Rynek mieszkaniowy

Deweloperzy znowu zaczynają budować?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące działalności deweloperów. Marzec wreszcie przyniósł dla nich powiew optymizmu. Tego typu podmioty ruszyły z nową budową 11011 mieszkań, co oznacza wzrost w skali miesiąc do miesiąca o 67%. Jednak dla pełnej perspektywy warto zauważyć, że dla branży był to najgorszy marzec od trzech i najsłabszy pierwszy kwartał od sześciu lat.

Są powody do optymizmu

W marcu 2023 oddano do użytku najwięcej mieszkań od lat. Prócz tego w tym samym czasie rozpoczęto pracę nad 18 310 lokalami mieszkalnymi. Inwestorzy indywidualni marzec zamknęli w liczbie 7161 nowych inwestycji, co oznacza wzrost miesiąc do miesiąca o ponad 80%. Jednak dane te są tak optymistyczne tylko w tej krótkiej perspektywie. Ujęcia kwartalne i roczne pokazują, że sektor wciąż odczuwa skutki spowolnienia koniunktury i kryzysu w branży kredytów. W ujęciu rocznym za branżą deweloperską najgorszy marzec od trzech lat. Jeśli chodzi o liczbę nowych inwestycji, w porównaniu z 2022 zanotowano spadek o ponad 15%, a względem 2021 o niemal 40%.

Spadki widać też w danych dotyczących działalności inwestorów indywidualnych. Liczba budów prywatnych była w marcu o 30% mniejsza niż rok wcześniej i 40% mniejsza niż dwa lata temu. Nowy rok oznacza zwykle ożywienie. Tymczasem analiza danych GUS pokazuje, że za branżą najgorszy pierwszy kwartał od 6 lat. Bardzo podobna sytuacja dotyczy liczby pozwoleń na budowę wydanych w marcu 2023. W tym czasie urzędy wydały 20 242 takie dokumenty, aż 13 278 z nich dotyczyło firm deweloperskich. Liczby te oznaczają wzrost o 23,6% z miesiąca na miesiąc, ale również spadek o ponad 30% rok do roku.

Pod względem liczby wydanych zezwoleń I kwartał 2023 był gorszy od analogicznego okresu z zeszłego roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy wydano blisko 50 tysięcy tego typu dokumentów, czyli o 34% mniej niż w 2022. Dane te oznaczają, że rynek nieruchomości czeka w przyszłości spory kryzys podażowy. Nie zmieni tego fakt, że za deweloperami i inwestorami indywidualnymi najlepszy marzec od lat pod kątem zakończonych inwestycji. W omawianym czasie deweloperzy oddali do użytku 11 253 mieszkań, czyli o 33% więcej niż miesiąc wcześniej. Na plusie pod tym względem w marcu są też inwestorzy indywidualni, którzy ukończyli pracę nad 8894 domami, oznacza to wzrost o ponad 24% miesiąc do miesiąca.

Dane napływające z rynku wreszcie są optymistyczne, ale niekoniecznie oznacza to stały trend. Choć deweloperzy aktualnie poprawiają wyniki, najbliższe miesiące mogą przynosić spadki w liczbie mieszkań wprowadzanych na rynek lub oddanych w ręce właścicieli. Rosnące koszty inwestycji budowlanych wpływają zarówno na indywidualne decyzje biznesowe, jak i strategie dużych firm. Jeśli sytuacja gospodarcza i presja inflacyjna nie ulegną zmianie, czekają nas spadki podaży, które będą miały bezpośredni wpływ na ceny mieszkań w przyszłości.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać