Remont mieszkania Utrzymanie mieszkania

Wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania

montaż drzwi wewnętrznych
montaż drzwi wewnętrznych
kadmy/bigstockphoto.com

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie. Oferta wykończenia wnętrz jest bardzo rozbudowana, a nadmiar wyborów wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Czym więc kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych do mieszkania?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze kolor ścian i podłóg. Zgodnie z zasadą drzwi wewnętrzne powinny być dopasowane do pozostałych elementów wykończenia (przede wszystkim tych stałych). Warto zwrócić uwagę, aby kolor drzwi, ościeżnic, korespondował z barwą, paneli, listew przypodłogowych czy stolarki okiennej.

Decydując się na zakup określonych drzwi wewnętrznych, należy kierować się również tym, czy będą one do siebie wzajemnie pasować i stanowić całość. Drzwi powinny pochodzić z tego samego modelu, posiadać integralne wykończenia (np. klamki), powinna je również charakteryzować jedna wysokości. Dopuszczalną różnicą jest szerokość drzwi (np. drzwi łazienkowe są zazwyczaj węższe niż te do pokoju), a także stopień ich przeszklenia. Zdarza się, że aranżacja wnętrz zakłada celowe oddzielenia przestrzeni jadalnej od wypoczynkowej i wyróżnianie się np. drzwi wewnętrznych. Wielkość drzwi może być wtedy inna. Warto jednak zadbać o to, aby elementy ich wykończenia nawiązywały do pozostałych drzwi wewnętrznych, tak aby całość stanowiła komplet.

Wybierając kolor drzwi należy zestawić go z kolorem parkietu, tak aby połączenie takie tworzyło harmonijną całość, a nie było dziełem przypadku. Specjaliści zalecają, aby zestawiać ze sobą próbki rodzajów drewna, ponieważ zdarza się, że te same nazwy drewna, u różnych producentów, znacznie się od siebie różnią.
Dla przykładu dobrą kompozycją są drzwi w kolorze ciemnego orzecha w zestawieniu z jesionową podłogą. Takie połączenie znacznie ociepla wizualnie wnętrze.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać