Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

Jak wynająć mieszkanie w czasie dekoniunktury?

Dla właścicieli mieszkań na wynajem nadeszły chudsze czasy. Najem nie jest już tak opłacalny jak przed pandemią. Ze względu na zdalną naukę studentów oraz zamrożenie wielu branż, w tym gastronomii i czy działalności kin, w których pracowało mnóstwo młodych ludzi, z rynku najmu nieruchomości odpłynęło wielu klientów, przez co coraz częściej pojawiają się problemy ze znalezieniem chętnych na wynajem lokum.

Mniejsze zainteresowanie najmem

Wg różnych danych w Polsce jest około 1,3 – 1,4 miliona mieszkań na wynajem długoterminowy, a poziom ich zajętości w większych miastach oscyluje wokół 7-9 proc. Niestety, do takiego stanu rzeczy przyczyniła się głównie pandemia, bowiem jeszcze rok wcześniej było ich dwukrotnie mniej.

W przypadku osób, które kupiły mieszkanie za gotówkę, osłabienie na rynku oznacza brak zarobku oraz dodatkowe koszty. Kredytobiorcy mają na głowie większy problem, bo przez brak przychodów mogą mieć problem zarówno ze spłatą kredytu, jak i dodatkowych kosztów.

Jednak wszystkim zależy, by jak najszybciej znaleźć najemcę. A najemcy zupełnie z rynku nie zniknęli. Mimo że grono studentów wśród najemców znacznie stopniało, to często mieszkań szukają chociażby imigranci zarobkowi czy Polacy powracający przy okazji epidemii z emigracji. Dzięki kilku środkom zaradczym szczęściu można dopomóc i szybciej dotrzeć do najemcy. Jakie są możliwości? Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do poszukiwań najemców, umowy najmu na okresy krótsze niż rok czy dbanie o szczegóły – to kilka pomysłów, które mogą pomóc w tym, by mieszkanie nie stało puste przez kolejne miesiące w oczekiwaniu na lepsze czasy.

Zacznij od remontu

Jeśli lokal długo stał niezamieszkany, lub przeciwnie, przez wiele lat stale ktoś w nim przebywał, z pewnością dobrze mu zrobi mały lifting, nawet w formie drobnego odświeżenia. Brak najemców to dobry moment na remont, a jego efekty z pewnością będą dużym atutem i mogą przyciągnąć nowych klientów. Szczególnie, jeśli zadbamy o spójny klimat, dobrze dobraną kolorystykę i atrakcyjny wystrój mieszkania

Ogłoszenie

Treść ogłoszenia musi przyciągać. Zadbaj o dobry opis, najlepiej kreatywny i przyciągający uwagę. Musi uwzględniać wszystkie szczegóły niezbędne z punktu widzenia klienta. W mieszkaniu jest pralka, zmywarka? Blisko są szkoły, przystanek czy sklepy? Koniecznie warto o tym wspomnieć, nie zapominając o największych walorach mieszkania, jak np. ekonomiczne, nowoczesne sprzęty. Koniecznie zrób też dobre zdjęcia.

Dotrzyj do klienta

W czasach kryzysu zamieszczenie samego ogłoszenia w portalu nie wystarczy. Trzeba wyjść do klienta, zamiast biernie na niego czekać. Doskonałym uzupełnieniem ogłoszenia będą na przykład grupy tematyczne na Facebooku. Tam potencjalni klienci informują, czego szukają, dostają więc dokładnie to, czego poszukują.

Bądź elastyczny

Wynajem na mniej niż 12 miesięcy? Jeszcze niedawno właściciele kręcili nosem, dziś muszą się zadowolić nawet takimi klientami. Warto być elastycznym. Szczególnie, że wielu imigrantów nie jest pewnych, czy po upływie 6 miesięcy nie wrócą do swoich ojczystych krajów. Poza tym najemców odstraszają zapisy o karach umownych, warto przemyśleć więc ich zasadność.

Niższa cena

W przypadku, gdy poprzednie rozwiązania nie przyniosą efektów, warto obniżyć cenę najmu. Może być za wysoka i przez to odstrasza klientów, szczególnie, że średnia wysokość opłaty za najem jest dużo niższa niż jeszcze przed rokiem.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać