Remont mieszkania Utrzymanie mieszkania

Grzyb w mieszkaniu – przyczyny i usuwanie

cegli/bigstockphoto.com

Powstawanie grzybów i pleśni w mieszkaniu wynika z nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza przy jednocześnie wysokiej wilgotności. Niektóre materiały wykończeniowe sprzyjają rozwojowi takich wykwitów, np. tapety i farby, jeśli zostaną położone na nie do końca wyschniętej ścianie. Grzyby mogą pojawiać się również w wyniku zamoczenia ścian, np. wskutek powodzi czy ulewnych deszczy, albo błędów popełnionych na etapie budowy – nieprawidłowej izolacji, niewysuszenia ścian, złego odprowadzania wody z budynku. Zarodniki grzybów są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy z nimi walczyć, gdy tylko pojawią się pierwsze widoczne oznaki świadczące o tym, że mogły zaatakować ścianę.

Usuwanie grzyba to nie tylko działanie powierzchowne. Aby nie pojawił się ponownie, należy bowiem zwalczyć jego źródło, czyli miejsce zawilgocenia. Jeśli przyczyna jest zewnętrzna, np. pękniecie rynny, należy zacząć od usunięcia usterki. Następnie zawilgocone ściany należy opukać młotkiem, sprawdzając w ten sposób, czy tynk się od niej nie oddzielił. Sygnalizować to będzie głuchy pogłos, albo nawet odpadnięcie kawałka tynku, jeśli zawilgocenie jest duże. Konieczne może się okazać skucie tynków i nałożenie ich nowej warstwy. Skuwanie należy rozszerzyć do powierzchni około metra od miejsca, w którym pojawił się grzyb. Kolejnym krokiem jest wyszorowanie szczotką odkrytych miejsc, przemycie ich czystą wodą i osuszenie. Zaleca się również spryskanie powierzchni specjalnym, grzybobójczym środkiem, który wnika w głąb ścian. Środki takie są mocno toksyczne, a ich stosowanie powinno się odbywać przy zachowaniu ostrożności oraz zasad wskazanych na opakowaniu przez producenta. Po upływie kilkunastu godzin, kiedy preparat ten wyschnie, można rozpocząć nakładanie nowej warstwy tynków.

Może się również zdarzyć, że grzyb pojawi się tylko powierzchniowo, np. w łazience wskutek niewłaściwego wietrzenia tego pomieszczenia, narażonego na działanie wilgoci. To, czy zagrzybienie jest tylko powierzchniowe, sprawdzimy ostukując ścianę młotkiem. Jeśli dźwięk nie będzie pusty, mamy do czynienia z mniejszą zmianą. W takim wypadku wystarczające powinny być środki grzybobójcze, którymi należy spryskać zmienioną powierzchnię. Po kilkunastu minutach czarne plamy blakną. Po tym czasie ścianę trzeba przemyć czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Należy pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczeń podczas stosowania takich środków, ponieważ są mocno żrące.
Aby unikać powstawania grzybów w przyszłości, należy przede wszystkim zadbać o właściwą wentylację, regularnie wietrzyć pomieszczenia, a także zamontować okna wysokiej jakości.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać