Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Mieszkanie ze skosami – wady i zalety

Mieszkania na poddaszu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Konstrukcja poddasza stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Skosów nie można traktować jako ograniczenia, a dostrzegać w nich wielki potencjał.

Mieszkania ze skosami bywają jasne i bardzo przestronne. Charakteryzuje je także to, że mają większy przewiew, a do tego są wyższe niż standardowe ze względu na konstrukcję dachu. Dodatkową zaletą poddasza jest widok, który może roztaczać się z dachowych okien.

Największą zaletą mieszkania na poddaszu jest przestrzeń, którą można wykorzystać. Skosy potrafią wyczarować niezwykły klimat. Można wybudować romantyczną antresolę, dzięki czemu mieszkanie może zyskać dodatkowe metry do spania lub stworzyć tam pracownie. Można także wykorzystać miejsce pod skosami do stworzenia półek na książki lub przestrzeni do przechowywania rzeczy.

Należy pamiętać jednak, że aby wnętrze na poddaszu było funkcjonalne, musi spełniać kilka wymagań. Wszystko zależy od nachylenia dachu. Jeśli ścianki kolankowe są o wysokości 90cm można je zaaranżować na półki czy kaloryfery, ale jeśli miejsca jest więcej można spróbować nawet swobodnie się pod nimi poruszać.

Mieszkanie, które ma skosy z reguły bywa tańsze, gdyż nie wliczają się one do całkowitego metrażu. Miejsce pod skosami właściciel nieruchomości dostaje więc w bonusie.

Dużym plusem skosów jest to, że meble, które można postawić z reguły nie są do kupienia w sklepie. Najczęściej trzeba je zrobić na zamówienie, a to daje im niepowtarzalność i indywidualny charakter. Dzięki nim w mieszkaniu ze skosami można stworzyć niebanalny klimat i indywidualny charakter.

Skosy mogą niestety stać się też wadą w pomieszczeniu. Dodatkowy bonusowy metraż, który chcemy zaaranżować często może wymagać dodatkowych środków finansowych. Meble na zamówienie czy dodatkowe okna dachowe, by doświetlić pokoje lub antresolę, choć mogą zjawiskowo wyglądać, niosą za sobą dodatkowe koszty.

Szczególnie wyposażenie kuchni lub łazienki pod skosem może stanowić duże wyzwanie i większe nakłady. Meble kuchenne czy łazienkowe mogą kosztować nawet dwa razy więcej niż standardowe, ale na rynku dostępne są coraz częściej konkurencyjne cenowo oferty.

Okna w poddaszu powinny także zostać dodatkowo wyposażone w termoizolacyjne rolety. Niestety trzeba także pamiętać o zamykaniu okien, gdyż każdy deszcz może zalać nam pomieszczenia, a przez rozszczelnione okna mogą pojawiać się zacieki na ścianach.

Wadą jest tu także to, że dach jest tuż nad mieszkaniem. Tu mogą powstawać problemy związane ze zbyt dużą temperaturą w lato i zbyt niską w zimę. Trzeba pamiętać, że dach jest jednym z głównym miejsc powstawania tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W tym wypadku kluczem jest doba izolacja, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem mieszkania. Inwestując w taki lokal z rynku wtórnego należy dowiedzieć się, jakie koszty ogrzewania ponosili poprzedni mieszkańcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.