Wiadomości

Niebawem ruszy wykup lokali z Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus to program rządowy, który wszedł w życie w 2016 roku, zastępując działające wcześniej programy Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim. Program, będący częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, miał ułatwić dostęp do nieruchomości osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania.

Mieszkania w programie budowane były z przeznaczeniem na najem długoterminowy i z możliwością późniejszego wykupu na własność. Już niebawem pierwsi najemcy będą mogli nabyć mieszkania na osiedlach, które zrealizowała spółka PFR Nieruchomości S.A.

Program Mieszkanie Plus składał się z dwóch części – rynkowej i społecznej. Na koniec I kwartału 2023 roku 19,8 tys. lokali mieszkalnych zostało już wybudowanych, a ok. 32,4 tys. wciąż znajduje się w budowie. W rynkowej części programu za budowę osiedli mieszkaniowych odpowiadała spółka PFR Nieruchomości S.A., która wybudowała ok. 3,5 tysiąca mieszkań. Inwestycje realizowane są na gruntach zakupionych od samorządów i spółek Skarbu Państwa, bez zaangażowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa. Najemcy tych mieszkań mogą skorzystać z dopłat do czynszu średnio w wysokości ok. 400 zł, a na wysokość czynszu składają się nakłady inwestycyjne, takie jak koszt zakupu gruntu, projektowania, budowy i utrzymania nieruchomości. Od połowy lutego br. stawki czynszu zostały „zamrożone”, co oznacza, że mieszkańcy osiedli, które powstały w ramach rynkowej części programu, mają gwarancję, że czynsz nie wzrośnie do końca 2025 roku. Wprowadzony pakiet wsparcia obejmuje również możliwość wykupu mieszkania w dwóch wariantach – stopniowego dojścia do własności lub z wykorzystaniem „Bezpiecznego kredytu 2 procent”.

Pierwszy wariant zakłada, że najemca podpisuje umowę najmu z dojściem do własności i płaci czynsz, który oprócz opłaty za najem mieszkania, obejmuje również część kapitałową związaną z wykupem mieszkania. W ten sposób nieruchomość spłacana jest przez 25 lat, a po tym czasie, najemca staje się właścicielem mieszkania. Najemca będzie mógł korzystać z dopłat do czynszu najmu pochodzących z Funduszu Dopłat Banki Gospodarstwa Krajowego. Nie jest planowane wprowadzenie kryterium dochodowego.

Druga opcja to wykup mieszkania z wykorzystaniem programu „Bezpieczny kredyt 2 procent”, który skierowany jest do singli, małżeństw oraz par w związkach nieformalnych, które wychowują co najmniej 1 dziecko. Program skierowany jest do osób, które obecnie, ani w przeszłości, nie posiadały mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu oraz nie ukończyły 45 roku życia. „Bezpieczny kredyt 2 procent” ma wejść w życie z początkiem lipca.

Planowany w najbliższym czasie wykup mieszkań będzie dotyczył 2857 lokali w 14 lokalizacjach. Jeszcze w tym roku mieszkania będą mogli wykupić najemcy mieszkający na osiedlach powstałych w ramach rynkowej części programu w Gdyni, Białej Podlaskiej i Wałbrzychu, a w 2024 roku taką możliwość będą mieli najemcy pozostałych 11 inwestycji zlokalizowanych w Dębicy, Zamościu, Świdniku, Nowym Targu, Łowiczu, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Wrześni, Krakowie, Katowicach, Radomiu.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać