Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Inwestowanie w mieszkania na wynajem – podstawowe zasady

Zakup nieruchomości na wynajem jest coraz popularniejszą formą inwestowania pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem niż na przykład instrumenty giełdowe oraz z dużo wyższą stopą zwrotu niż bankowe lokaty. Obecnie koniunktura rynkowa i niskie stopy procentowe dodatkowo sprzyjają zakupowi nieruchomości. Aby okazało się to inwestycją opłacalną, należy pamiętać o podstawowych zasadach.

Zanim dokonasz zakupu przeprowadź dokładną analizę rynku nieruchomości w lokalizacji, którą bierzesz pod uwagę. Od zapotrzebowania na konkretne mieszkania zależeć bowiem powinna twoja decyzja. Jeśli interesują cię dzielnice w pobliżu uczelni, wybierz mieszkanie wielopokojowe o niższym standardzie, które będziesz mógł wynająć studentom. Jeśli natomiast celujesz w rodziny, pary lub pracujących singli, podnieś standard i rozejrzyj się za czymś mniejszym – dwu lub trzypokojowe mieszanie będzie w sam raz.

W dalszej kolejności trzeba oszacować, co będzie bardziej opłacalne – najem długoterminowy czy stale zmieniający się najemcy. Pierwsza opcja daje gwarancję stałego dochodu, nie wymaga tylu formalności i pracy, raz podpisana umowa może obowiązywać nawet kilka lat. Z drugiej strony przy najmie krótkoterminowym możemy zaproponować dużo wyższe ceny nieruchomości, a to oznacza wyższą stopę zwrotu z inwestycji i atrakcyjniejszy zarobek. Wiąże się to jednak z większą ilością czasu, jaką trzeba na pilnowanie tego interesu poświęcić – stałe szukanie najemców, sprzątanie mieszkania po ich wyprowadzce, podpisywanie kilku umów w miesiącu. Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od czasu jakim dysponujemy oraz od oczekiwań finansowych.

Z drugiej strony obecnie dostępnych jest wiele serwisów internetowych, w których wystarczy zamieścić swoją ofertę, by najemcy sami się do nas zgłaszali. Wynajem mieszkań przez turystów staje się coraz popularniejszy i konkurencyjny wobec wynajmu pokoi hotelowych, przede wszystkim ze względu na niższe ceny, ale i większą swobodę – dostęp do kuchni, pralki, bez konieczności mijania się z innymi gośćmi za każdym razem gdy wychodzimy z pokoju.

Można zastosować rozwiązanie uniwersalne – krótki najem prowadzić w sezonie, kiedy szansa pełnego obłożenia jest największa, a poza nim postawić na kilkumiesięczne umowy, np. ze studentami lub pracownikami, którzy zostali oddelegowani do pracy w innym mieście.

Pamiętajmy, że mieszkanie na najem krótkoterminowy powinno być w pełni wyposażone – komplet pościeli, zastawa stołowa i garnki to absolutne minimum, aby ktoś chciał przyjechać do nas na urlop. Takiego wymogu nie ma przy najmie długoterminowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *