Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

W jakich sytuacjach można usunąć lokatora z wynajmowanego mieszkania?

eksmisja

Polscy prawodawcy nowelizując przepisy o prawie lokatorskim, stanęli na stanowisku, że to właśnie lokatorowi jako stronie stosunku najmu należy się szczególna ochrona. Oczywiście, zgodnie z zasadą równości wobec prawa, przy zawieraniu umowy najmu interesy zarówno najemcy, jak i właściciela mieszkania powinny być chronione w równych stopniu, jednak rzeczywistość nieraz okazuje się brutalnie inna.

W przypadku nierzetelności lokatorów i nieregulowania przez nich opłat związanych z najmem, a nawet w przypadku niszczenia przez nich mieszkania, wynajmujący nie ma prawa wyrzucić ich z mieszkania, którego jest właścicielem. Zanim do tego dojdzie musi minąć odpowiedni czas, w ciągu którego właściciel nieruchomości przejdzie przez długą procedurę sądowo-egzekucyjną. Średni czas trwania procesów, w których efekcie wynajmujący będzie mógł pozbyć się nieuczciwych lokatorów zgodnie z literą prawa trwa od 1 roku do 2 lat. W jakich więc sytuacjach, mimo nie wywiązywania się lokatora z umowy, nie można go wyrzucić z mieszkania?

Przede wszystkim, jeśli najemca dopuścił się zwłoki w zapłacie, ale termin zwłoki nie przekroczył dwóch pełnych okresów płatności. Dopiero po upływie tego czasu wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia na piśmie umowy najmu, wyznaczając dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości.

Jednak jedynie od dobrej woli lokatora zależy, czy po upływie wyznaczonego terminu opuści on zajmowany lokal, i czy ureguluje należności. Zgodnie bowiem z ustawą o ochronie lokatorów, nawet po upływie terminu wypowiedzenia wynajmujący nie ma prawa do wyrzucenia najemcy z mieszkania.

Jeśli lokator mieszkania nie opuści, wówczas właściciel musi złożyć we właściwym sądzie powszechnym pozew o eksmisję. W czasie trwania postępowania sądowego wynajmujący musi nadal cierpliwie znosić zajmowanie jego lokalu przez najemcę. Po wydaniu wyroku, jego uprawomocnieniu się, czyli po upłynięciu przewidzianych prawem terminów do wniesienia przez pozwanego (w tej sytuacji najemcę) środków odwoławczych, właściciel mieszkania musi wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Po jej otrzymaniu powinien wystosować wniosek do właściwego miejscowo komornika sądowego o przeprowadzenie eksmisji. Dopiero w tym momencie wyczerpana została procedura sądowa, która daje wynajmującemu prawo, poprzez komornika do pozbycia się lokatora.

Jednak istnieje kilka wyjątków, które wyłączają możliwość wyrzucenia najemcy nawet na tym etapie, po uzyskaniu prawomocnego wyroku nakazującego eksmisję. Jest to sytuacja, w której w wyroku sąd dodatkowo przyznaje osobie eksmitowanej uprawnienie do otrzymania lokalu zastępczego. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, osoby bezprawnie zajmującej mieszkanie nie można wyrzuć na bruk, a trzeba zapewnić jej w zamian lokal socjalny, jeśli taki będzie nakaz sądu. Przy czym sąd nie bada tutaj intencji lokatora, a jego stanu rodzinny i majątkowy. Uprawnienie do otrzymania lokalu zastępczego z urzędu otrzymują:

 • kobiety w ciąży,
 • osoby małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 roku życia,
 • osoby niepełnosprawne,
 • osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnione,
 • osoby współzamieszkujące i opiekujące się osobami wskazanymi w trzech powyższych punktach,
 • osoby obłożnie chore,
 • emeryci, renciści, którzy spełniają kryteria do otrzymania pomocy społecznej,
 • osoby posiadające status bezrobotnego,
 • osoby, które spełniają przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego określane w uchwale rady gminy.

Oznacza to, że jeśli lokator spełnia jeden z powyższych warunków, nawet komornik nie może wyrzucić go z mieszkania, jeśli nie zostanie mu przyznane mieszkanie zastępcze. Ilość lokali socjalnych określana jest przez gminę i w jej zasobach się znajduje. Z reguły gminy dysponują niewystarczającą ilością takich mieszkań, co powoduje oczekiwanie w kolejce na zwolnienie się miejsca. Ciężko oszacować jak długo może potrwać przyznawanie mieszkania socjalnego, ale przez cały ten czas, wynajmujący nie może usunąć najemcy z mieszkania i musi cierpliwie znosić jego obecność.

W pozostałych przypadkach eksmisji, czyli jeśli danej osobie nie przysługuje prawo do lokalu zastępczego, komornik musi wstrzymać się z jej przeprowadzeniem, jeśli eksmitowany nie wskaże pomieszczenia tymczasowego, do którego może się przenieść. Pomieszczenie tymczasowe poza najemcą może wskazać gmina, właściciel mieszkania lub osoba trzecia. Wstrzymanie egzekucji z powodu poszukiwania pomieszczenia tymczasowego może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Jeśli po upływie tego okresu pomieszczenie nie zostanie wskazane, komornik przymusowo usunie lokatora do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe.

16 komentarzy do W jakich sytuacjach można usunąć lokatora z wynajmowanego mieszkania?

 1. Sabina Kijak says:

  A co w sytuacji gdy właścicielka zastosuje jako powód wypowiedzenia łamanie porządku domowego – art. 11 ust.2p.1 i pomimo iż nie jest to prawdą wraz z innymi lokatorami oraz innymi osobami – zainteresowanymi lokalem nagina prawo do swoich celów. Fingują zdarzenia , prowokują zachowania wskazujące na łamanie porządku domowego, fałszywie oskarżają w policji o rzekome zachowania lokatora, grożą zastraszają ale nie zaskarżają zgodnie z art.13 ustawy? Jak się bronić przed wyrzuceniem podstępem i utratą prawa do pomocy gminy?

 2. Renata Słowińska says:

  wlasciciel wykrecil mi korki.jestem samotna matka 2dzieci,w tym jedno ma 2 latka,zalegam 3 m-ce z czynszem..jestem bez pradu juz tydzien..nie mam zadnej umowy najmu…co mam zrobic?czy moze mnie wyrzucic?

 3. Sebastian says:

  Witam właśnie mnie i ciotka właściciel wyrzucił na bruk wyłączył nam prąd zmienił zamki ja sam wychowuje córkę

 4. Kapi says:

  Właściciel nie ma prawa wykręcić korkòw zadz na policję wchodzi to pod znęcanie się oni będą kazali mu włączyć prąd i mogą mu nawet postawić zażuty

 5. Kapi says:

  Nie ma prawa wymienić zamkòw w drzwiach masz prawo wezwać ślusarza i wymienić zamki i ić zgłosić go na policję jest to karane kodeksu karnego grozi mu od dwóch do 5lat i kara grzywny

 6. DS says:

  A czy jest różnica między umowa cywilno prawna a notarialna? Czy notarialna przyspieszy wyrzucenie z mieszkania w razie łamania umowy?
  PS. Ludzie, jeśli nie płacicie to przykro, ale idźcie gdzieś , gdzie będzie was stać na wynajem. Właściciel też potrzebuje zapewne pieniędzy, które od was otrzymuje, a to że w polskim prawie może ich nie dostać nawet przez 3 lata , z tego co tu czytam do skandal! Mam zamiar wynajmować i obawiam się właśnie takich problemów.

 7. Anna says:

  A co w przypadku, kiedy właścicielka oznajmiła mi że rozwodzi się z mężem i chce zająć wynajmowane przez nas mieszkanie? Dodam że mieszkam z 16 miesięcznym dzieckiem. Mamy umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem a ona ciągle naciska ..

 8. Kasia says:

  No przeciez jest WŁAŚCICIELKĄ MIESZKANIA – chyba ma prawo do tego b mieszkać w SWOIM lokalu na boga. Chcesz mieć prawo do lokalu, o zamiast się rozmnażać idź do pracy i sobie zarób!

 9. paula says:

  Witam.Z przyczyn zyciowych zalegam za dwa miesiace plus kaucja na ktora wlasciciel powiedzial ze moze czekac… mamy syna 10 letniego i przyszedl w piatek ze do niedzieli mam sie wyniesc ..wypowiedzenia na pismie nie dal,ja chce placic za mieszkanie bo sytuacja sie uregulowala tylko dalej bede zalegac mimo wplat bierzacych. Nie znajde tak szybko mieszkania na juz . Nie wiem co robic,bo wiadomo naciska na mnie ja bym chciala by bylo dobrze a on juz nie chce sluchac obietnic.Co robic

 10. Monika says:

  Witam wynajmuje mieszkanie z mężem i 6 letnia córka od ponad roku. Umowę mamy z właścicielką ustna, wynajmując nam powiedziała że nie będzie tego nigdy sprzedawać a teraz zmieniła zdanie, za czynsz płacę regularnie ( A dokładnie miesiąc z gory) wczoraj powiedziała nam że mamy trzy miesiące na wyprowadzenie się. Czy może nas tak potraktować?

 11. Gabriela says:

  Jesli nie zaplacilam za tamten miesiąc spoldzielni a za ten miesiąc właściciel wzioł z kaucji to czy moze mnie jeszcze dzis wyzucic czy dopiero po upłynięciu miesiąca?

 12. Anonim says:

  Przerazajace sa te żałośliwe opisy.. „jestem matka małych dzieci, tydzień bez pradu”. Nie mogę pojac jak zdrowa na umyśle osoba dorosla może dopuscic do sytuacji żeby dzieci trzymać w warunkach bez pradu pod grozba wyrzucenia na bruk. Taka niewydolna matka nie powinna mieć opieki nad dziecmi.
  Do pracy leniuchy! wynajem pokoju kosztuje 500zl na miesiąc, to chyba z każdej pensji można uregulować?? ..a jak nie umie się i nie chce się.. zarobić na dzieci, to trzeba nie mieć dzieci.
  Koszmar te złodziejskie nygusy!

 13. chcaca kupic mieszkanie says:

  Witam z tego co tu można wyczytać to ludzie sobie troszkę za dużo pozwalają ,przecież jeżeli ktoś kupil i wynajął mieszkanie i jeżeli daje wam sensowny czas na znaezienie innego lokum to proszę to zrobić .Wynajmujący nie maja zadnego prawa do mieszkania i jak nie placa no przykro mi to mowic ale powinni opuszczać mieszkania .NIe po to się kupuje żeby kogos utrzymywać i nasze prawo wogole nie chroni właściciela co jest bardzo niesprawiedliwe. Zamki powinno się moc zmienić w każdej chwili .

 14. J says:

  Ja z powodu choroby zalegalam
  Z mieszkaniem niestety choroba trwała pol roku płaciłam tyle ile mogłam co miesiąc dostawałam 1000 zł zasiłku a bez choroby zarabiałam 5 tys . Teraz wzięłam kredyt na spłatę zadłużenia i chce odwołać sie od wypowiedzenia umowy czy mogę tsk zrobić ??

 15. Alicja says:

  Witam,wynajelam z synem mieszkanie.Najemca wiedzial ze syna czeka ZK. Najemca w umowie ma pisane ze ma zapewnic odpowiednia opieke i byt psu ,ktorego pozostawiamy. pewnego razu dowozac tez jedzenie pieskowi zauwazylam ze nie zamknal furtki wejsciowej i bramy .WESZLAM NA PODWORKO ,zaznaczam ze najemca ma tylko 1/4 posesji do uzytku a reszta jest moja poniewaz znajduje sie tam moj byly zaklad z maszynami i na podworku tez sa rozne zeczy Wstep na ta czesc mial ograniczona tylko dla potrzeb psa i jego opieki.WRACAJAC WESZLAM NA PODWORKO CELEM ZNALEZIENIA PSA ,popukalam w okna i w drzwi nikogo nie bylo nikt nie otwieral .Zobaczylam przez okno ze nie ma mebli ,ktore mial wyszczegolnione w umowie ,remont ogolny o ktorym nie mialam pojecia nikomu nie zglosil.Przez okno widzialam cos niepokojacego niezgodnego z prawdopodobnie z prawem .Po miesiacu dowiaduje sie ze nadal bramka i brama sa otwarte wchodzi na podworko kto chce .NAJEMCA STAJE SIE wolgarny ,zastrasza mnie. Zada zebym przyjechala .Sama sie boje nie wyraza zgody zebym zabrala kogos z najblizszej rodziny.PIES tydzxien blakal sie poulicy odebralam go ze schroniska teraz czekaja mnie konsekwencje prawne.Kto ma odpowiadac za psa ze uciekl ,ze bramki i bramy nie zamykal ze mam klopoty?Zalega za czynsz za 2 miesiace .prosilam zeby przeslal poczta jak w umowie. CHCE OPUSCIC LOKAL ZADA zwrotu kaucji natychmiast .Co mam zrobic.Boje sie tego czlowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.