Rynek mieszkaniowy Wiadomości

Spadki cen w segmencie największych mieszkań

Rząd drewnianych kostek z nadrukiem w kształcie domu. W tle rozrzucone takie same kostki

Ceny mieszkań stabilizują się od drugiej połowy 2022 roku. Według raportu, który przygotowuje co kwartał portal Nieruchomosci-online.pl, w IV kwartale ubiegłego roku średnie ceny ofertowe dużych mieszkań spadły o 6 do 8%. Stabilizacja cen przedstawia się inaczej w różnych miastach, ale to już kolejny kwartał, w którym widać spadki cen na rynku wtórnym. Zwykle reaguje on wolniej na wszelkie zmiany. Prócz tego przez ostatnie dwa lata królowały na nim ustawiczne podwyżki cen. Dziś spadki widać najwyraźniej w segmencie mieszkań 4 – pokojowych.

Rynek nieruchomości wciąż rozchwiany

W IV kwartale 2022 widać było duże wahania cen mieszkań w zależności od ich metrażu i lokalizacji. Dotyczy to rynku wtórnego, na którym w segmencie kawalerek zaobserwowano i wzrosty, i spadki ceny ofertowej w skali kwartał do kwartału. To, czy cena spadła, czy wzrosła, zależało od regionu, który poddawany był analizie. Na przykład w Gorzowie Wielkopolskim czy Katowicach ceny małych mieszkań z drugiej ręki wzrosły odpowiednio o 8 i 5%. Natomiast kawalerki w Olsztynie i Toruniu potaniały o 5%. W innych miastach wahania sięgały 2% wzrostu lub spadku ceny ofertowej. Dużo stabilniejsze okazały się ceny lokali o 2 lub 3 pokojach. Tu korekta sięgnęła maksymalnie 1%.

IV kwartał 2022 upłynął pod znakiem spadków cen ofertowych domów. Zaobserwowano je w 8 miastach wojewódzkich. Największe różnice kwartał do kwartału zaobserwowano w Katowicach (-4%) i Wrocławiu (+3,7%). Nawet w miejscach, gdzie ceny zabudowy wolnostojącej wciąż rosną, mamy do czynienia z mniejszą dynamiką zmian. Widać to na przykład w stolicy. W IV kwartale ceny wzrosły tam o punkt procentowy względem III kw. Wcześniej wzrosty sięgały 5% w relacji do II kwartału 2022. Co ważne, mimo słabego popytu domy nie wszędzie tanieją. W omawianym okresie zauważono wzrosty cen domów w Gdańsku, Kielcach czy Łodzi o 5%, a w Lublinie nawet o 8% kwartał do kwartału.

Najbardziej stabilna gałąź rynku nieruchomości to w IV kwartale 2022 działki budowlane. Tu również zaobserwowano korektę cen w górę lub w dół, jednak dotyczyła ona bardzo niewielkich wartości. Jedyna wyraźna obniżka wartości działek w skali kwartał do kwartału dotyczy Łodzi. Tu średnia cena za metr kwadratowy spadła z 348 do 286 zł. Pierwszy raz od jesieni 2021 spadek cen działek zanotowano w Warszawie, korekta ta była jednak bardzo nieznaczna. W III kwartale 2022 1 mkw działki kosztował w stolicy 726 zł, w IV zaś 713 zł. Były też miejsca, gdzie w omawianym okresie ceny działek wzrosły. Dane o podwyżkach dotyczą Wrocławia i Torunia.

Rynek najmu był w ostatnim czasie bardzo ożywiony. W IV kwartale obserwujemy zarówno wzrosty, jak i spadki stawek najmu. Sytuacja cenowa zależna jest zarówno od regionu, jak i wielkości mieszkania. Są także miejsca, gdzie ceny najmu rosną bez względu na metraż. Dzieje się tak w Warszawie, Lublinie czy Kielcach. Raport wskazał również regiony, w których drożeją tylko mniejsze mieszkania. Dzieje się tak w Łodzi, Bydgoszczy czy Toruniu. Spadki cen najmu dotyczą najczęściej dużych mieszkań, które obejmują 3 lub 4 pokoje. Tańsze mieszkania można znaleźć już też w Krakowie czy Gdańsku. Spadki cen w tych miejscach dotyczą lokali o różnym metrażu.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać