hamak w mieszkaniu
hamak w mieszkaniu
Giacomo/flickr.com

O przyjemności płynącej z bujania, huśtania, kołysania wiedzą wszyscy, w szczególności rodzice małych (choć nie tylko) dzieci. Współczesne trendy wnętrzarskie zachęcają do wydzielenia takiej przestrzeni w mieszkaniu, gdzie można zamontować domowy hamak, który będzie spełniał nie tylko walory estetyczne, ale również dostarczy mnóstwo przyjemności z jego użytkowania.

Domowy hamak najczęściej znajduje się:

  • w dziecięcym pokoju, jako element nie tylko dekoracyjny, ale przede wszystkim służący zabawie i rozwojowi dziecka (bujanie stymuluje układ przedsionkowy),
  • w salonie, gdzie pozwala dorosłym domownikom na odpoczynek i relaks,
  • na balkonie.

Wersji domowych hamaków jest bardzo dużo. Na rynku dostępne są hamaki montowane do ścian za pomocą specjalnych uchwytów, hamaki, które osadzone są na specjalnych stelażach, jak również kosze służące do bujania (huśtawko-hamaki).

Montując hamak w mieszkaniu należy gruntowanie przemyśleć jego lokalizację. Miejsce powinno zapewniać optymalne warunki do bujania i nie utrudniać jedocześnie normalnego użytkowania pomieszczenia. Wymagana odległość pomiędzy hakami montażowymi powinna wynosić 80 % całkowitej długości hamaka. (Przy większej odległości można wykorzystać specjalne linki.) Następnie należy wymierzyć punkty montażu. Otwory montażowe najczęściej znajdują się na wysokości 40 % długości hamaka. Zaleca się, aby wysokość zawisu samego hamaka nad ziemią wynosiła minimum 40 maksimum 80 centymetrów. Po wykonaniu otworów i zamocowaniu haków, należy zaszpachlować i pomalować powstałe otwory. Hamak może stanowić stały element ekspozycji w mieszkaniu, może być również montowany w sytuacji kiedy pojawi się taka potrzeba.

Na rynku dostępne są również wersje hamaków ze stelażami. Jest to propozycja dla tych, którzy nie chcą wiercić dziur w ścianach. (Stelaże mogą być dowolnie przestawiane.) Należy jednak pamiętać, że wymagają większej ilości miejsca niż tradycyjnie montowane hamaki do ściany.

Hamak wiszący w salonie (w mieszkaniu) może zostać dodatkowo przyozdobiony poduszkami, pledami, co będzie stanowiło konkurencję i alternatwę jednocześnie dla salonowej sofy czy kanapy.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać