żarówki ledowe
żarówki ledowe
sibadanpics/bigstockphoto.com

Od kilku lat na naszym rynku coraz większym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie LED. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, jednak przy zastosowaniu tego rodzaju oświetlenia istnieje również kilka minusów. Głównym plusem jest duża oszczędność energii, co automatycznie przekłada się na niższe rachunki za prąd. Niewątpliwie kolejnym atutem jest niewielki rozmiar diody LEDowej, która w porównaniu do klasycznych żarówek jest naprawdę mała. To powoduje szereg udogodnień, dzięki którym ten typ oświetlenia można zastosować w nawet dość trudno dostępnych miejscach w domach, gdzie tradycyjne żarówki się nie mieszczą.

Oświetlenie LEDowe pozwala na łatwiejsze rozwiązania technologiczne w domach i mieszkaniach. Diody LEDowe w przeciwieństwie do zwykłych żarówek nie nagrzewają się, dzięki czemu nie musimy stosować izolacji przy podwieszanych sufitach. W przypadku tradycyjnych żarówek bardzo często dochodziło do pożarów przez zbytnie nagrzanie się żarówki, w związku z tym konieczne było kładzenie folii lub wełny, która chroniła przed pożarem. Nowoczesne rozwiązania technologiczne obecnie umożliwiają łatwe sterowanie takim oświetleniem za pomocą modulacji PWM, która jest łatwa w obsłudze i niezwykle przydatna.

Niewątpliwie kolejną zaletą oświetlenia LED jest możliwość wyboru koloru diody. To daje ogromne możliwości doboru koloru oświetlenia do danego wnętrza, dzięki czemu przy pomocy zwykłego oświetlenia możemy całkowicie odmienić salon czy sypialnię. Dodatkowo mamy możliwość ściemniania takiego oświetlenia, dzięki czemu możemy zrobić odpowiedni nastrój na daną okazję. Poza tym jest to ekologiczne rozwiązanie, gdyż diody LEDowe nie zawierają w sobie rtęci, a ich żywotność jest o wiele dłuższa niż klasycznych żarówek, dlatego rzadziej trafiają na śmietniki.

Minusem zastosowania takiego rodzaju oświetlenia jest dość duża wrażliwość na przepięcia oraz nawet minimalne przekroczenie dopuszczalnego prądu pracy. W związku z tym konieczne jest stosowanie odpowiednich zasilaczy dedykowanych do takiego rodzaju oświetlenia, które zazwyczaj są dość drogie. Kolejną wadą oświetlenia LEDowego może być skupiona wiązka światła. Co do zasady jest to uznawane za zaletę, jednak może niekiedy powodować oślepianie, więc warto postarać się o odpowiednie umieszczenie diod, aby nie powodowały dyskomfortu.

Należy również pamiętać, że koszt takiego oświetlenia jest początkowo dużo większy od klasycznych żarówek. Same diody są dość drogie, dodatkowo taśmy oraz moduły to wysoki koszt, a konieczność stosowania odpowiednich zasilaczy z całą pewnością generuje dodatkowe wydatki. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę, że w efekcie finalnym oszczędzamy, gdyż diody pracują przy mocy 2 do 4V, nawet gdy zdecydujemy się na połączenie kilku diod, to uzyskujemy około 12 do 20V. Same koszty napraw, które zdarzają się dużo rzadziej niż przy tradycyjnym oświetleniu są niższe.

Oświetlenie LED ma zarówno wady jak i zalety, jednak z całą pewnością zalet jest więcej co przemawia na korzyść takiego rozwiązania. To nowoczesne oświetlenie, które daje wiele możliwości, jest wygodne i pozwala na zmiany w naszych domach i mieszkaniach, przy niskim koszcie eksploatacyjnym.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać