Rynek mieszkaniowy

Rok 2022 może być ciężki dla osób bez własnego mieszkania

Widok uchylonych drzwi do pustego mieszkania, w zamku klucz z brelokiem w kształcie domu

Wybuch pandemii w roku 2020 spowodował znaczny spadek popytu i w konsekwencji także niższe ceny najmu mieszkań. Już w 2021 roku koszty zaczęły ponownie rosnąć ze względu na zwiększający się popyt spowodowany mniejszymi ograniczeniami pandemicznymi oraz lepszą sytuacją na rynku pracy. Wygląda więc na to, że atrakcyjne ceny najmu z okresu pierwszego roku pandemii koronawirusa w Polsce odeszły na dobre. Rozpoczynający się właśnie rok może być zatem niezwykle trudny dla osób wynajmujących mieszkania.

Rok podwyżek rat kredytów hipotecznych i stawek wynajmu mieszkań

W trakcie ubiegłego roku w największych polskich miastach stawki za najem wzrosły średnio o 5% i obecnie zbliżone są już do cen sprzed wybuchu pandemii. Koszty najmu spadły jedynie w 2 miastach. Zwyżkę odnotowano w 13 lokalizacjach, przy czym w 3 z nich najem jest już zdecydowanie droższy niż w lutym 2020 roku. Są to: Gdynia, Łódź oraz Szczecin, gdzie odnotowano wzrost na poziomie odpowiednio o 9,5, 8,6 i 8,3%. Taniej niż w lutym 2020 roku jest wciąż w Krakowie, Częstochowie, Warszawie czy Lublinie. W tych miastach najmocniej doświadczono bowiem spowolnień na rynku najmu i stąd najtrudniej jest im wrócić do cen z tamtego okresu.

Jednak pomimo tych wzrostów, koszt wynajmu wciąż pozostaje na ogół niższy w porównaniu rosnących rat kredytów. Osoby spłacające kredyty są zatem w mniej komfortowej sytuacji, bowiem w wielu przypadkach, w porównaniu z lutym 2020 roku raty poszybowały w górę niemal o jedną trzecią kwoty i mogą dalej rosnąć. Taki stan rzeczy jest następstwem wzrostu cen mieszkań oraz podwyżek stóp procentowych. W efekcie w wielu miastach stawki za wynajem mieszkań są zatem niższe niż raty kredytów. Dla przykładu, różnica pomiędzy kosztem najmu a ratą kredytu w przypadku mieszkania 40m2 w Gdańsku wynosi ok. 280 zł, w Warszawie 379 zł, w Krakowie aż 613 zł.

Mimo że obecnie wynajem mieszkania najczęściej jest tańszy i przez to wydaje się być lepszym rozwiązaniem niż zaciągnięcie kredytu, to w dłuższej perspektywie kupno swojego mieszkania będzie bardziej opłacalne. Taka inwestycja będzie odpowiednim wyborem dla osób pragnących się ustatkować. Najem natomiast jest korzystnym rozwiązaniem w szczególności dla młodych, którzy chcą mieć możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania.

Koszty najmu w roku 2022

Co prawda trudno jest przewidzieć, jak będą się kształtowały ceny najmu w perspektywie najbliższych miesięcy czy na przestrzeni całego 2022 roku, można jednak domniemywać, że popyt na mieszkania będzie dalej rósł. Będzie to miało związek również z coraz większą liczbą zaszczepionych osób oraz dopuszczeniem do stosowania leku na koronawirusa, co prawdopodobnie spowoduje ograniczenie pandemicznych obostrzeń. Życie zacznie zatem powoli wracać do normy, tj. do realiów sprzed wybuchu pandemii wirusa Covid-19. Jednak na skutek tego, że niektóre trendy, jak np. zdalna nauka i praca zakorzeniły się na stałe w naszej rzeczywistości, to tempo wzrostu kosztów najmu powinno być umiarkowane.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać