Rynek mieszkaniowy Wiadomości

Deweloperzy zwiększają liczbę inwestycji

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deweloperzy wreszcie podjęli starania, aby zwiększyć podaż mieszkań. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła bowiem liczba lokali, na których budowę wydano pozwolenia, a także tych, których budowę już rozpoczęto.

GUS przeanalizował, jak wyglądała sytuacja w polskim budownictwie mieszkaniowym w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku. Widać wzrost liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji, ale odnotowano także spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

Oddano do eksploatacji 63,2 tys. mieszkań

Od początku stycznia do końca kwietnia 2024 roku oddano do użytku 63,2 tys. mieszkań. Za budowę 39,2 tys. lokali odpowiadają deweloperzy, a za 24 tys. inwestorzy indywidualni.

Widać spadek dynamiki realizowanych inwestycji, szczególnie w sektorze indywidualnym. Prywatne podmioty zakończyły budowę aż o 29,5 proc. mieszkań mniej niż w zeszłym roku. Z kolei jeśli chodzi o deweloperów spadek liczby oddawanych do użytku lokali jest dużo niższy – zaledwie 3,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Deweloperzy cały czas dominują na rynku budownictwa mieszkaniowego, bo w analizowanym przez GUS okresie oddali do użytkowania 60,7 proc. wszystkich mieszkań, a inwestorzy indywidualni 37,1 proc. Inne formy budownictwa stanowią udział marginalny (zaledwie 2,2 proc.).

Łączna powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych nieruchomości to 5,9 mln metrów kwadratowych i jest to o 20,2 proc. mniej niż w zeszłym roku. Z kolei przeciętna powierzchnia mieszkania w początkowym okresie 2024 roku wyniosła naprawdę sporo, bo na jedno lokum średnio przypada ponad 91 mkw.

Wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych

GUS donosi, że wreszcie widać wzrost liczby rozpoczynanych budów. W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy prawie 94 tys. mieszkań. W porównaniu do zeszłego roku widać znaczący wzrost, bo aż o 29,6 proc.

Najwięcej pozwoleń otrzymali deweloperzy (67 tys.), a na drugim miejscu inwestorzy indywidualni (25 tys.). W ramach pozostałych formach budownictwa (łącznie lokale: spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) wydano zgodę na budowę ok. 2 tys. mieszkań.

Widać, że deweloperzy naprawdę dynamicznie rozpoczęli ten rok, bo wzrost liczby wydanych dla nich pozwoleń sięgnął 36,8 proc. rok do roku, a w przypadku inwestorów indywidualnych zgód było więcej tylko o 16,3 proc.

Największy ruch budowlany w województwie mazowieckim

Województwo mazowieckie zdecydowanie dominuje nad innymi w liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto, oddano do użytkowania i na które wydano pozwolenia na budowę – było to odpowiednio 15,4 tys., 12 tys. i 20,1 tys.

Za Warszawą i okolicami pozostają w tyle pozostałe województwa. W Małopolsce, Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku ruch budowlany jest mniej więcej o połowę mniejszy, a w pozostałych regionach Polski buduje się jeszcze mniej.

Najmniej inwestycji mieszkaniowych jest podejmowanych w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać