Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Stopy procentowe po posiedzeniu RPP

podatek

dolgachov/bigstockphoto.com

Wszyscy, którzy wzięli kredyt na zakup mieszkania w złotówkach, przez ostatnie dni z przejęciem śledzili doniesienia medialne. W minioną środę Rada Polityki Pieniężnej debatowała nad wartością stóp procentowych. Wynik posiedzenia nie zaskoczył jednak większości zainteresowanych, ponieważ RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP nadal będzie wynosić 1,50 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe bez zmian (czerwiec 2017)

Należy podkreślić, że stopy procentowe są obecnie na najniższych poziomach. Dwa lata temu RPP obniżyła stopy do poziomu 1,5 proc. i do tej pory nie uległo to zmianie. Kredytobiorcy niezmiennie mogą płacić średnio 4,3 proc. odsetek (taka wartość była przedstawiana przez banki w kwietniu tego roku). Tak niska wartość stóp procentowych jest jednak dużym wyjątkiem i wynika z niskiej inflacji. Dane rynkowe wskazują, że obecny poziom stóp procentowych utrzyma się do III kwartału 2018 roku. Późniejszy okres ma przynieść ich podwyżki. Jest to niepokojąca wizja dla posiadaczy kredytów w złotówkach.

Analizy wskazują, że nawet niewielka podwyżka stóp procentowych wpłynie na wzrost obciążeń kredytobiorców mieszkaniowych, co wprowadzi duże zmiany w domowych budżetach Polaków. Przeciętna rata kredytu może ulec zwiększeniu o nawet 300 złotych (wielkość raty może zwiększyć się o prawie jedną czwartą). Dla przykładu wzrost miesięcznej raty kredytowej od kredytu 230 tysięcy złotych przy oprocentowaniu większym o 0,5 pkt. proc. niż aktualnie obowiązujące – wyniesie 66,53 złotego. Z kolei wzrost o 2 pkt. proc. zaowocuje zwiększeniem wartości raty już o 277,12 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.