pralka
pralka
evgeny atamanenko/bigstockphoto.com

Kupując urządzenia elektryczne, oprócz zwracania uwagi na ich funkcjonalność należy sprawdzić również klasę energetyczna, ponieważ to właśnie od niej będzie zależała wartość płaconych rachunków.

Unia Europejska wprowadziła specjalne dyrektywy (ELD 92/75WE i 2010/30/UE), których celem było pogrupowanie urządzeń elektrycznych pod kątem efektywności. W aktach wykonawczych znajdują się wytyczne w jaki sposób należy dokonywać opisu poszczególnych grup sprzętów. Przekłada się to na bezpośrednie informacje dla klienta w zakresie konkretnego modelu. Klient zyskuje świadomość kosztów energetycznych wynikających z eksploatacji danego urządzenia (www.kodek.info).

Klasa energetyczna pralki to ilość energii, którą zużyje urządzenie podczas rocznego, standardowego użytkowania. Zużycie energii przez pralkę porównywane jest z unijnym wzorem i na podstawie uzyskanych wyników przyznawana jest urządzeniu klasa energetyczna (roczne zużycie energii przedstawiane jest w kWh), która znajduje się na etykiecie umieszczanej na pralce. Aktualnie dostępne są klasy energetyczne od A+++ do G, w szczególności jednak największą popularnością cieszą się klasy energetyczne od A do A+++. Im wyższa klasa energetyczna pralki, tym większa energooszczędność (techfresh.pl).

Decyzja o wyborze pralki z określonej klasy energetycznej zależy również od częstotliwości wykorzystywania urządzenia. Ważna jest również oprócz zużycia energii elektrycznej ilość wody potrzebnej do wykonania prania. (Wpływa na to pojemność pralki). Mniejsze urządzenia pobierają mniej wody oraz prądu, ale trzeba za to częściej wykonywać pranie. Ponadto wyższy standard pralki (oprócz energooszczędności i potencjalnie niższych opłat) determinuje wyższy koszt zakupu samego urządzenia. Dlatego przed wyborem pralki, należy dokładnie przeanalizować potrzeby jej przyszłych użytkowników (allegro.pl).

Dla przykładu koszt rocznego zużycia energii elektrycznej dla standardowej pralki (6-7 kg) ze średnim wykonaniem w tygodniu 2 prań w skali roku (104 prania), przy średnim zużyciu mocy dla pralek o klasie: A (124,8 kWh), A+ (104kWh), A++ (93,6 kWh), wynosi odpowiednio dla pralek w klasie A, A+, A++: 68,64 zł., 57,20 zł., 51,48 zł. (www.kodek.info).

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać