Wiadomości

Rząd ujawnił założenia programu mającego zastąpić Bezpieczny Kredyt 2%

Rząd zapowiada, że nowy program wspierający osoby, które chcę kupić mieszkanie, zostanie uruchomiony w drugiej połowie bieżącego roku. Już niebawem projekt instrumentu, który zastąpi „Bezpieczny kredyt 2 procent”, zostanie poddany szerokim konsultacjom. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że na sfinansowanie programu w 2024 roku zabezpieczono w budżecie 500 mln zł.

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent” cieszył się dużym zainteresowaniem kupujących swoje pierwsze mieszkanie, jednak z początkiem nowego roku przyjmowanie wniosków zostało zakończone. W II połowie roku wystartować ma nowy program, z którego zgodnie z szacunkami rządu w tym roku skorzystać może ok. 50 tys. osób. Jakie są założenia nowego programu?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że nowy program ograniczy nadużywanie wsparcia przez osoby, które mają wystarczająco wysokie dochody, aby móc skorzystać z kredytu hipotecznego na zasadach rynkowych. Pomoc państwa ma być precyzyjnie adresowana i zmniejszyć presję na rynek mieszkaniowy, a tym samym nie przełożyć się na wzrost cen mieszkań. Jednocześnie nowy instrument ma być bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach, a rodziny wielodzietne mogą liczyć na szczególnie korzystne warunki.

Wśród osób, które będą mogły uzyskać wsparcie w ramach nowego programu, znajdują się osoby, które mają co najmniej jedno dziecko – nie obowiązuje limit wieku oraz single do 35 roku życia. Warunkiem uzyskania kredytu na preferencyjnych warunkach jest to, że wnioskodawca nie miał i nie ma własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowi udział nie wyższy niż 50 proc. w prawie własności mieszkania lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, który uzyskany został w drodze dziedziczenia lub darowizny. Gospodarstwa domowe z co najmniej trojgiem dzieci, które mają jedno mieszkanie, mogą uzyskać wsparcie na zakup większego mieszkania lub domu. Wsparcie w programie będzie dostępne również dla osób, które chcą pokryć koszty partycypacji w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM) lub w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS).

Dopłaty do rat będzie można uzyskać dla kredytów zaciągniętych do końca 2025 roku i korzystać z nich przez 10 lat. Wysokość dopłaty, która będzie obniżała oprocentowanie kredytu, zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem na poziomie 1,5 proc. będą mogły uzyskać 1 i 2-osobowe gospodarstwa domowe. Trzyosobowe gospodarstwa domowe otrzymają kredyt z oprocentowaniem 1 proc., czteroosobowe – 0,5 proc., a pięcioosobowe i większe – 0 procent.

Program zakłada kryterium dochodowe, które również zależeć będzie od liczby członków gospodarstwa domowego. Będzie ono wynosiło 10 tys. zł brutto miesięcznie dla 1-osobowego gospodarstwa domowego, 18 tys. zł brutto dla 2-osobowego, 23 tys. zł brutto dla 3-osobowego, 28 tys. zł brutto dla 4-osobowego gospodarstwa domowego, 33 tys. zł brutto dla 5-osobowego albo większego gospodarstwa domowego. Co ważne, w przypadku przekroczenia limitów, wciąż będzie można skorzystać ze wsparcie, jednak dopłaty zostaną pomniejszone.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać