Rynek mieszkaniowy

Najem instytucjonalny zyskuje w Polsce na znaczeniu

Rynek najmu instytucjonalnego w Polce urósł w zeszłym roku o 40 proc. Wciąż mało popularna forma zyskuje zwolenników i stanowi doskonałą alternatywę dla inwestorów. Najbliższe lata powinny przynieść kolejne rekordowe wzrosty podaży, co przyniesie korzyść zarówno inwestorom lokującym swoje środki w mieszkaniach na wynajem, jak i najemcom.

Najem instytucjonalny to forma najmu prowadzona przez przedsiębiorców. Oznacza to, że właścicielem nieruchomości przeznaczonej na wynajem w celach mieszkaniowych jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali.

Ta forma najmu staje się w Polce coraz popularniejsza między innymi ze względu na stabilizację przepisów podatkowych oraz lepsze zabezpieczenie praw właściciela nieruchomości niż w przypadku najmu prywatnego.

Rekordowy wzrost rynku w 2023 roku

Najem instytucjonalny stanowi na razie jedynie niewielką część całego rynku najmu. Eksperci z firm Knight Frank i Dentons, którzy opracowali raport dotyczący najmu instytucjonalnego w Polsce, w 2023 roku szacują, że w ramach tego segmentu dostępnych jest obecnie zaledwie ponad 16 tys. lokali. Stanowi to jedynie około 1,4 proc. całego rynku, który jest szacowany na około 1,2 mln mieszkań.

Rozwiązanie zyskuje jednak na popularności. W zeszłym roku oddano do użytku ponad 5,1 tys. lokali na wynajem, które są dostępne w formule BTR (Build-To-Rent). Oznacza to wzrost rok do roku o rekordowe 40 proc. W budowie jest obecnie prawie 12 tys. kolejnych mieszkań, z czego około 6,5 tys. trafi na rynek jeszcze w tym roku.

W rękach deweloperów są też grunty, na których w najbliższych latach może powstać ponad 36 tys. mieszkań, które trafią na rynek najmu instytucjonalnego.

Rozwijający się segment rynku będzie w coraz większym stopniu uzupełniać ofertę najmu prywatnego i będzie wsparciem strony podażowej. Oferta mieszkań na wynajem wciąż jest niewystarczająca wobec rosnącego popytu.

Największe zainteresowanie w dużych miastach

Zdaniem specjalistów za granicą sektor BTR odgrywa kluczową rolę na rynku, będąc odpowiedzią na rosnące potrzeby najemców. W Polsce najem instytucjonalny cieszy się największym zainteresowaniem w dużych miastach.

W Warszawie dostępnych jest aż 41 proc. wszystkich lokali przeznaczonych na wynajem w ramach najmu instytucjonalnego. Oznacza to, że w rękach najemców już teraz są klucze do ponad 6,6 tys. mieszkań. Kolejnych 4,4 tys. nieruchomości jest w trakcie budowy i w najbliższym czasie będzie oddawanych do użytku.

Kolejne duże inwestycje oprócz stolicy będą realizowane również Krakowie i Wrocławiu, czyli miastach, w których prognozowany jest największy wzrost popytu. Stopy zwrotu z najlepszych nieruchomości na rynku prognozowane są na poziomie 5,5-6 proc.

Rośnie liczba zwolenników

Mimo wysokich cen lokali i braku regulacji dotyczących REIT-ów (funduszy inwestujących w nieruchomości), coraz większa liczba inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości z przeznaczeniem na najem instytucjonalny. Korzystne zmiany podatkowe dotyczące najmu długoterminowego, popyt utrzymujący się na wysokich poziomach oraz przepisy pozwalające w skutecznie zabezpieczyć interesy właściciela lokalu są czynnikami wpływającymi pozytywnie na ten segment rynku.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać