Rynek mieszkaniowy Wynajem mieszkań

W wielu miastach spada dochodowość wynajmu

Mimo utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku, rentowność najmu w niektórych lokalizacjach zaczyna spadać. Jest to niepokojąca wiadomość dla inwestorów, którzy w ostatnich kwartałach mocno napędzili rynek.

Raport Home Broker przedstawia niepokojące dane, zgodnie z nim obecnie średnia rentowność z najmu wynosi ok. 5 %. Najwyższy zysk gwarantują nieruchomości w Warszawie i Gdańsku, najmniejszy natomiast w Poznaniu i Białymstoku. Sytuacja taka może niepokoić inwestorów, którzy w ostatnich kwartałach stanowili główny napęd rynku nieruchomości. W obliczu niskich stóp procentowych to właśnie inwestowanie w nieruchomości stało się atrakcyjną formą lokowania kapitału. Z jednej strony niskie stopy przekładają się na mniejsze koszty kredytu, z drugiej zysk z lokat bankowych jest w takich realiach znikomy, 1 -2 % w skali roku. Nie dziwi więc, że osoby szukające sposobu na zainwestowanie swoich środków decydowały się na zakup nieruchomości na wynajem, z czego jeszcze w zeszłym roku mogli liczyć na zysk rzędu 7-8 % w najlepszych lokalizacjach.

Obecna sytuacja spowodowana jest nie tyle zmniejszeniem zainteresowania najemców, bo tego nie brakuje, ale rosnącymi cenami nieruchomości przy w miarę stabilnych cenach najmu. Stawki najmu, jak wskazano w raporcie, nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, zresztą proponowane przez wynajmujących podwyższone stawki mogłyby się okazać dla najemców za wysokie. W efekcie rentowność najmu spada.

Najwyższy zysk notują wynajmujący z Gdańska i Warszawy. Pierwszy jest specyficznym rynkiem, na którym zapotrzebowanie na lokale na wynajem jest wysokie cały rok. Coraz więcej osób przeprowadza się tu w poszukiwaniu lepszej pracy, ponieważ Trójmiasto stało się popularną lokalizacją wśród atrakcyjnych, zagranicznych pracodawców, którzy tutaj postanowili lokować swoje siedziby. Ponadto poza sezonem letnim do aglomeracji zjeżdżają rzesze studentów, nie można również zapominać o licznej grupie Ukraińców, którzy również szukają mieszkań na wynajem. Lato to natomiast turystyczne szaleństwo, a wszystkie te czynniki powodują, że trójmiejski rynek jest mocno zróżnicowany. Wynajem mieszkań w pasie nadmorskim i takich w pozostałych częściach miasta rządzą się zupełnie innymi prawami. Warszawa natomiast jest atrakcyjnym rynkiem pracy z najwyższymi średnimi zarobkami w kraju, nie brakuje tu również turystów. Mimo wysokich cen nieruchomości, jest to nadal jedna z zyskowniejszych lokalizacji dla inwestorów.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że sytuacja zmienia się na całym rynku nieruchomości. Rosnące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa powodowały stały wzrost cen, te jednak stały się w niektórych lokalizacjach za wysokie dla osób chcących na mieszkaniu zarabiać. W całym kraju obserwuje się spadek ilości sprzedanych lokali i rozpoczynanych inwestycji, ale także delikatną obniżkę cen. Według szacunków ceny mają się w najbliższych miesiącach stabilizować, a ich wzrost powinien być mniejszy niż jeszcze rok temu lub zahamowany. Jest to jednak naturalne zjawisko po okresie hossy, jaka miała miejsce w roku 2017, kiedy to pobito rekord sprzedaży, a także w 2018, gdy sprzedaż cały czas była na bardzo wysokim poziomie.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać