Wiadomości

Ciekawy i tani sposób na wakacje – wymiana mieszkaniami

Home swapping, czyli wakacyjna wymiana domów, został zapoczątkowany w latach 50. XX wieku w USA i z czasem przeniósł się też do Europy. Dziś również Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy spędzenia wakacji. Jak działa wakacyjna wymiana mieszkaniami i co warto o niej wiedzieć?

Jak to działa?

Home swapping coraz częściej uważany jest za dobry sposób na udany wypoczynek. Polega to na tym, że zainteresowani udostępniają swoje domy czy mieszkania na określony czas, w zamian również otrzymując dom, w którym spędzą urlop. Dokonując zamiany mieszkania bądź domu na okres wakacyjny doświadczyć można innej strony podróżowania, bez konieczności wizyt w biurach podróży czy spania w hotelach. W ten właśnie sposób można znaleźć alternatywny sposób wypoczynku w wyjątkowych miejscach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Obecnie najpopularniejszą formą takiej wymiany nieruchomości jest wymiana równoczesna. Wystarczy znaleźć osoby chętne do wymiany w mieście, w którym chcesz spędzić urlop. Jeśli Twoja lokalizacja będzie dla drugiej strony kusząca, to razem ustalicie termin i czas trwania zamiany. Wspólny termin urlopu nie jest oczywiście konieczny, bo jeśli posiadasz np. domek letniskowy, możesz udostępnić go innym i uzgodnić warunki swojej wizyty w ich domu w innym terminie.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z home swappingiem, należy zarejestrować się w dedykowanych serwisach zrzeszających osoby biorące udział w takich wymianach oraz stworzenie wiarygodnego i przyciągającego profilu własnego zakwaterowania. Im bardziej szczegółowe informacje na temat nieruchomości i okolicy zamieścimy, tym większe zainteresowanie wzbudzi nasza oferta. Warto zatem zwrócić uwagę na dodawane zdjęcia, opis lokalu, wskazówki dojazdu, a także zamieścić listę pobliskich atrakcji. Gdy konto zostanie już utworzone, można rozpocząć poszukiwanie docelowego miejsca na swój urlop. Poszukiwanie przyspieszy możliwość filtrowania wszystkich ofert pod kątem swoich upodobań, takich jak chociażby miejsce czy wyposażeniem domu. Użytkownicy mogą też kontaktować się ze sobą w wiadomościach prywatnych, co pozwala jeszcze lepiej poznać interesujące nas oferty.

Jakie zalety i jakie wady?

Wśród zalet takiej wymiany wymienić można na pewno brak opłat za zakwaterowanie podczas urlopu, co pozwala znacznie odciążyć budżet. Kolejnym plusem jest wypoczynek w komfortowych warunkach, gdyż podczas wymiany otrzymujemy dom z pełnym wyposażeniem. Jest to więc dobra opcja dla osób ceniących sobie wygodę podczas wakacji. Jest to również dobra okazja na zawarcie nowych znajomości. Należy jednak pamiętać, że home swapping niesie ze sobą też pewne ryzyko. Trudno bowiem dokładnie poznać ludzi, których zamierzamy wpuścić do domu pod naszą nieobecność. Może dojść np. do aktów wandalizmu czy kradzieży. Ponadto dopasowanie odpowiedniego miejsca i domu oraz wspólnej daty urlopu może okazać się trudniejsze, niż zakładaliśmy na początku. Te czynniki mogą znacznie wydłużyć proces szukania i tym samym zniechęcić na do tej formy spędzania wakacji.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać