Rynek mieszkaniowy

Ile mieszkań jest kupowanych w celach inwestycyjnych?

Widok na budynek mieszkalny świeżo oddany do użytku

Serwis nieruchomości dompress.pl przeprowadził wśród przedstawicieli kilkunastu firm deweloperskich sondę, której uczestnicy pytani byli między innymi o to, jak wiele mieszkań kupowanych jest obecnie w celach inwestycyjnych, jaką część stanowią transakcje gotówkowe, jak częstym zjawiskiem na polskim rynku są zakupy pakietowe. Jakie wnioski na temat sytuacji na rynku nieruchomości można wyciągnąć z przeprowadzonego badania?

Rosnąca inflacja i niskie oprocentowanie depozytów bankowych sprawiają, że wielu Polaków poszukuje sposobu na bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności i uchronienie ich przed spadkiem wartości. Za taką bezpieczną lokatę kapitału i inwestycję, na której raczej nie można stracić, wciąż uważane są nieruchomości. Chęć zainwestowania kapitału sprawia, że bardzo wiele mieszkań kupowanych jest obecnie za gotówkę – odsetek ten wynosi przy niektórych inwestycjach nawet 70-80 procent. Większość osób kupujących lokal w celach inwestycyjnych wybiera mieszkania o małym metrażu i przeznacza na ten cel ok. 500 tys. zł. Deweloperzy wskazują, że wyraźny wzrost liczby transakcji gotówkowych nastąpił w połowie ubiegłego roku. Część nieruchomości nabywana jest w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, ale bardzo wiele to zakupy typowo inwestycyjne.

Respondenci zgodnie zauważają wzrost liczby klientów inwestycyjnych. To, jak wiele mieszkań na danym osiedlu kupowanych jest w celach inwestycyjnych, zwykle determinuje typ i przeznaczenie osiedla, region, w którym się znajduje, cena za metr kwadratowy, lokalizacja – im bliżej centrum miasta, tym więcej lokali kupowanych jest z przeznaczeniem na wynajem. Dla klientów, których celem jest zainwestowanie kapitału, duże znaczenie ma to, na jakim etapie jest budowa osiedla. Najchętniej wybierane są budynki już gotowe i oddane do użytku, bo pozwalają w najkrótszym czasie zacząć zarabiać na nieruchomości. Przedstawiciele firm deweloperskich oceniają, że obecnie ok. 30-40 proc. mieszkań nabywanych jest w celach inwestycyjnych. Bardzo wielu klientów kupuje mieszkania, które najpierw przeznacza na wynajem, ale docelowo, za kilka czy kilkanaście lat, zamieszkają w nich ich dorastające dzieci.

W ostatnim czasie sporo słyszymy o masowym wykupowaniu mieszkań przez zagraniczne fundusze inwestycyjne, ale z informacji udzielonych przez deweloperów, z którymi rozmawiał serwis dompress.pl, wynika, że zakupy pakietowe nie są częstym zjawiskiem i stanowią raczej niewielki odsetek transakcji na rynku. Niektóre firmy w ogóle nie prowadzą sprzedaży pakietowej mieszkań. Czasami zdarza się, że klienci indywidualni, którzy dysponują nadwyżką kapitału, kupują kilka mieszkań w danej inwestycji. Zwykle są to niewielkie, jedno- lub dwupokojowe mieszkania przeznaczone na wynajem. Na rynku zdarzają się jednak inwestycje stworzone z myślą o zagranicznych inwestorach, którzy są zainteresowani zakupem kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu mieszkań na wynajem. Takie budynki charakteryzują się licznymi udogodnieniami jak na przykład części wspólne w postaci tarasów na dachach, patio, przestrzeń do wypoczynku, a także co-workingu.

Zostaw komentarz

Może Ci się także spodobać