Żadne przepisy nie zabraniają właścicielom wynajmowania swoich mieszkań. Najem krótkoterminowy może być jednak uciążliwy dla innych mieszkańców. Problem jest szczególnie dotkliwy w miastach atrakcyjnych dla turystów. Zarządcy nieruchomości mają jednak narzędzia, które pozwalają zadbać o porządek.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspólnoty mieszkaniowe nie mogą zakazać najmu krótkoterminowego właścicielom lokali. Każde podjęte w tej sprawie uchwały, które będą ingerowały w prawa odrębnej własności lokali, nie będą miały mocy prawnej.
Zmiana sposobu użytkowani lokalu
Najem krótkoterminowy może być uciążliwy dla innych mieszkańców budynku. Częste zmiany lokatorów, zakłócanie spokoju mieszkańców, brak poszanowania dla mienia w częściach wspólnych budynku, to najczęstsze argumenty mieszkańców, którzy starają się walczyć z tego typu działalnością.
Zarządca nieruchomości starając się dbać o komfort stałych mieszkańców osiedla, może jedynie wnioskować o przeprowadzenie kontroli w celu potwierdzenia, czy nieruchomość jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem i spełnia określone wymagania. Najem krótkoterminowy często jest prowadzony bez spełnienia odpowiednich wymogów prawnych.
Jeśli najem mieszkanie jest ogólnodostępny i można je zarezerwować przez internet lub telefon w celu krótkotrwałego przebywania, a dodatkowo można skorzystać z takich usług, jak sprzątanie pokoi, to najem taki może zostać uznany za usługę hotelową.
Za usługi hotelarskie może być uznany również sam najem mieszkania lub pokoju bez żadnych dodatkowych usług. Jednak lokal taki musi spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie.
Spełnione muszą być też wymogi prawne w zakresie budowlanym, sanitarnym i przeciwpożarowym, co powinno zostać potwierdzone odpowiednim protokołem inspekcji lub opinią wydaną przez właściwy organ.
Nieruchomość przeznaczona na najem krótkoterminowy powinna też zostać wpisana do ewidencji obiektów innych niż hotelarskie. Rejestr taki jest prowadzony przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Najem krótkoterminowy w ramach działalności gospodarczej
Jeśli najem krótkoterminowy jest prowadzony stale i w sposób zorganizowany i nieruchomość jest do tego celu w szczególny sposób przystosowana, to usługi takie powinny być oferowane w ramach działalności gospodarczej.
Konsekwencją uznania tego typu najmu za działalność gospodarczą prowadzona w celach zarobkowych jest konieczność zmiany sposobu użytkowania lokalu. W efekcie na właścicielu mogą ciążyć dodatkowe obowiązki podatkowe w tym konieczność zapłaty wyższej stawki podatku od nieruchomości.
Najem może też wpływać na wysokość opłat wnoszonych do wspólnoty mieszkaniowej. Istotne są w tym przypadku szczególnie opłaty, których wysokość jest uzależniona od liczby osób przebywających w mieszkaniu.
Ład i porządek
Gdy lokatorzy korzystający z najmu krótkoterminowego będą zakłócać spokój sąsiadów, niszczyć mienie lub w inny sposób będą uciążliwi dla pozostałych mieszkańców, obowiązkiem zarządcy nieruchomości będzie każdorazowe zgłaszanie takiej sytuacji na policję.
W skrajnych sytuacjach, gdy nagminnie będzie dochodzić do rażącego i uporczywego zakłócania porządku, wspólnoty mieszkaniowe mogą wystąpić na drogę sądową przeciw właścicielowi mieszkania przeznaczonego na najem krótkoterminowy. W ten sposób mieszkańcy mogą dochodzić odszkodowania za wyrządzone szkody, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.