Wynajem mieszkań - przepisy

Na czym polega dokwaterowanie lokatora i czy jest legalne?

Dokwaterowanie lokatora do mieszkania to często ostatnia deska ratunku, którą właściciele nieruchomości stosują, aby pozbyć się z niej niechcianego lokatora. Podpowiadamy, jaki akt prawny reguluje taką sytuację, czy jest to legalne oraz na czym w praktyce polega dokwaterowanie lokatora.

Pozbycie się z mieszkania uciążliwego najemcy to naprawdę trudna sprawa, ponieważ jego prawa są chronione ustawą o ochronie lokatorów. Dlatego wynajmujący czasami uciekają się do takich kontrowersyjnych rozwiązań, jak dokwaterowanie kolejnej osoby.

Na czym polega dokwaterowanie lokatora?

Dokwaterowanie lokatora polega na wprowadzeniu do danego mieszkania kolejnej osoby, która ma utrudniać życie niechcianym lokatorom, np. poprzez hałaśliwy tryb życia czy nieutrzymywanie porządku.

W wyniku takich działań najemcy, którzy nie chcieli się wcześniej wyprowadzić, nie wytrzymują tych niedogodności i sami opuszczają lokum. Zdarza się też tak, że dokwaterowanie nie działa, a lokatorzy nie widzą problemu w zamieszkiwaniu dalej.

Nie można więc traktować tego jako skutecznego sposobu na pozbycie się najemców.

Dokwaterowanie lokatora – co mówi na ten temat kodeks karny?

Zanim zrealizujemy pomysł dokwaterowania nowego lokatora, musimy wiedzieć, że taka procedura nie jest zgodna z prawem. Wprowadzenie się dodatkowej osoby narusza bowiem zasady miru domowego, czyli zapewnienia spokoju w miejscu zamieszkania.

Jak mówi art. 193 kodeksu karnego, kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Czy dokwaterowanie lokatora jest legalne?

Jak wynika z przepisów, dokwaterowanie lokatora nie jest legalne. Najemcy mogą więc zgłosić sprawę na policję, a właściciele mieszkania mogą mieć postawione zarzuty naruszania miru domowego.

Aby więc nie narobić sobie problemów, lepiej zrezygnować z pomysłu dokwaterowania lokatora i wybrać zgodne z prawem sposoby usunięcia z mieszkania niechcianego najemcy.

Jak zgodnie z prawem pozbyć się niechcianego lokatora?

Na początku, należy sprawdzić w umowie najmu, czy została ona skutecznie wypowiedziana, czyli czy zostały spełnione wszystkie warunki, aby przestała obowiązywać. Jeżeli tak, to trzeba wezwać lokatora do dobrowolnego opuszczenia mieszkania, a gdy nie jest to skuteczne, to pozostaje nam skierować do sądu pozew o eksmisję.

Możemy zrobić to sami albo skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w tego typu procesach.

Natomiast gdy sąd wydał już wyrok eksmisyjny, a lokator wciąż nie chce opuścić lokum, to sprawę musimy skierować do komornika, który zajmie się przeprowadzeniem eksmisji.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać