Rama H i wielka płyta to dwie odrębne technologie budowy wielorodzinnych bloków mieszkalnych w poprzedniej epoce ustrojowej. Każda z nich posiada własne cechy charakterystyczne. Jakie są między nimi główne różnice?
Co to jest rama H?
Rama H jest żelbetonową konstrukcją składająca się z prefabrykowanych słupów i belek oraz płyt stropowych. Konstrukcja ta powstała jako odpowiedź na ogromny popyt na mieszkania. Nazwa pochodzi od kształtu konstrukcji, która przypomina literę H. Budynki te cieszyły się popularnością, bo używane materiały i konstrukcja poszczególnych elementów znacznie upraszczały i przyspieszały wznoszenie bloków. Ponadto, charakterystyczną cechą tego typu budowli jest brak ścian nośnych we wnętrzach mieszkań, co niewątpliwie stanowi dużą zaletę ze względu na dowolność w aranżacji wnętrz. Wśród ich zalet wymienia się także wysoką trwałość budynków, dobrą akustykę i termoizolację. Co więcej, budynki postawione w technologii ramy H znajdują się najczęściej w atrakcyjnych lokalizacjach, w pobliżu szkół i przedszkoli. Większość bloków jest też rozmieszczona w znacznej odległości od siebie, co pozwala mieszkańcom zachować trochę więcej prywatności w porównaniu do nowobudowanych osiedli. Za wady można natomiast uznać widoczne słupy i pociągi, które ciężko jest zamaskować, oraz fakt, iż mieszkania te są dość niskie, bo w większości z nich wysokość nie przekracza 2,5 m.
Wielka płyta – co to takiego?
Wielka płyta to technologia polegająca na budowaniu wielokondygnacyjnych obiektów z gotowych prefabrykatów betonowych wytwarzanych w specjalnych fabrykach domów. W systemach wielkopłytowych produkowano ściany zewnętrzne i stropy, ale również ściany działowe, nośne, schody i szyby windowe. Podobnie jak w przypadku bloków budowanych w technologii ramy H, bloki z wielkiej płyty zazwyczaj wznoszono w centrum miasta, posiadają zatem dostęp do komunikacji publicznej oraz pełnej infrastruktury. W porównaniu do ramy H wielka płyta charakteryzuje się jednak niską jakością i nieprecyzyjnym wykonaniem. Choć dzisiaj dzięki najnowszym ekspertyzom żywotność wielkiej płyty ocenia się na 100- 120 lat, to podczas ich budowy oceniano ją na 40-50 lat, co potwierdza niską jakość budowy.Nieszczelności występujące na złączach płyt powodują problemy z termoizolacją i zawilgoceniem budynków, a zbyt cienkie ściany są przyczyną bardzo słabej izolacji akustycznej mieszkań. Ponadto instalacje gazowe, elektryczne i wodne są zazwyczaj w złym stanie i wymagają modernizacji. Wiele do życzenia pozostawia także źle wykonana wentylacja, co powoduje, że w mieszkaniach nie ma żadnej cyrkulacji powietrza. Mieszkaniom tym zarzuca się również nieustawność oraz niewielki metraż.
Która z technologii jest lepsza?
Na pewno zaletą ramy H jest znacznie lepszy stan budynków. W porównaniu z wielką płytą budynki wzniesione w technologii ramy H są znacznie trwalsze, łatwiejsze w aranżacji i tańsze w eksploatacji. Każdy z tych budynków ma jednak swoją charakterystykę oraz wady i zalety. O ostatecznym wyborze jednej z opcji będą więc decydowały indywidualne preferencje nabywców.