Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Czy ceny mieszkań w 2018 będą rosnąć?

mieszkanie na sprzedaż

Kzenon/bigstockphoto.com

Rynek mieszkaniowy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie ulega kryzysowi, wręcz odwrotnie – nowe mieszkania są coraz droższe. Drobne obniżki cen dotyczącą tylko wiekowych nieruchomości z rynku wtórnego, położonych w mało atrakcyjnych częściach miast. Co istotne, wzrost cen nowo wybudowanych lokali mieszkalnych zauważalny jest nie tylko w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, ale także w mniejszych miejscowościach jak Koszalin, Ełk czy Gliwice. Wzrosty cen widoczne są także w turystycznych miejscowościach nad morzem czy w górach. Rok 2018 ma przynieść zmiany zarówno dla sprzedawców mieszkań, jak i kupców, bo dostępność do nowych nieruchomości będzie ograniczona, a przez to ceny pójdą w górę.

Od dawna mówiło się, że czas rekordowo niskich stóp procentowych dobiega końca, pierwsze podwyżki miały nastąpić już w połowie 2018 roku. Jednak ostatnie doniesienia wskazują, że raczej nastąpi to dopiero pod koniec 2019 roku. Dzięki temu tanie kredyty hipoteczne nadal będą łatwo dostępne, a to przekłada się na popyt w branży nieruchomości. A chętnych na nowe mieszkania nie brakuje, co pokazał ostatni etap rządowego program „Mieszkanie dla młodych”, w którym całą pulę w wysokości 380 mln zł rozdysponowano w dwa dni. Nowy program rządowy nie przewiduje już dotacji do kredytów na mieszkania, dodatkowe środki finansowe na zakup własnego M otrzymają osoby, które będą systematycznie oszczędzać na jego zakup za pośrednictwem indywidualnych kont bankowych. Pojawi się też opcja najmu mieszkań, z które z czasem będzie można wykupić i stać się jego nowym właścicielem.

Rok 2018 będzie rokiem podwyżek cen mieszkań deweloperskich, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich. Już teraz silnie widoczne to jest w Łodzi, gdzie za metr kwadratowy płaci się prawie 4000 zł, czyli około 700 złotych więcej niż na początku 2017 roku. O około 4 procent podrożały też mieszkania w Poznaniu oraz w Gdyni. Wszystko wskazują, że taka tendencja utrzyma się przez kolejne 12 miesięcy. Ogólnie eksperci z branży mieszkaniowej zapowiadają 5-procentowe podwyżki w całym kraju, choć marże deweloperów spadają. Przyczyny tej sytuacji szukać można w braku pracowników w branży budowlanej, a co sprawia, że nieliczni, którzy pozostali, oczekują wyższych pensji. Droższe są też materiały budowlane oraz działki pod budowę nowych nieruchomości. W 2017 roku oddano do użytku prawie 179 tys. mieszkań, czyli o 9 proc. więcej niż przed rokiem, połowę z nich stanowiły mieszkania deweloperskie. Zainteresowanie nowym budownictwem wynika też z coraz większej popularności najmu mieszkań. Wiele osób kupuje nieruchomości jako inwestycję i zarabia na regularnym wynajmie. Lokowanie wolnych środków w mieszkania przynosi większe korzyści finansowe niż tradycyjne lokaty bankowe, które cały czas są nisko oprocentowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *