Koszty utrzymania Utrzymanie mieszkania Wiadomości

Koszty eksploatacji mieszkań są coraz wyższe

AntonioGuillem/bigstockphoto.com

Wzrastają miesięczne koszty utrzymania mieszkania. Obecnie para wydaje już na ten cel przeciętnie 572 złote. Wzrost wynika między innymi z przyspieszającej inflacji.

Przygotuj się na wyższe stopy procentowe!

Koszty życia drożeją z miesiąca na miesiąc, dotyczy to nie tylko cen produktów żywnościowych, paliw, ale i mediów, co przekłada się na wyższe koszty utrzymania mieszkania. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego z początkiem roku ma spaść presja inflacyjna, jednak ma to być sytuacja tymczasowa. Wskaźnik przyszłej inflacji ma za zadanie przewidzieć przyszły wzrost cen dóbr i usług. Jednocześnie wzrostowi mogą ulec stopy procentowe, co przełoży się na zwiększenie raty kredytu hipotecznego. Kredytobiorcy już dziś powinni mieć to na uwadze i zacząć nadpłacać swoje zobowiązania, albo zacząć odkładać dodatkowe środki na pokrycie wyższych kosztów kredytu.

Rosną koszty eksploatacyjne

Na koszty utrzymania mieszkania, według Głównego Urzędu Statystycznego, składają się koszty ogrzewania i energii, które stanowią 40% wszystkich wydatków. Ponadto bierze się pod uwagę wydatki za dostarczone media, odprowadzanie nieczystości, zakup sprzętów AGD, mebli, środków czystości oraz koszty remontów. Największą podwyżkę widać w przypadku kosztów ogrzewania (1,3% w listopadzie), minimalnie tańsze okazało się wyposażenie mieszkania (meble, sprzęty).

Wzrost kosztów utrzymania widoczny jest od drugiej połowy 2016 roku, ceny skoczyły z poziomu 271,10 zł do 285,80zł (cena za osobę). Koszt w przypadku dwuosobowej rodziny wynosi więc co najmniej 572 zł miesięcznie.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku osób wynajmujących mieszkanie, muszą oni bowiem doliczyć do tych wydatków również koszt najmu. A ten, z uwagi na duży popyt na tego rodzaju nieruchomości, również w ostatnim czasie systematycznie wzrasta. Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w największych miastach, zaczyna się do 1300-1500 zł, a górna granica zależy od jego wielkości oraz standardu. W Trójmieście ceny te wynoszą (w zależności od metrażu) od 1791 zł do 2500 zł, w Poznaniu 1140 zł do 1700 zł, w Krakowie od 1500 zł do 1986 zł, w Warszawie natomiast od 2090 zł do 2892 zł (dane z sierpnia 2017r.).

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać