Wiadomości

Jak branża nieruchomości pomaga uchodźcom z Ukrainy?

Figurki symbolizujące rodzinę, w barwach ukrainy, otoczone ochraniającymi je dłońmi

Krajowa branża nieruchomości nie pozostaje obojętna na tragedię dziejącą się u naszych wschodnich sąsiadów. Firmy angażują się w wiele skoordynowanych działań, jak również realizują własne akcje i działania pomocowe.

Polski Związek Firm Deweloperskich wydał oświadczenie, w którym deklaruje pomoc uchodźcom i osobom dotkniętym skutkami tej wojny. Firmy członkowskie organizują schronienie w udostępnianych przez siebie budynkach. W związku z tym ogłoszono zbiórkę podstawowego wyposażenia, takiego jak łóżka i pościel. Ponadto PZFD stworzył formularz w celu zebrania informacji od firm zrzeszonych i powiązanych z branżą, odnośnie wolnych stanowisk i miejsc pracy, aby w niedalekiej przyszłości móc zaoferować je uchodźcom. Inną formą pomocy jest organizacja zbiórki finansowej wśród firm zrzeszonych w organizacji. Zebrana kwota zostanie przekazana zweryfikowanym wcześniej organizacjom charytatywnym, niosącym pomoc obywatelom Ukrainy. Ponadto firmy członkowskie ogłosiły szereg indywidualnych inicjatyw w ramach dalszych działań pomocowych, których nie sposób wymienić ze względu na ich przeogromną liczbę. Grupa Arche stworzyła 5 tys. miejsc noclegowych w swoich kompleksach oraz zadeklarowała przekazanie 5 mln zł na wsparcie uchodźców. Skanska, Echo Investment i SGI oraz Echo Investment wszystkie przeznaczają część swoich budynków na schronienie dla uchodźców. Podobnie MLP Group przygotowuje miejsca tymczasowego pobytu, zapewniając również niezbędną opiekę i wyżywienie. Panattoni Europ zaproponowało przekazanie swoich magazynów ukraińskim firmom, chcącym przenieść swoją działalność biznesową do Polski. 7R przekazuje swoje powierzchnie magazynowe na działalność humanitarną. Podobnie jak Noho Investments, które udostępniło miastu Kraków duży magazyn umożliwiający przechowywanie zebranych darów. Pracownicy Grupy HB Reavis natomiast zorganizowali wewnątrzfirmową zbiórkę pieniędzy, w którą zaangażowali się nie tylko sami pracownicy ze wszystkich krajów, ale również sama firma, dorzucając swój znaczny wkład finansowy. Połowa zebranych funduszy ma zasilić konto organizacji humanitarnych na Ukrainie. Pozostała część ma pomoże uchodźcom przybywającym do Polski i na Słowację. Tych również wspomaga NERP, przekazując 1 mln euro. W bezpośrednią pomoc zaangażowała się Constructa Plus bezterminowo udostępniając mieszkanie w Poznaniu dla 4-osobowej rodziny. Firma wsparła również finansowo spółdzielnie socjalną z Szamotuł organizującą zbiórki i dostarczającą dary na przejście graniczne w Przemyślu.

Bardzo potrzebną, ogólnopolską akcję “Pośrednicy dla Ukrainy” zorganizowali agenci nieruchomości w mediach społecznościowych. Pomysłodawcą projektu stworzenia bazy dostępnych od zaraz mieszkań, domów i pokoi dla uchodźców była warszawska agencja nieruchomości Białe Lwy, a duże wsparcie promocyjne i organizacyjne daje tu portal nieruchomosci-online.pl. Po kilku dniach od rozpoczęcia grupa na Facebooku liczy niemal 4 tys. członków i coraz większą ilość agencji oferujących pomoc. Poza zakwaterowaniem oferowana jest tutaj pomoc przy wynajmie mieszkań i załatwieniu wszelkich formalności. Powstała jedyna w swoim rodzaju, swoista synergia rynku nieruchomości i organizacji pozarządowych.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać