Wiadomości Wynajem mieszkań - przepisy

Polski Ład zmieni zasady opodatkowania wynajmu mieszkań

Zmiany planowane w ramach Polskiego Ładu dotyczące rynku mieszkaniowego, to nie tylko wsparcie dla osób planujących kupić własne lokum, ale jak się okazuje również nowe zasady rozliczania dochodów z wynajmowania mieszkania. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 2022 roku jedyną formą rozliczania dochodów z najmu będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe zasady mają służyć urealnieniu dochodów z wynajmu mieszkań i uszczelnić przypisy krajowe. Obecnie dochody z najmu prywatnego można rozliczać na zasadach ogólnych, czyli w taki sam sposób, jak rozliczane są na przykład dochody z umowy o pracę. Dla kwoty nieprzekraczającej 85 528 zł podatek wynosi 17 proc., a dla nadwyżki dochodu ponad tę kwotę – 32 proc. Przy tej formie rozliczenia opodatkowaniu podlega sam dochód, czyli kwota, która zostaje, gdy od przychodów odejmiemy koszty ich uzyskania. W przypadku wynajmu mieszkania do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć m.in. czynsz, opłaty za media, wydatki związane z remontem i modernizacją nieruchomości, ale także odsetki od kredytu, jeśli mieszkanie zostało kupione z jego pomocą, a także odpis amortyzacyjny. Co więcej, wybierając tę formę rozliczenia, można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która obecnie wynosi 8000 zł, a zgodnie z zapowiedziami Polskiego Ładu podniesiona ma zostać do 30 000 zł.

Drugim dostępnym sposobem rozliczania dochodów z wynajmowania mieszkania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który liczony jest od przychodu i wynosi 8,5 proc. dla kwoty do 100 tys. zł, a dla przychodu przekraczającego tę kwotę – 12,5 proc. Stawka podatku jest w tym przypadku niższa, ale liczona jest od wyższej kwoty, bo od przychodu. Nie ma również możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Szacuje się, że obecnie w Polsce około miliona osób żyje z najmu prywatnego. Większość nie ma założonej działalności i rozlicza się ryczałtem, ale ok. 200 tys. osób rozlicza się na zasadach ogólnych i to tę grupę dotkną zmiany planowane w ramach Polskiego Ładu.

Właściciele mieszkań na wynajem, którzy nie mają założonej działalności gospodarczej, od nowego roku będą musieli przejść na ryczałt. Oznacza to dla nich brak możliwości korzystania z kwoty wolnej od podatku. Nie będą także mogli odpisać od podatku wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, remontem, odsetek od kredytu hipotecznego, a także amortyzacji mieszkania, czyli kosztów związanych ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych. Według Ministerstwa Finansów to właśnie odpisy amortyzacyjne pozwalają właścicielom mieszkań na wynajem unikać płacenia podatków, a możliwość rozliczania się na zasadach ogólnych stanowi furtkę dla osób, które mają większą wiedzę o przepisach.

Resort finansów szacuje, że rocznie traci około 500 milionów złotych, bo ok. 4 miliardy zł rocznie pochodzące z wynajmu mieszkań nie jest opodatkowane. Wyłączenie możliwości rozliczania najmu prywatnego na zasadach ogólnych na rzecz obowiązkowego ryczałtu ma zapobiegać tej sytuacji. W przypadku firm zajmujących się najmem nieruchomości zmiana polegać będzie jedynie na braku możliwości amortyzowania mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać