Rynek mieszkaniowy Wiadomości Wynajem mieszkań

Kto dostanie dopłaty do czynszów?

Wraz z nowym rokiem zaczęła obowiązywać najnowsza ustawa beneficjancka o dopłatach do czynszów wynajmowanych mieszkań. W 2019 roku ze specjalnych dotacji będą mogli skorzystać najemcy nowych mieszkań, które zostaną objęte rządowym programem. Wysokość miesięcznych dotacji może przekroczyć nawet 500 złotych w zależności od regionu. Na największe kwoty mogą liczyć najemcy ze stolicy, gdzie nieruchomości są najdroższe.

Ustawa o dopłatach do czynszu weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Na jej mocy przez okres 15 lat najemcy nowych mieszkań będą otrzymywać dotacje na czynsz. Warunkiem uzyskania wsparcia jest spełnienie określonych wymogów dotyczących miejsca zamieszkania oraz dochodu. Celem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju było stworzenie optymalnego programu dla rodzin, których domowy budżet uniemożliwia zakup lub wynajem nieruchomości z rynku komercyjnego, ale ich dochody są za wysokie, by starać się o przydział w mieszkalnictwie komunalnym.

W przypadku tego programu ważny jest aspekt współpracy inwestora z gminą, by nowo powstałe mieszkania spełniały niezbędne warunki i były relatywnie tanie w utrzymaniu. Niemniej najważniejszym czynnikiem, który będzie decydował o przyznaniu dopłaty do najmu jest dochód gospodarstwa domowego. Singiel o dofinansowanie będzie mógł starać się, gdy jego miesięczny dochód nie będzie wyższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, podawanego przez Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w przypadku dwuosobowej rodziny minimalny pułap to 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Kolejny każdy członek w rodzinie to wzrost o 30 procent, czyli przy trzyosobowym gospodarstwie limit wyniesie 120 proc.

Co istotne, beneficjenci będą sprawdzani każdego roku czy nadal spełniają kryteria dochodowe. Jeśli je przekroczą dofinansowanie zostanie zawieszone, ale nadal będzie można uzyskać dotację, ale w pomniejszonej kwocie, dzięki zasadzie “złotówka za złotówkę”. Dochód to jednak nie wszystko. Mieszkania objęte programem muszą mieć podpisaną specjalną umowę pomiędzy inwestorem a gminą. Następnie to gmina zgłasza się do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zabezpieczenie danej inwestycji. Następnie, wykorzystując katalog kryteriów pierwszeństwa, zostanie dokonany wybór mieszkańców danego terenu, którzy będą mogli w pierwszej kolejności starać się o dopłaty do najmu. Natomiast ostateczną decyzję o zawarciu umowy najmu podejmie inwestor, który zweryfikuje możliwości finansowe potencjalnego najemcy. Lokator, który rokuje na terminowe opłacanie czynszu zostanie zaproszony na podpisanie stosownych dokumentów.

W 2019 roku dofinansowanie do czynszów ma wynieść 200 mln zł. Do 2033 łączna kwota programu beneficjanckiego ma być rocznie powiększana o kolejne 200 mln zł, co w 2034 roku da aż 3,2 mld złotych na dotacje do czynszów. Dzięki temu coraz więcej osób będzie mogło korzystać z możliwości wynajmowania tanich i komfortowych mieszkań.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać