Wynajem mieszkań

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

wynajem mieszkania
fizkes/bigstockphoto.com

Mieszkanie, które ma zostać wynajęte, powinno być właściwie przygotowane do tego celu. Zanim umieścisz ofertę najmu zadbaj o nie, by jego wartość wzrosła, co przełoży się na twoje zyski.

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, komu i na jak długo mieszkanie ma być wynajmowane. Inaczej powinno wyglądać mieszkanie do wynajmu krótko terminowego, a inaczej dla osób wynajmujących je na lata. Inaczej też urządzimy lokal pod kilkuosobową rodzinę, a inaczej pod studentów czy singli. Podniesienie wartości mieszkania jest zasadne, ale koszty muszą być odpowiednio dopasowane właśnie pod potencjalnych najemców.

W przypadku wynajmu długoterminowego warto pozostawić aranżację lokalu najemcom. Z reguły chcą oni sami je urządzić, często posiadają swoje meble i dodatki.

Studenci i osoby wynajmujące mieszkanie na krócej będą chętniej wynajmować lokal już urządzony, do którego od razu mogą się wprowadzić. Najlepiej, by mieszkanie było w pełni umeblowane i zaopatrzone w niezbędne sprzęty, takie jak lodówka, pralka czy mikrofalówka. Dobrze, gdyby sprzęty były nowe lub przynajmniej dokładnie wyczyszczone i odkażone.

Mieszkanie na wynajem musi być przede wszystkim bezpieczne. Chodzi tu o instalacje w lokalu, takie jak elektryka czy kanalizacja. Jeśli coś nie działa, przed prezentacją i wynajęciem lokalu trzeba koniecznie doprowadzić jego stan techniczny do pełnej funkcjonalności.

Należy pamiętać, że ekskluzywne mieszkanie urządzone na wysokim poziomie będzie dużo bardziej zyskowne, jednak mniej osób zainteresuje się jego najmem.

Najłatwiej będzie wynająć mieszkanie tanie, bo takim zainteresuje się większa grupa odbiorców. Największe znaczenie będzie miało wykończenie kuchni i łazienki. Jeśli w mieszkaniu jest wanna, warto zainwestować i zamienić ją na prysznic.

Wnętrze powinno być ciepłe, ale kolory ścian powinny być neutralne i łagodne. Sprawdzą się białe ściany, lub te w jasnych szarych lub beżowych kolorach. Nadają pomieszczeniom świeżości i potencjalny najemca będzie mógł samodzielnie dobrać dodatki, które do tych kolorów będą zawsze pasować. Warto tez zaznaczyć, że jasne farby są tańsze, więc w przypadku remontu koszty staną się mniejsze.

Wynajmujący powinien zadbać także o drobne detale, takie jak firanki czy zasłony, które uatrakcyjnią wygląd mieszkania. Drobiazgi mogą sprawić, że mieszkanie stanie się przytulniejsze i będzie zapraszało do zamieszkania w nim. Dzięki nim przestrzeń może wydać się bardziej stylowa. Obecnie modne są wyraziste kolory dodatków, złote akcenty i tropikalne detale. Metaliczne dodatki stworzą w mieszkaniu atmosferę luksusu. Można postawić na wazon, zegar czy ozdobną klepsydrę z drobinkami mieniących się kamyków. Można do pomieszczenia wprowadzić także rośliny, które dodają świeżości. Nie koniecznie muszą być żywe, mogą pojawić się jako akcenty na tkaninach lub obiciach mebli.

Na czas pokazywania lokalu warto ustawić na stole świeże kwiaty, zapalić zapachowe świece, a nawet upiec domowe ciasto. Spowoduje to, że potencjalny najemca poczuje się w nim już jak w swoim domu.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać