Rynek mieszkaniowy

Wielka płyta wciąż jest hitem sprzedażowym

Bloki z wielkiej płyty zaczęły być wznoszone w Polsce w latach 50. XX wieku. Pierwszy wybudowano w 1958 roku w Jelonkach pod Warszawą. Początkowo zakładano, że będą służyć około 40 lat. Minął znacznie dłuższy okres i zapowiada się, że budynki przetrwają jeszcze długie lata. Mimo upływu czas wciąż stanowią prawdziwy hit sprzedażowy.

Wielka płyta nie traci na popularności

Sytuację obiektów z wielkiej płyty przeanalizował serwis Otodom. Okazuje się, że w takim budownictwie mieszka około 12 mln Polaków. W 60 tys. bloków znajduje się około 4 mln lokali. Wydawać by się mogło, że z czasem zaczną tracić na wartości. Tymczasem za mkw. takiego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić ponad 15 tys. zł, co oznacza wzrost o 28% rok do roku. Z jeszcze większymi wzrostami mamy do czynienia w Krakowie, gdzie cena jest o 36% wyższa niż przed rokiem.

Specjaliści z Otodom zauważają, że ta nietypowa sytuacja jest w dużej mierze efektem programu dopłat rządowych. Wzrost cen był tak dynamiczny, że wielu Polaków musiało się skupić na rynku wtórnym, w tym na mieszkaniach, które powstały ponad 50 lat temu.

Ile wynoszą średnie ceny mieszkań z wielkiej płyty?

Eksperci Otodom sprawdzili, jak kształtowały się ceny nieruchomości w ostatnich latach w największych miastach w Polsce. W 2021 roku w Krakowie średnia cena za metr wynosiła ponad 8 tys. zł. W 2024 roku to już 14 tys. zł. Oto, ile wynoszą średnie ceny ofertowe w 2024 roku i jak zmieniły się w stosunku do 2023:

Zakup kawalerki w bloku z wielkiej płyty w stolicy może wynieść nawet ponad pół miliona złotych. Trudno się spodziewać, aby w najbliższych latach zainteresowanie nimi się zmniejszyło, tym bardziej jeśli w dalszym ciągu ceny będą rosnąć tak dynamicznie. A jak wygląda kwestia trwałości takich obiektów? Jak długo jeszcze będą służyć?

Ile przetrwają bloki z wielkiej płyty?

Kiedy budowano bloki, inżynierowie zakładali, że mogą służyć 50, maksymalnie 70 lat. Obecnie eksperci oceniają, że przetrwają nawet 100-120 lat, co oznacza, że będą się nadawać do użytku nawet w 2080 roku. To powoduje, że banki przyznają na nie kredyty hipoteczne, ponieważ mieszkania nie są dla nich kłopotliwym zabezpieczeniem.

Poza tym wielka płyta ma liczne zalety. Takie bloki znajdują się zazwyczaj w atrakcyjnych lokalizacjach o rozbudowanej infrastrukturze. Przeważnie osiedla zapewniają mnóstwo zieleni, place zabaw czy boiska. Poza tym na rynku dostępne są mieszkania w bardzo dobrym standardzie, dużym metrażu i atrakcyjnym rozmieszczeniu pomieszczeń. Można trafić na nieruchomości z nowoczesnym wnętrzem, wykończonych z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów budowlanych. Często pod takimi blokami jest problem z parkowaniem, ale są i takie, gdzie bez problemu znajduje się miejsce dla każdego auta, gdyż otoczenie przebudowano tak, aby zapewnić miejsce dla dużej liczby aut. To wybrane argumenty, które przemawiają za tym, że póki co takie nieruchomości nie będą tracić na popularności.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać