Wiadomości

Rząd daje zielone światło kooperatywom mieszkaniowym

Ludzie zgromadzeni wokół blatu, na którym leżą wydruki ze statystykami, łączą dłonie trzymające elementy puzzli

Dnia 6 września 2022 rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w Polsce kooperatyw mieszkaniowych. Ma to na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku oraz pomoc w ich zakupie i budowie. Polacy będą mogli bowiem wspólnie zakupić grunt i zbudować na nim budynki wielorodzinny lub domy, czy też kupić budynki i je wyremontować. Będą również nowe zasady w gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Te nowe rozwiązania zawiera projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Wejście w życie tych przepisów planuje się na początek przyszłego roku.

Kooperatywa mieszkaniowa – co to takiego?

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych działających wspólnie na podstawie umowy, składająca się co do zasady z minimum 3 członków. Zgodnie z przyjętym projektem, w ramach inwestycji kooperatyw muszą powstać minimum 3 lokale mieszkalne. Kooperatywy mieszkaniowe stanowią pewnego rodzaju alternatywę dla zakupu mieszkań od dewelopera. Członkowie zajmują się wtedy całym procesem powstawania mieszkań, realizując wspólnie wszystkie etapy inwestycji – od zakupu działki, poprzez projektowanie, aż po budowę. Jest to sposób na duże oszczędności. Szacuje się bowiem, że dzięki tej kooperatywie można zaoszczędzić ok. 20-30% kosztów w porównaniu do zakupu mieszkania, ponieważ w ten sposób członkowie kooperatywy nie muszą płacić marży, którą musieliby zapłacić firmie deweloperskiej. Kolejnym plusem jest fakt, że osoby zrzeszone w kooperatywie mieszkaniowej mają pełną dowolność co do tego, jak będzie wyglądał dom i mieszkania. Co więcej, mogą wybrać sobie sąsiadów, co dla wielu będzie dużą zaletą.

Co nowego jeszcze?

Poza ideą kooperatyw mieszkaniowych rząd planuje dodatkowe zmiany. Modyfikacji ulegną m.in. zasady sprzedaży nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości. Preferencyjne zasady będą kierowane do kooperatyw mieszkaniowych oraz do nowych spółdzielni mieszkaniowych. Będą one miały m.in. możliwość skorzystania z bonifikaty udzielanej przez gminę obniżającej cenę nieruchomości. W zamian gmina będzie mogła się starać od państwa o tzw. grant na infrastrukturę.

Oprócz tego, z uwagi na zmiany na rynku kredytów hipotecznych rząd chce wprowadzić nowe zasady w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Wśród najważniejszych proponowanych zmian wymienić należy możliwość wniesienia większego wkładu własnego z 10% na 20%, zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji, podniesienie limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ponadto planuje się także umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości oraz powiększenie tego parametru nawet do 25% w przypadku kredytów o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej. Dodatkowo proponuje się też zmianę nazwy programu na program „Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych”.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać