023 roku z programu wakacji kredytowych korzystali posiadacze 1,13 mln kredytów. Dla sporej części z nich był to ratunek przed opóźnieniami w spłacie zobowiązań bankowych. Raport NBP pokazuje, że z tej szansy skorzystało między 65 a 70% wszystkich uprawnionych kredytobiorców.

Ważne aby mieć świadomość, że w 2024 kluczowe zasady wakacji kredytowych będą podobne jak w 2023. Właściciel kredytu, który spełnia warunki programu, będzie mógł raz na kwartał zawiesić spłatę zobowiązania, płacąc tylko koszty związane z jego ubezpieczeniem. O wakacje tak jak wcześniej będzie się wnioskowało w banku, w którym spłacamy aktywny kredyt.

Wsparcie, które dzięki wakacjom otrzymują kredytobiorcy, to spore obciążenie dla banków. Według szacunków KNF w 2022 łączny koszt wakacji zamknął się w kwocie 13,41 mld złotych. Było to na tyle dużo, że aż 8 instytucji bankowych biorących udział w programie przekroczyło poziomy krytyczne wskaźników inicjujących plan naprawy. Ostatecznie jednak większość z nich zdołała samodzielnie odzyskać płynność finansową.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać