Wiadomości

W tych polskich miastach żyje się najlepiej (ranking businessinsider.pl)

Jeden z największych w Polsce portali biznesowych Business Insider opublikował ranking najlepszych miast do życia w naszym kraju. W trakcie oceniania wzięto pod uwagę trzy główne wskaźniki ekonomiczne oraz tyle samo poza finansowych. Po przeanalizowaniu każdego z nich autorzy skompletowali listę wskazującą, że w największych metropoliach wcale nie żyje się najlepiej. Kraków z Warszawą znalazły się bowiem w dolnej połowie zestawienia.

Analitycy z Business Insidera wzięli pod lupę sytuację życiową Polaków żyjących w największych polskich miastach. Wyniki, które otrzymali z pewnością zdziwią nie jedną osobę. Po ciężkich czasach pandemii koronawirusa i w trakcie toczącej się wojny na Ukrainie społeczeństwo całej Europy, w tym także Polski zauważyło znaczne spowolnienie gospodarcze. Wyjście z tego stanu rzeczy zajmie jeszcze trochę czasu, ale żyć trzeba dalej. Mimo wszystkich przeciwności sytuacja nie wygląda aż tak źle. Bezrobocie jest najmniejsze od lat i wynosi zaledwie 5%, natomiast przeciętne wynagrodzenie wynosi dziś już 7,5 tys. złotych brutto. Statystyki te jednak nierzadko zakłamują codzienną rzeczywistość większości z nas. Stąd też warto przeanalizować szczegółową sytuację w polskich domach, która ujawnia spore różnice między poszczególnymi regionami.

Dane obejmujące całość społeczeństwa nie są miarodajne, jeśli bierze się pod uwagę konkretne województwo, a tym bardziej miejscowość. Właśnie to było głównym powodem podjęcia się przez Business Insider porównania sytuacji dotyczącej cen mieszkań i bezrobocia w 16 stolicach wojewódzkich. Poza tym wzięto pod lupę aspekty wpływające na zadowolenie ogółu ludzi jak np. jakość powietrza, walka z przestępczością, czy dostęp do służby zdrowia. Na tej podstawie powstał ranking, którego celem ma być odzwierciedlenie sytuacji w polskich domach i jego regularna aktualizacja. Najnowsze dane już wskazały faworytów do zajęcia czołowych miejsc. Każdemu z miast na podstawie wcześniej wymienionych wytycznych przydzielono punkty za miejsce, które zajęło w poszczególnej kategorii. Zasada jest więc jasna. Im mniej ich przydzielono, tym lepiej żyje się w tym mieście. I tak na czele znalazły się Poznań (28 pkt), Katowice (39 pkt) i Opole (42 pkt), które przodują pod względem jakości życia. Na próżno szukać Krakowa (54 pkt) i Warszawy (60 pkt) na czele tej listy. Na samym końcu znalazł się natomiast Białystok (74 pkt).

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu przygotowanego przez Business Insider jest Poznań. Warto poinformować, że jest to jedyna miejscowość, która uplasowała się w pierwszej dziesiątce każdej kategorii, w której przydzielano punkty. Odnotowano tam najniższe bezrobocie, zarobki są na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do cen mieszkań, a czystszym powietrzem mogą pochwalić się jedynie Opole i Gorzów Wielkopolski. O 11 punktów słabiej od stolicy Wielkopolski wypadły Katowice, które w tożsamym zestawieniu kilka lat temu wiodły prymat. Ostatnie miejsce na podium przypadło małemu i niezwykle urokliwemu Opolu. Co do ostatnich miejsc, mimo że Warszawa może poszczycić się najwyższymi zarobkami, to porównując je do kosztów życia nie wyglądają one już tak kolorowo. Podobnie jest z Krakowem, który zajął odległe 11 miejsce. Niekwestionowany przegrany, czyli Białystok był ostatni w dwóch z sześciu kategorii. Były nimi bezrobocie oraz średnia pensja na mieszkańca.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać