Wiadomości

Kredyty bez wkładu a realia rynku

Mieszkanie Plus

Wiele osób oczekuje na kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, ponieważ najmując lokale nie mają możliwości odłożyć sumy pieniędzy wymaganej przez banki. Stanowi ona 10-20% wkładu własnego. W ramach programu Polski Ład takim osobom zostanie udzielona pomoc, dzięki której będą mogli kupić mieszkanie lub wybudować dom. Jakie warunki będą musiały spełniać nieruchomości?

Prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca 2022 r. na rynek wejdzie kredyt hipoteczny z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Jednak będzie on obejmował tylko mieszkania, które mieszczą się w określonym kryterium cenowym.

Kredyt bez wkładu własnego – warunki

Nowa ustawa została zatwierdzona przez Sejm. Kwestią czasu jest tylko kiedy zostanie wprowadzona w życie. W ustawie zapisano sześciomiesięczny okres przejściowy, stąd możemy spodziewać się jej dopiero w maju lub czerwcu. Okres ten jest potrzebny na dokonanie formalności przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który przygotuje się do udzielania gwarancji kredytowych oraz nawiąże współpracę z innymi bankami mającymi brać udział w programie.

Zachęceni nowego lokum mogą szukać na rynku pierwotnym i wtórnym, co daje większe możliwości wyboru, ale kwota gwarancji, a razem z nią metraż będą nakładały ograniczenia.

Kwota gwarancji nie będzie mogła przekroczyć 100 tys. zł. Znaczy to, że mieszkanie lub dom nie może kosztować ponad 500 tys. zł. W tym przedziale cenowym tylko niektóre mieszkania spełnią kryterium ceny metra kwadratowego. Nie powinna ona przekraczać wskaźnika dla rynku pierwotnego i wtórnego. Limity cenowe będą obowiązywały dla województwa, miasta wojewódzkiego i gmin sąsiadujących z nim. Koszt będzie niższy dla używanych mieszkań.

Według danych portalu RynekPierwotny.pl w największych miastach limity cenowe są znacznie niższe od cen rynkowych. Np. na rynku pierwotnym w Krakowie różnica wynosi aż 28%, a na wtórnym około 40%. Wskaźniki dla rynku wtórnego są niższe, ale są też miasta, w których przeciętna cena używanych mieszkań jest wyższa niż nowych, np. w Warszawie i Gdańsku.

Oferta mieszkań poniżej 500 tys. zł

Portal GetHome.pl prześledził oferty mieszkań, które mieściłyby się w warunkach nowego programu. Wziął pod uwagę miasta, w których popyt jest największy, a w nich lokale za mniej niż 500 tys. zł z kryterium ceny metra kwadratowego.

Najwyższy odsetek mieszkań z rynku pierwotnego bez wkładu znaleźć można w ofercie gdańskich deweloperów. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że jest to 813 z 2087 mieszkań. Znajdują się głównie na południowych dzielnicach miasta np. Jasień, Chełm, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice.

Najmniejsze szanse na zakup nowego mieszkania mają Krakowiacy, ponieważ w kryteriach programu mieści się zaledwie 121 z 4544 mieszkań w Krakowie. Nieruchomości za mniej niż 7937 zł za metr kwadratowy są tylko na obrzeżach miasta, w dzielnicach Wzgórza Krzesławickie i Swoszowice.

Z biegiem czasu będzie więcej ofert gdy na rynku powstaną nowe budownictwa spełniające warunki cenowe programu. Dobrym rozwiązaniem jest też budowa domu jednorodzinnego, ponieważ za kredyt będzie można kupić działkę i pokryć koszty wykończeniowe stawianego domu.

Wsparcie dla rodzin wielodzietnych

Kredyt bez wkładu własnego przysługuje tym, którzy nie posiadają własnego lokum z wyjątkiem rodzin z co najmniej dwójką dzieci. Aby otrzymać gwarantowany kredyt mieszkaniowy, mieszkanie nie może przekraczać określonego metrażu przy składzie rodzinnym:

  • Dwoje dzieci – 50 m kw.
  • Troje dzieci – 75 m kw.
  • Czworo dzieci – 90 m kw.

Rodziny liczniejsze nie obwiązuje żaden limit. Osoby, które zdecydują się na drugie dziecko zyskają tzw. spłatę rodzinną w wysokości 20 tys. zł., a w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka wyniesie ona 60 tys. zł.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać