Wynajem mieszkań – KNC Nieruchomości

Jaki kolor ścian do salonu?

salon w mieszkaniu

Phase4Photography/bigstockphoto.com

Salon to miejsce, w którym spędza się największą ilość czasu. W nowoczesnych wnętrzach bardzo często salony połączone są z przestrzenią kuchenną, gdzie toczy się życie całego domu. Dlatego niezwykle istotna jest jego aranżacja, by tworzył atmosferę odpoczynku i przytulności.

Ściany na biało?

Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, zaś ciemniejsze i mocno nasycone odcienie lepiej sprawdzają się w dużych, nasłonecznionych przestrzeniach. Jednak malując ściany w salonie warto również pamiętać o kilku poniższych kwestiach. Wokół bieli w salonie narosło wiele mitów. Często uważa się, że jest to bardzo niepraktyczny kolor. Z drugiej jednak strony w razie zabrudzenia białe ściany można łatwo podmalować.

Mieszanie kolorów

W salonie można zastosować również odmienne barwy. Należy jednak zachować stosowne proporcje, co oznacza, że jedna z barw powinna dominować w stosunku 3:1. Można również stosować zasadę, która mówi o tym, aby 70% stanowił kolor bazowy, 20% kolor uzupełniający, zaś 10% kolor kontrastowy. Na odbiór koloru wpływa również stan ścian – gruba i chropowata faktura przyciemnia barwy, zaś gładka powierzchnia rozjaśnia kolory. Powierzchnie matowe dają wrażenie cieplejszych barw, podczas gdy powierzchnie polerowane – chłodniejsze. Jeśli odcień farby wyszedł zbyt intensywny, można go „wyciszyć” stosując na pomalowaną już powierzchnię, farbę podkładową. Warto również pamiętać, że decydując się na różne kolory, należy zachować taki sam stopień nasycenia. Jasne kolory położone na ścianach sprawiają wrażenie jaśniejszych niż na wzorniku bądź opakowaniu, zaś barwy bardziej wyraziste i czyste, ostatecznie na powierzchni wychodzą mocniejsze i bardziej zdecydowane.

Wybierając konkretny kolor do salonu, należy również wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienie pomieszczenia, a także stopień nasycenia i temperaturę barwy. Na ogólny odbiór koloru ścian w salonie ma wpływ również rodzaj dodatków (ladnydom.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.