Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą skuteczniejsze od Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus

Jarosław Gowin, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii przyznał ostatnio, że rządowy program Mieszkanie plus nie okazał się sukcesem. Po analizie skuteczności programu postanowiono, że powstaną Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, a pierwsza z nich w Stalowej Woli.

Mieszkanie plus ma zostać uzupełnione właśnie o Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które zastąpią funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

SIM zamiast TBS-ów

Udoskonalenie programu mieszkaniowego rządu polega na wyodrębnieniu spółek Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które zostaną założone przez jednostki samorządu terytorialnego wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Pierwsza spółka ma powstać w Stalowej Woli, a sam pomysł przedstawiła na konferencji prasowej Anna Kornecka, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. Co mówi o celu tej inicjatywy? Przejawem troski o sytuację mieszkaniową Polaków jest przygotowany przez MRPiT pakiet mieszkaniowy – zbiór rozwiązań, które mają poprawić życie Polaków pod względem sytuacji mieszkaniowej.

Pierwszy SIM w Stalowej Woli

Pionierem we wdrażaniu tego rozwiązania będzie miasto Stalowa Wola. Już teraz jej samorząd terytorialny podpisał umowę z Krajowym Zasobem nieruchomości o utworzenie SIM. Na jakim etapie jest pierwsza inwestycja? To budownictwo wielorodzinne, zlokalizowane na 3-hektarowej działce przy ulicy Ogrodowej. Aktualnie inwestycja jest w fazie planów, ale już wiadomo, że powstanie tam około 240 mieszkań.

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Celem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest wypełnienie luki lokalowej, która dotyka części Polaków. Są to te osoby, które zarabiają zbyt wiele, aby załapać się na lokal komunalny, ale zbyt mało, aby uzyskać kredyt hipoteczny na kupno własnej nieruchomości.

W ramach SIM-ów mieszkania są wynajmowane, a nie sprzedawane. Najemcy są zobowiązani do opłacania miesięcznego czynszu.

Mieszkanie plus jako element Narodowego Programu Mieszkaniowego

Mieszkanie plus to rządowy program, który ma na celu zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Lokale będą powstawały we współpracy spółek Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Mieszkania będą zlokalizowane we wskazanych przez gminy lokalizacjach po to, aby poprawić mobilność i elastyczność najemców na rynku pracy. Inwestycje będą realizowane na warunkach rynkowych.

Twórcy programu zaznaczają, że jest to narzędzie realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, które przez zapewnienie warunków lokalowych ma zmotywować Polaków do usamodzielnienia, ale i do powiększania rodziny.

Głównymi beneficjentami Mieszkania plus są osoby o niewielkich dochodach, ale na tyle wysokich, które pozwolą im wygospodarować z domowego budżetu kwotę na opłacanie comiesięcznego czynszu.

Jeden komentarz do Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą skuteczniejsze od Mieszkania Plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.