Wiadomości

Wysokość czynszów w programie Mieszkanie Plus

wynajem mieszkania
VadimGuzhva/bigstockphoto.com

Prezes BGK Nieruchomości zapowiada, że czynsze lokali wynajętych w ramach programu Mieszkanie Plus będą o 25% niższe od dominujących na danym rynku lokalnym.

BGKN będzie kalkulować wysokość opłat w sposób komercyjny i w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. Czynsze zostaną z góry ustalone przez BGKN i nie będą podlegać ustawowym limitom, tak jak to jest w przypadku inwestycji realizowanych na terenach skarbu państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości.

Warunki najmu lokali mają być ustalane już w momencie realizacji danej inwestycji. Od tego, jaka miałaby być ostateczna kwota za wynajęcie lokalu będzie zależało, czy dana inwestycja zostanie zrealizowana.

Inwestycje te mają być realizowane bez wsparcia finansowego z podatków. Spółka realizująca projekt musi zadbać zarówno i interesy lokatorów, jak i własne. Firma musi bowiem zapewnić sobie odpowiedni zwrot z inwestycji i ulokowanych środków.

Mieszkania, które powstają w ramach programu Mieszkanie Plus muszą być tanie, gdyż grupa docelowa, do której mają trafić nie jest zamożna. Lokatorów musi być stać na opłacenie czynszu. Program ma spełniać przede wszystkim cele pomocy społecznej dla obywateli. Mieszkania mają być przeznaczone dla lokatorów, którzy są w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby i mają środki na utrzymanie lokalu.

BGKN poda minimalną zdolność czynszową beneficjentów programu i ogólne zasady wynajmu mieszkania. Kryteria wyboru lokatorów będą ustalały samorządy, które mają największą wiedzę, jakie warunki mieszkaniowe panują na ich obszarze. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystane zostaną działające już struktury i zasoby, bez konieczności tworzenia ich i generowania dodatkowych kosztów.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać