Wynajem mieszkań

Ile obecnie można zarobić na wynajmie mieszkania?

wynajem mieszkania
wynajem mieszkania
Bombaert Patrick/bigstockphoto.com

Nawet 5 procent w skali roku czystego zysku… W jakim banku oferują taką lokatę? Otóż najlepszą obecnie lokatą jest mieszkanie na wynajem. W zależności od miast zysk jest inny, jednak bez problemu można zarabiać na wynajmie, czego aktualnie trudno oczekiwać po długoterminowych lokatach bankowych. Inwestycja w postaci zakupu mieszkania nikogo już nie dziwi, deweloperzy właśnie w tym celu budują nowe osiedla, gdzie większość mieszkań będzie wynajmowanych. Istotne są tu pewne czynnik – lokalizacja, wielkość mieszkania, standard oraz dostęp do miejskiej infrastruktury. Mieszkania spełniające wszystkie wymogi wynajmują się w kilka chwil.

Zarobek na wynajmie – kalkulacje

Rynek najmu mieszkania dotyczy przede wszystkim dużych miast wojewódzkich oraz ośrodków akademickich. I to w takich miejscach można szukać zysku z najmu nieruchomości. Ceny mieszkań są wyższe, ale proporcjonalnie przekłada się to koszt wynajmu. Za dwupokojowe mieszkanie w nowym budownictwie na gdańskim Wrzeszczu trzeba zapłacić minimum 6 tys. za metr kwadratowy. Podobnie koszty są we Wrocławiu czy Krakowie, a w stolicy może być nawet o 2 tys. zł drożej. Za takie mieszkanie właściciel od najemcy pobiera około 2,5 tys. zł miesięcznie, co składa się na czynsz, opłaty i zysk. Ze względu na niskie oprocentowanie, rata kredytu hipotecznego przy standardowym mieszkaniu nie osiągnie kwoty 2,5 tys. zł, więc można rzec, że dzięki temu kredyt spłaca się sam.

Istnieje jednak ryzyko, że lokatorzy zdewastują mieszkanie, mocno obniżając jego wartość lub wyprowadzą się nie płacąc. Warto być przegotowanym na skrajne przypadki i podpisać rzetelną umową i dobrze zweryfikować wypłacalność najemców. Problematyczne może być również wymienianie się lektorów, co burzy płynność finansową. Mniejsze przywiązanie do mieszkań i znacznie większa mobilność niż jeszcze 5 lat temu sprawia, że chętniej się przeprowadzamy do nowych miast w poszukiwaniu ciekawszego zatrudnienia. Najwięksi inwestorzy w branży najmu nieruchomościami mieszkania kupują za gotówkę, najczęściej z przetargów spółdzielczych, poszukując najtańszych opcji w najlepszych miejscach. Wówczas zysk z najmu jest jeszcze większy.

Trochę statystyk

Aktualne statystyki wskazują, że aż 9 proc. polskiego społeczeństwa wynajmuje mieszkania. W Warszawie jest to nawet 12 proc. Podliczając opłaty i koszty kredytowe można zauważyć, że miesięcznie z wynajmowania około 50-metrowego mieszkania można zarobić 200-300 złotych. Trudno oczekiwać lepszego zysku z jakiejkolwiek innej formy inwestycji większych środków finansowych. Ponadto coraz modniejsze staje się wynajmowanie tylko sezonowe – kupując mieszkanie tuż nad morzem lub jeziorem czy w górach, w okresach wakacyjnych i urlopowych za dobę inkasuje się nawet 500 zł za dwupokojowy lokal. To daje zarobek nawet kilkunastu tysięcy złotych przez wakacje. Dlatego taka inwestycja może bardzo szybko się zwrócić.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać