zaparowane okno
zaparowane okno
Aleksandr Kravtsov/bigstockphoto.com

Okna w mieszkaniu stanowią bardzo ważny element wnętrza. Odpowiadają przede wszystkim za dostęp światła do wnętrza budynku,a także za wentylację pomieszczenia.

Warto nadmienić, że parowanie okien w mieszkaniu nie musi od razy oznaczać wady konstrukcyjnej okna. Najczęściej parowanie szyb związane jest z dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu, bądź znaczącą różnicą temperatur: między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Często zawilgocone okna dostrzec można w nocy i nad ranem. (Wystarczy, że wilgotność przekroczy 60 %, a różnica temperatur na wewnątrz i zewnątrz wyniesie co najmniej 20 stopni Celcjusza.) (regiodom.pl).

Parowanie szyb od strony wewnętrznej jest wynikiem dużej wilgotności w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec należy zadbać o dopływ świeżego powietrza poprzez m.in. nawiewniki, uchylanie okien, rozszczelnienie okien. W sytuacji pojawienia się dodatkowej wilgoci (np. pranie, gotowanie) należy pomieszczenie odpowiednio przewietrzyć. Nadmierne zawilgocenie może pojawiać się szczególnie w nowym budownictwie, gdzie świeżo wybudowane ściany i stropy mogą „oddychać” i oddawać wilgoć. Odpowiednie odparowanie okien zapewnia prawidłowe działanie kanałów wywiewnych, które odprowadzają parę wodną wraz z powietrzem. Jeśli para wodna nadal się kondensuje, należy odpowiednio zaprojektować i wykonać wentylację (muratordom.pl).

Wiosną i jesienią zauważa się większe parowanie okien od zewnętrznej strony. Związane jest to z nierozpoczęciem okresu grzewczego i jednoczesnym spadkiem temperatur na zewnątrz. Spadek temperatur nocą sprawia, że nad ranem rosą pokryte są nie tylko okna, parapety, ale również samochody i trawa. Jest to naturalny fizyczny proces. Na parowanie okien od zewnątrz wpływa również otoczenia okna np. bliskość roślinności, ruch powietrza. Położenie względem stron świata także wpływa na zjawisko parowania – większe parowanie pojawia się od strony północnej, mniejsze od strony południowej, zachodniej (muratordom.p).

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać