Wiadomości

Stawki czynszów w Mieszkanie Plus wyższe niż zakładano

Najemcy, którzy skorzystali z rządowego programu Mieszkanie+, czują się oszukani. Wzrósł im czynsz, mimo że nie miało być podwyżek przez cały okres umowy. Nadal nie znają też zasad, na jakich mają dochodzić do własności wynajmowanej nieruchomości.

Mieszkanie+ to rządowy program wsparcia, umożliwiający nabycie lub wynajęcie mieszkania przez osoby, które ze względu na sytuację finansową nie mogły tego zrobić na rynku komercyjnym. Program zakładał budowę 100 tys. mieszkań na wynajem z możliwością wykupu nieruchomości w przyszłości. Z planowanej puli powstało jedynie 15 tys. mieszkań, których mieszkańcy muszą się obecnie zmierzyć z problemem nadspodziewanie wysokich podwyżek czynszu.

Dla wielu osób program Mieszkanie+ miał być sposobem na zrealizowanie marzenia o własnym mieszkaniu. Wynajęcie mieszkania wybudowanego w ramach programu było zdecydowanie tańsze, niż w przypadku mieszkań dostępnych komercyjnie. Mieszkanie+ to również rozwiązanie dla osób, które ze względu na niską zdolność kredytową, nie mogły otrzymać kredytu na zakup mieszkania na tradycyjnych zasadach, za to stać ich było na zapłatę czynszu.

Podwyżki opłat ze względu na inflację

Zgodnie z zawieranymi umowami, czynsz w ramach programu Mieszkanie+ nie może być podnoszony przez cały okres trwania umowy, za to stawki mogą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji.

W zależności od lokalizacji, po przeprowadzonej waloryzacji, czynsze sięgają 2 tys. złotych w przypadku mieszkań o powierzchni około 60 metrów kwadratowych i przekraczają 3 tysiące złotych w przypadku największych, oferowanych w programie nieruchomości. Waloryzacji ulega również kaucja, więc najemcy są zmuszeni dokonać dopłat.

Choć są to nadal ceny niższe od rynkowych, to różnica jest już zdecydowania mniejsza niż była na początku. Wielu najemców na pokrycie miesięcznych opłat musi obecnie przeznaczać znaczną część swoich dochodów. W opinii mieszkańców łączne miesięczne koszty są też, w niektórych przypadkach, zbliżone do raty kredytu za podobną nieruchomość.

Nieznane warunki wykupu mieszkania

Najemcy nadal nie mają też pewności, kiedy i na jakich zasadach będą mogli dokonać przejęcia mieszkania na własność. W chwili przystąpienia do programu lokatorom były oferowane umowy najmu z informacją, że warunki umów oraz stawki czynszu najmu instytucjonalnego z dojściem do własności będą wyliczane po całkowitym rozliczeniu kosztów inwestycji. Na ostateczny koszt składają się przede wszystkim: cena zakupu gruntu, koszty budowy oraz materiałów budowlanych, koszty obsługi nieruchomości oraz obsługi najmu. Ostateczna oferta może być przedstawiana nawet po około 2 latach od zasiedlenia nieruchomości.

Z punktu widzenia obowiązujących przepisów lokatorzy nie mają prostej drogi do rozwiązania swoich problemów. Mogą zrezygnować z umów, jednak ponieśli już koszty wykończenia i wyposażenia nieruchomości, których nie mają jak odzyskać.

Prawnicy sugerują renegocjować warunki umów i sprawdzić, czy nie ma w nich klauzul niedozwolonych. Zarządcy nieruchomości obiecują również zweryfikować wysokości czynszów, szczególnie w przypadkach, w których opłaty zbliżają się do wartości rynkowych.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać