Wiadomości

Wakacje kredytowe 2024

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać również w 2024 roku. Kredytobiorcy będą mogli raz na kwartał zawiesić płatność raty kredytu hipotecznego. Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których miesięczna rata przekroczy określony poziom dochodów.

Rządowy projekt nowej wersji wakacji kredytowych przewiduje, że w 2024 roku będzie można z nich skorzystać cztery razy: w marcu oraz po jednym miesiącu w każdym z kolejnych kwartałów. Ze względu na konieczność procedowania procesu legislacyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, marzec został wskazany na sztywno. W kolejnych kwartałach kredytobiorca będzie mógł zadecydować, w jakim miesiącu będzie chciał skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty raty.

Wakacje uzależnione od wysokości dochodów

Projekt nowych wakacji kredytowych trafił do Rządowego Centrum Legislacji po świętach. Twórcy projektu uzasadniają go sytuacją kredytobiorców, których umowy o kredyt hipoteczny zawarte przed pierwszym lipca 2022 roku wciąż mają znacząco gorsze warunki niż w dniu podpisania umowy. Na poprawę sytuacji kredytobiorców nie wpłynęły na razie znacząco dwie decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych we wrześniu i w październiku bieżącego roku.

Projekt ustawy zakłada, że przyszłoroczne wakacje kredytowe będą uzależnione od relacji wysokości raty do osiąganych dochodów. Zawieszenie raty kredytu hipotecznego ma przysługiwać kredytobiorcy, jeśli wskaźnik RdD (rata do dochodu) będzie przekraczać poziom 35 proc. Pod uwagę ma być brana średnia z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o udzielanie wakacji.

Uzależnienie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych od poziomu raty w relacji do dochodu ma na celu ograniczyć dostęp do pomocy tylko do grona kredytobiorców, u których faktycznie może pojawić się problem z terminową spłatą raty. Podobnie, jak wcześniej z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać jedynie kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty hipoteczne w złotych.

Zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Projekt zmian w ustawie zakłada również zwiększenie wsparcia, jakie może otrzymać osoba, która zaciągnęła kredyt mieszkaniowy i znajduje się w trudnej sytuacji finansowej ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Do tej pory pomoc dla kredytobiorców była na poziomie nieprzekraczającym 1,5 tys. złotych.

Obecnie ze względu na rosnącą średnią kwotę kredytu, a co za tym idzie wyższą miesięczną ratę, twórcy projektu zmian w ustawie uważają, że zasadne będzie podwyższenie wsparcia pochodzącego z Funduszu do poziomu 2,5 tys. złotych.

Projekt zakłada obniżenie poziomu wskaźnika RdD z 50 proc. do 40 proc. dzięki czemu szybciej będzie można skorzystać ze wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia. Zmiany mają na celu ułatwić skorzystanie z pomocy oferowanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorcom i jednocześnie umożliwić dostęp do wyższej kwot pomocy.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać